zakładowy plan kont

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

zakładowy plan kont

Postprzez Nowak » 16 maja 2019, o 07:49

Witam serdecznie , mam pytanie
Kto jest zobowiązany wydać zarządzenie odnośnie zasad polityki rachunkowości dla PKZP przy zakładzie pracy przy którym utworzona jest PKZP ?
Kierownik jednostki , czy Zarząd PKZP ?
Nowak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 maja 2019, o 07:38

Re: zakładowy plan kont

Postprzez Gt_ » 16 maja 2019, o 09:38

Zarząd PKZP.
Plan kont jak i zasady polityki rachunkowości PKZP powinny być tworzone w porozumieniu z księgową PKZP - ostatecznie to ona będzie odpowiedzialna za prawidłową ich realizację. Najczęściej są przyjmowane w postaci załącznika do Uchwały Zarządu w tej sprawie.

W niektórych zakładach pracy zdarzają się sytuacje, gdy w ramach Umowy świadczenia nieodpłatnej pomocy pracodawcy na rzecz PKZP - obsługą księgową zajmuje się pracodawca, a ten w ramach swojej polityki rachunkowości opisuje sposób prowadzenia księgowości dla PKZP. Opis taki jest zazwyczaj zatwierdzany przez kierownika jednostki. Ze strony pracodawcy wszystko jest w porządku, ale nie ma on kompetencji do działania w imieniu PKZP. Stąd brak Uchwły Zarządu PKZP dotyczącej polityki rachunkowości w PKZP jest nieprawidłością po stronie PKZP, nie pracodawcy.

Z punktu widzenia ustawy o rachunkowości - dla każdego podmiotu (a przez odrębny podmiot należy rozumieć PKZP, która dysponuje majątkiem swoich członków, posiada własne organy, reprezentację, ma prawo do samorozwiązania itd.) - księgowość należy prowadzić odrębnie. A skoro księgi rachunkowe pracodawcy oraz księgi rachunkowe PKZP powinny być prowadzone oddzielnie to i powinny opisywać je odrębne polityki zatwierdzane zgodnie z kompetencjami tych podmitów. Zatem plan kont i cała polityka rachunkowość PKZP najpierw powinna zostać zatwierdzona przez Zarząd, a po jej zatwierdzeniu, gdy księgowość będzie relizowana przez pracowników pracodawcy, zasady tej polityki powinien przyjąć dla porządku również zakład pracy, którego pracowniczka (księgowa lub zespół księgowy), będzie odpowiedzialna za ich realizację.
Główne zasady polityki rachunkowośći, obiegu dokumentów (instrukcyji kancelaryjno-archiwalnej), bezpieczeństwa informacji oraz ochrony i powierzenia przetwarzania danych osobowych zgdonie z RODO można również zawżeć w załączniku lub załącznikach do Umowy świadczenia nieodpłatnej pomocy pracodawcy na rzecz PKZP co przy dziesiejszym stanie prawnym wydaje się najlepszą praktyką.
Gt_
 
Posty: 59
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: zakładowy plan kont

Postprzez Nowak » 16 maja 2019, o 09:58

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie .
Nowak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 maja 2019, o 07:38

Re: zakładowy plan kont

Postprzez Gt_ » 4 sie 2019, o 13:20

Jeszcze w uzupełnieniu proponowany PLAN KONT we wzorach dokumentów:
http://pkzp.com.pl/images/wzory_dokumentow/ksiegowe

KSIĘGOWE
|Plan kont.DOC |2013-06-20
|Plan kont.PDF |2013-06-20

Pozdrawiam
Gt_
Gt_
 
Posty: 59
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron