E-sprawozdania finansowe za 2018

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

E-sprawozdania finansowe za 2018

Postprzez KKOP8 » 18 mar 2019, o 14:22

Drodzy Koledzy

Mam dwa pytania:
1. Na podstawie jakiego przepisu prawnego PKzP jest zobligowane sporządzić sprawozdanie finansowe tj. gdzie jest określony wzór lub format tego sprawozdania? Czy mają tu zastosowanie przepisy o rachunkowości fundacji i stowarzyszeń w związku z art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o rachunkowości?
2. Czy PKzP jest zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2018 w wersji elektronicznej tj. na podstawie art. 45 ustawy o rachunkowości? Czy może PKzP jest zwolnione z tego obowiązku? Jeśli rozumiem ten przepis prawidłowo to oznacza, że bilans za 2018 w wersji papierowej już jest tylko kopią, a oryginał to wersja elektroniczna podpisana profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym przez sporządzającego oraz członków zarządu, a następnie wysyła się go do Urzędu Skarbowego w terminie do 31.03.2019 r. ?

Jakie jest Wasze zdanie?
Z góry dziękuję za podpowiedzi
KKOP8
 
Posty: 3
Dołączył(a): 18 mar 2019, o 13:58

Re: E-sprawozdania finansowe za 2018

Postprzez Gt_ » 21 mar 2019, o 12:11

Witam,

temat jest kontrowersyjny w obszarze interpretacji, gdyż wygląda na to, że ustadowaca nie uwzględnił zmian aktów prawnych powiązanych po zmianie w. cytowanych ustaw w 2018 r. tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.12.1992 roku w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy, albo też świadomie takiej zmiany nie dokonał pozostawiając obowiązek sprawozdawczy w PKZP w kompetencjach jedynie Walnego Zebrania Członków (lub Delegatów).
Ta ostatnia interpretacja wydaje się być słuszna ze względu na to iż nie nastąpiła jakościowa zmiana w sposobie organizacji czy funkcjonowania PKZP.

Będziemy starali się uzyskać rozstrzygnięcie w tej sprawie od instytucji do tego powołanych.
Żadna z PKZP współpracujących z Casco czy portalem PKZP nie składała takiego sprawozdania i nie zgłaszała, że zamierza.

Jeżeli jednak ktoś się zdecyduje lub już to uczyni TO PROSZĘ o informację jak zostało to przyjęte - czy odesłane?

pozdrawiam

Gt_
Gt_
 
Posty: 17
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron