Przyjęcie nowyc członków do PKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Przyjęcie nowyc członków do PKZP

Postprzez nura_nn » 25 lut 2019, o 14:44

Jednostka (poradnia) zlokalizowana w miejscowości obok nas złożyła do naszej Kasy pismo z prośbą o przyjęcie ich pracowników (dotychczasowa Kasa, w której byli członkami, rozwiązała z nimi umowę).
Wobec tego mam zapytanie - jeżeli Walne Zebranie Delegatów dokona zmiany w Statucie PKZP i wyrazi zgodę na przyjęcie tych członków, czy mogą być jakieś inne "prawne" czy też "księgowe" przeciwwskazania?

Za obsługę nie pobieralibyśmy żadnych opłat.

Z góry dziękuję za pomoc.
nura_nn
 
Posty: 6
Dołączył(a): 23 lis 2018, o 11:01

Re: Przyjęcie nowyc członków do PKZP

Postprzez Gt_ » 5 mar 2019, o 22:29

Trudno powiedzieć. Warto ustalić co było przyczyną rozwiązania umowy pytając obie strony. Jeżeli wcześniejsze roszczenia i wkłady zostały rozliczone, a walne zebranie zatwierdzi zmiany w statucie rozszerzając kasę do międzyzakładowej to ważne jest jeszcze podpisanie odpowiedniego porozumienia pomiędzy PKZP, a pracodawcami - tak, aby w przyszłości nie pojawiły się niedomówienia w kwestiach potrąceń, kosztów zatrudnienia księgowych, aktualizacji oprogramowania czy ochrony danych osobowych.
Generalnych przeciwwskazań nie ma, ale warto poradzić się radcy prawnego, gdyż czasem mogą się takie pojawić. Powodzenia

Gt
Ostatnio edytowano 29 mar 2019, o 08:20 przez Gt_, łącznie edytowano 2 razy
Gt_
 
Posty: 32
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Przyjęcie nowyc członków do PKZP

Postprzez nura_nn » 7 mar 2019, o 13:59

Dziękuję
nura_nn
 
Posty: 6
Dołączył(a): 23 lis 2018, o 11:01

Re: Przyjęcie nowyc członków do PKZP

Postprzez Gt_ » 29 mar 2019, o 08:31

Jeszcze w uzupełnieniu - po najnowszej interpretacji przepisów dot. opodatkowania usług polegających na księgowaniu dla kas międzyzakładowych.

Jeżeli MPKZP (Międzyzakładaową Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową) tworzą jednostki budżetowe to nie powstaje obowiązek podatkowy jej obsługi przez księgową (i pozostały personel), rozliczenia następują cyklicznie na podstawie noty księgowej obejmującej faktycznie poniesione wydatki w danym okresie. Ale w przypadku gdy są nimi przedsiębiorcy to do takiej usługi należy doliczyć VAT, chyba, że nie powstaje konieczność rozliczania, gdyż każdy z pracodawców prowadzi swoją część księgowości u siebie lub jest to wykonywane przez firmę trzecią, z którą jest podopisana odrębna umowa (również opodatkowana), a jej kosztami pracodawcy dzielą się odpowiednio np. do liczby członków.

Pozdrawiam
Gt_
Gt_
 
Posty: 32
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron