Księgowanie w PKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Księgowanie w PKZP

Postprzez nura_nn » 27 lis 2018, o 11:31

Proszę o pomoc w sprawie księgowań w PKZP a dokładnie w sprawie wkładów członkowskich. Wiem, że wkłady wpłacone na rachunek PKZP księguje po str. Wn rachunek bieżący a po str. Ma Rozrachunki z tytułu wkładów, a następnie przeksięgowuje otrzymane wkłady na fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy.
Ale proszę mi podpowiedzieć, jak wyglądają księgowania w przypadku, gdy członek wypłaca część wkładów. W internecie znalazłam zapis str. Wn Rozrachunki z tytułu wkładów i str. Ma rachunek bieżący. Ale co z kontem 800? Bo wcześniej wszystkie wkłady przeksięgowałam na konto 800. Zrobiłam tak jak pisali w internecie, ale coś mi tu nie pasuje. Automatycznie konto 800 nie zostało pomniejszone, a na koncie 234 mam saldo z tą kwotą wypłaconych wkładów.
Dziękuję za jakąkolwiek radę, bo jestem w tym temacie nowa i nie mam kogo się poradzić.
nura_nn

Re: Księgowanie w PKZP

Postprzez admin » 28 lis 2018, o 10:26

Księgowanie list potrąceń powinno wyglądać następująco:
1) Dokument z listą potrąceń powinien zawierać
- dla każdego pracownika Wn (rozrachunki z pracodawcą), Ma (konto funduszu oszczędnościowego), z kwotą comiesięcznej składki na jaką zobowiązał się pracownik
- dla każdego pracownika posiadającego niespłaconą pożyczkę Wn (rozrachunki z pracodawcą), Ma (konto pożyczek DT/KT), z kwotą raty na jaką zobowiązał się pracownik
2) Dokument WB - z pozycją kwoty od pracodawcy za listę potrąceń
- tylko jedna pozycja Wn (rachunek bankowy), Ma (rozrachunki z pracodawcą), kwota przekazana na rachunek bankowy PKZP od pracodawcy wynikająca z listy potrąceń

Jeśli wpłata za Wkłady jest indywidualna to:
1) Wn (rachunek bankowy), Ma (konto funduszu oszczędnościowego), kwota wpłaty

Oprogramowanie komputerowe przy księgowaniu na koncie funduszu oszczędnościowego i koncie pożyczek DT/KT powinno zapewniać wybranie pracownika (analityka do konta).
admin
Administrator

Postprzez nura_nn » 29 lis 2018, o 09:56

Przepraszam, że tak dopytuje, ale wzorowałam się na gofinie. To nie jest dla mnie problem, mogę pozmieniać.Ale wolę się upewnić, zanim cokolwiek zacznę robić. Poniżej daję ten przykład z gofina oraz wklejam link (https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1, ... kowej.html)

Przykład
Wkłady członkowskie w księgach rachunkowych PKZP

I. Założenia:

1. Członkowie PKZP wyrazili zgodę na potrącanie wkładu z wynagrodzenia za pracę, zasiłku chorobowego lub zasiłku wychowawczego. Z wynagrodzeń za październik potrącono wkłady członkowskie w kwocie: 1.350 zł i przelano na rachunek funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego.

II. Dekretacja:
Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. WB – ujęcie na imiennym koncie członka PKZP wkładów potrąconych z wynagrodzenia, otrzymanych na rachunek z funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego 1.350 zł 13-1 24-0
2. KP – ujęcie na imiennym koncie członka PKZP wkładów członkowskich wpłaconych przez emerytów do kasy PKZP 200 zł 10 24-0
3. PK – zaliczenie otrzymanych wkładów na fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy:
a) wkłady potrącone z wynagrodzenia 1.350 zł 24-0 85-1

Według Gofinu najpierw księguje na koncie imiennym członka, a dopiero później w PK zaliczam otrzymane wkłady na fundusz.
Widzę, że gdybym od razu księgowała na fundusz, to nie miałabym problemu z zaksięgowaniem wypłaty części wkładów - bo jest tylko jedno konto, na którym ewidencjuje wkłady od członków.
Czyli która ewidencja jest właściwa?
nura_nn

Postprzez admin » 13 gru 2018, o 14:37

1) Listy potrąceń i WB.
Na WB z banku będzie ogólna kwota przelana od pracodawcy.
WB powinien odzwierciedlać dokument z banku i zapis związany z listą potrąceń będzie wyglądał WN (rachunek bieżący) MA(rozrachunki z pracodawcą) i cała kwota (jedna pozycja).
W osobnym natomiast dokumencie z listą potrąceń (można przyjąć ten dokument jako PK w PKZP) należy rozksięgować kwotę z WB na poszczególnych pracowników (wiele pozycji).

2) Wypłata części wkładów.
Jeśli są one wypłacane bezpośrednio z rachunku PKZP to należy je uwzględnić tylko na WB. Oczywiście imiennie WN (konto funduszu oszczędnościowego) MA (rachunek bieżący) - czyli wiele pozycji dla każdego pracownika osobna.
admin
Administrator

Powrót do Wszystko o PKZP