Społeczny nadzór nad działalnością PKZP.

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Społeczny nadzór nad działalnością PKZP.

Postprzez Org Zw Zaw MSI Barczwo » 12 mar 2019, o 19:26

Witam. Mam pytanie dotyczące społecznego nadzoru Związku Zawodowego nad działalnością PKZP. Od kilku lat PKZP w naszym zakładzie pracy ignoruje Organizację Związkową i jej monity na temat działalności Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Brak sprawozdań rocznych dla Związków Zawodowych to norma uchybienie dotyczące zapisów Statutu oraz Zarządzeniu Ministra Płacy, Płacy i Spraw Socjalnych z dnia 21 maja 1983 r. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 roku w punktach dotyczących społecznego nadzoru oraz pracy Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Co w takiej sytuacji mogą zrobić Związek Zawodowy rozmowy i monity nie przynoszą skutku. Pozdrawiam Org Zw Zaw.
Ostatnio edytowano 16 mar 2019, o 17:23 przez Org Zw Zaw MSI Barczwo, łącznie edytowano 1 raz
Org Zw Zaw MSI Barczwo
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 mar 2019, o 19:00

Re: Społeczny nadzór nad działalnością PKZP.

Postprzez Gt_ » 13 mar 2019, o 15:33

Witam,

Jedyną kompetencją związków zawodowych w takiej sytuacji jest wezwanie Zarządu PKZP do zorganizowania Walnego Zebrania członków (lub delegatów) w terminie miesiąca. Ważne, że takie wezwanie musi mieć uzasadnienie, a jego konsekwencją będzie głosowanie wniosku o odwołanie Zarządu i komisji rewizyjnej.
Jeżeli zarząd nie zorganizuje walnego w ciągu miesiąca związki zawodowe powinny zmobilizować swoich członków oraz komisję rewizyjną, aby wyjaśniła dlaczego Zarząd nie zorganizował walnego i poinformować o podjęciu działań zmierzających do zorganizowania spotkania członków kasy /delegatów w celu przedyskutowania nieprawidłowości i zaniechań.

Jeśli pomimo wezwania związków zawodowych, komisji rewizyjnej czy 1/3 członków (delegatów) zarząd nie zorganizuje walnego zebrania i nie występują obiektywne przyczyny przez które takiego zebrania nie można zorganizować - pracodawca lub związek zawodowy (lub inna osoba posiadająca osobowość prawną lub fizyczną reprezentująca interesy członków) może złożyć pozew lub pozew zbiorowy do sądu cywilnego zgodnie z siedzibą PKZP.

W przypadku gdyby zachodziło uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego przez Zarząd lub Komisję rewizyjną to każdy (osoba fizyczna lub prawna) ma obowiązek poinformować o tym organy ścigania. Gdyby jednak uzasadnienie nie było prawdziwe samemu naraża się na zarzuty wprowadzenia w błąd organów ścigania.

Kontrola społeczna związków nie daje im prawa do działania na szkodę PKZP, a jedynie na rzecz jej członków!
Gt_
 
Posty: 32
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Społeczny nadzór nad działalnością PKZP.

Postprzez Org Zw Zaw MSI Barczwo » 13 mar 2019, o 20:13

Dziękuje za szybką odpowiedź.
Org Zw Zaw MSI Barczwo
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 mar 2019, o 19:00


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron