Okres przechowywania danych w Kzp to np 5 lat od daty spłaty pożyczki. Jak to ogarniacie? U nas w każdym miesiącu wypłaca się ponad 100 sztuk pożyczek, na każdy miesiąc mamy oddzielny segregator, w którym trzymamy wnioski i umowy pożyczek wypłaconych w danym miesiącu, niektóre pożyczki spłacone zostaną w ciągu 6 miesięcy, a inne wciągu 40 miesięcy. Co miesiąc należałoby kontrolować która pożyczka jest spłacona i od tego momentu dla tej konkretnej pożyczki liczyć czas 5 lat a gdy upłynie wyjmować ją z segregatora i niszczyć? Co wtedy z pożyczkami uzupełniającymi? Czy uznawać że nowy wniosek równa sie spłacie poprzedniozaciągniętej pożyczki?
A gdy się ktoś wypisze z kasy to jego dane trzymamy przez 10 lat od momentu ustania członkostwa czyli od daty podjęcia przez Zarząd uchwały o skreśleniu. to wtedy należy wyjmować z segregatorów, w których trzymamy wszystkie deklaracje, deklaracje osób, które 10 lat temu zostały wypisane i je niszczyć?
Co w przypadku, gdy po 6 latach człowiek ponownie się zapisze? tamte dane, sprzed wypisu i tak usuwamy za kolejne 4 lata, a składając nową deklarację traktujemy osobę jako nowego człowieka z nowymi danymi?
przechowywanie danych
Moderator: admin
Re: przechowywanie danych
DOKŁADNIE - stara pseudo rachunkowość w programach płacowych u pracodawcy tego NIE OGARNIE!!Co miesiąc należałoby kontrolować która pożyczka jest spłacona i od tego momentu dla tej konkretnej pożyczki liczyć czas 5 lat a gdy upłynie wyjmować ją z segregatora i niszczyć? Co wtedy z pożyczkami uzupełniającymi? Czy uznawać że nowy wniosek równa sie spłacie poprzedniozaciągniętej pożyczki?
Optymalizacja działania to również optymalizacja procesów księgowych, a nie ich NIEWYKONYWANIE.
Przepis o 5 latach dotyczy TAKICH DANYCH, które nie są danymi ARCHIWALNYMI. Jeżeli pójdziecie do BANKU i zapytacie czy ma gdzieś jeszcze wasz wniosek - to się okaże, że dla KAŻDEGO KLIENTA a także KAŻDEJ JEGO POŻYCZKI ma ODRĘBNY SEGREGATOR ze wszystkimi najmniejszymi papierkami i trzyma je 5 LAT po ZAKOŃCZENIU ROKU w którym ktoś całkowicie SPŁACIŁ. PO CZYM tylko ZMIENIA CEL z KREDYTOWEGO na ARCHIWALNY i STATYSTYCZNY i TRZYMA DALEJ PRZEKŁADAJĄC do innej SZAFY (separacja od danych bieżących)!
Tak też powinna robić KZP - do czasu ustania członkostwa i jeszcze 10 po jego zakończeniu!
Należy też pamiętać, że jeśli w dokumentacji rachunkowej znajdują się UCHWAŁY, PROTOKOŁY czyli dokumentacja ARCHIWALNA KZP - To nie wolno jej NISZCZYĆ - bo za to są 3 lata!
Przekładamy teczkę NA POWRÓT do bieżących. Dane dotyczą TEJ SAMEJ OSOBY, więc nie ma że tamte stare, z machlojami to można zniszczyć... a nową teczkę dostanie, taką pachnącą... NIE - PRZYWRACAMY dane - bo to TEN SAM CZŁOWIEK.Co w przypadku, gdy po 6 latach człowiek ponownie się zapisze? tamte dane, sprzed wypisu i tak usuwamy za kolejne 4 lata, a składając nową deklarację traktujemy osobę jako nowego człowieka z nowymi danymi?
Jeszcze jeden aspekt, b. często mylony.
KZP jest zrzeszeniem i przetwarza dane o SWOIM BYŁYM WŁAŚCICIELU (członku) oraz o łączących ich stosunkach gospodarczych - ma obowiązek robić to bez względu na zgodę czy sprzeciw. Inaczej doprowadzilibyśmy do sytuacji, że właściciel wyprowadza wszystkie pieniądze z KZP i usuwa swoje dane a organizacja nie wie kto ich okradł bo musiała usunąć te dane! KODEKS CYWILNY członków NIE TRAKTUJE jak KONSUMENTÓW, więc typowe przepisy dot. przedsiębiorców, jak np. klienta banku względem banku, lub klienta firmy pożyczkowej NIE MAJĄ TU ZASTOSOWANIA i proszę się nimi nie sugerować. Mówiący o stosunkach łączących osoby fizyczne i prawne (KZP występuje to w roli osoby prawnej), a przetwarzanie jest na podstawie samego przepisu formułującego rodzaj stosunku gospodarczego w szczególnej formie prawnej którą jest KZP. Zapisy odnośnie terminów i ZGODY zostały zakwestionowane i powinny zostać już dawno zmienione, ale zamiast tego można traktować je jako sprzeczne z przepisami na podstawie których zostały wadliwie skonstruowane więc jak NIE BYŁE.