malwersacja

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

malwersacja

Postprzez birci » 9 mar 2017, o 09:02

Co się dzieje gdy np. obsługa kasy zdefraudowała pieniądze?
czy wkłady członków sa bezpieczne? przecież wszyscy członkowie odpowiadają solidarnie do wysokości wkładu. A co z odpowiedzialnością pracodawcy? czy jeżeli "daje " osoby na umowie cywilno prawnej zabezpiecza to przed odpowiedzialnością finansową?
pozdrawiam
birci
birci
 
Posty: 1
Dołączył(a): 9 mar 2017, o 08:58

Re: malwersacja

Postprzez JanT » 9 mar 2017, o 13:02

Dzień dobry,

Tylko w skrajnym wypadku, gdy już nikt nie mógłby pokryć strat w kasie, pokrywane są z wkładów pracowników, ale nie powinno do tego dojść.
W przypadku kradzieży przez oddelegowanych przez Zakład pracy pracowników : sprawa karna, środki powinny być zwrócone przez pracowników (księgową, kasjerkę), a jeżeli nie doszło by do tego to "straty" pokrywa Zakład pracy. Tak samo przy niewłaściwej pracy tych pracowników (przy niezawinionych błędach), jeżeli pojawiłyby się straty (braki) to Zakład pracy je pokrywa. Pracownicy wtedy mogą być ukarani (zgodnie z KP) do wysokości trzech miesięcznych wynagrodzeń.
To zakład pracy powinien oddelegować pracowników o odpowiednich kompetencjach i powinien okresowo kontrolować ich pracę.

Jeżeli Zakład pracy zleca firmie zewnętrznej prowadzenie księgowości PKZP, chociażby zleca to księgowej, i rozlicza poprzez jej działalność gospodarczą - jej firmę, to generalnie rzecz biorąc, odpowiada za wszystko firma księgowej (czyli księgowa). Kto pokrywa straty może zależeć jeszcze od treści umowy między Zakładem pracy a działalnością gospodarczą księgowej. Księgowa wtedy odpowiada do wysokości swego majątku.
Często bywa, że Zakład pracy zlecając to firmie zewnętrznej w pełni pozbywa się odpowiedzialności związanej z PKZP.

Pozdrawiam
Jan Trzciński
Avatar użytkownika
JanT
 
Posty: 30
Dołączył(a): 21 lis 2016, o 12:47

Re: malwersacja

Postprzez GK » 23 mar 2017, o 09:27

Oczywiście, jeżeli będzie taki wyrok, to zakład pracy zwraca środki - nie dzieje się to jednak automatycznie.
Zakład pracy ma obowiązek zapewnić obsługę księgową i nadzorować pracę oddelegowanych pracowników ale nie od strony księgowej.
Nadzór księgowo-finansowy spoczywa tylko i wyłącznie na Komisji Rewizyjnej i Zarządzie PKZP. Można jeszcze dołożyć Związki Zawodowe.
Poza pracownikami bezpośrednio "zaangażowanymi" w malwersację to właśnie te organy ponoszą odpowiedzialność - do tego m.in. zostały ustanowione.
GK
 
Posty: 13
Dołączył(a): 6 gru 2013, o 14:59

Re: malwersacja

Postprzez JanT » 30 mar 2017, o 21:14

GK napisałaś/łeś: "Zakład pracy ma obowiązek zapewnić obsługę księgową i nadzorować pracę oddelegowanych pracowników ale nie od strony księgowej".
Nasuwa się pytanie, jeśli nie od strony księgowej to od jakiej ? :)
Zakład pracy zapewnia obsługę księgową oraz kontroluje poprawność tej obsługi, ciąży na nim odpowiedzialność za poprawne prowadzenie rachunkowości (odpowiada za właściwe prowadzenie dokumentacji księgowej, zgodnie z Ust. o Rach). Wysłać może nawet pracownika bez umiejętności, ale w pełni odpowiada za jakość jego pracy.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
JanT
 
Posty: 30
Dołączył(a): 21 lis 2016, o 12:47


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron