Wypłata wkładów po śmierci członka PKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Wypłata wkładów po śmierci członka PKZP

Postprzez JoannaJ » 29 maja 2018, o 15:52

Proszę o interpretację prawną. Witam, czy po śmierci członka PKZP wkłady może odebrać osoba upoważniona/wskazana w deklaracji czy też (wg stanowiska radcy prawnego) wkłady powinny być włączone do masy spadkowej po zmarłym i odebrane przez spadkobierców.
JoannaJ
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 maja 2018, o 15:47

Re: Wypłata wkładów po śmierci członka PKZP

Postprzez JanT » 6 cze 2018, o 15:31

JoannaJ napisał(a):Proszę o interpretację prawną. Witam, czy po śmierci członka PKZP wkłady może odebrać osoba upoważniona/wskazana w deklaracji czy też (wg stanowiska radcy prawnego) wkłady powinny być włączone do masy spadkowej po zmarłym i odebrane przez spadkobierców.


Generalnie wkłady (po pomniejszeniu o zobowiązania np. niespłaconą pożyczkę) przekazuje się osobie tzw. uposażonej wskazanej przez członka kasy
jako osoby, która ma otrzymać te środki. Jest to wyrażenie jego woli. Tak jak to jest przy ubezpieczeniach czy innych sytuacjach gdzie "powstaje" świadczenie i wskazuje się w tym celu konkretną osobę.

Gdy nie było wyrażonej woli, to po jego śmierci środki z jego "konta w PKZP" mogą wejść do masy spadkowej.
Nieraz w statutach Kasy, znajdują się zapisy o możliwości przeksięgowania nie odebranych środków (np. po 6 miesiącach) na fundusz rezerwowy i na tym sprawa się kończy.

Zetknąłem się z setkami Kas i nigdzie nie było rozpatrywanej sytuacji, jak opisywana przez Pana/Panią. Zawsze, jeżeli była określona w deklaracji przystąpienia osoba uposażona, to ona podejmuje te środki.

O szczególną opinię prawną mógłbym się zwrócić do współpracującego ze mną mecenasa dr. Tomasza Gulla, ale niestety konkretny wiążący dokument
wydany przez jego kancelarię zapewne kosztowałby kilkaset zł - Państwa decyzja.

Pozdrawiam;
Avatar użytkownika
JanT
 
Posty: 70
Dołączył(a): 21 lis 2016, o 12:47


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron