Strona 1 z 1

Spłata pożyczki w przypadku śmierci pozyczkobiorcy

PostNapisane: 19 lis 2019, o 12:19
przez Elżbieta Górecka
Mam pytanie odnośnie spłaty pożyczki. Jeden z członków kasy PKZP otrzymał w październiku pożyczkę . W ostatnim dniu października zmarł. Wkład pieniężny pokryje tylko w ok. 45% zaciągniętej pożyczki. Jakim dokumentem zrobić przekazanie wkładu na poczet pożyczki? Czy można odzyskać należność z wyliczonych zarobków przez zakład np. z tzw. trzynastki, kilometrówki (nic nie ma o tym w statucie) czy poczekać na postępowanie spadkowe? Jak powiadomić spadkobierców? Czy spadkobiercy musza zgodzić się na potrącenie tych należności i zapewne jeszcze dopłacić ponieważ pożyczka była dość duża. Nie mamy funduszu rezerwowego z którego można by pokryć kwotę i umożyć spłatę.

Re: Spłata pożyczki w przypadku śmierci pozyczkobiorcy

PostNapisane: 23 gru 2019, o 14:03
przez JanT
"Mam pytanie odnośnie spłaty pożyczki. Jeden z członków kasy PKZP otrzymał w październiku pożyczkę . W ostatnim dniu października zmarł. Wkład pieniężny pokryje tylko w ok. 45% zaciągniętej pożyczki. Jakim dokumentem zrobić przekazanie wkładu na poczet pożyczki?"

Dokumentem PK, na podstawie decyzji zarządu "o przeksięgowaniu wkładów na pożyczkę".

Czy można odzyskać należność z wyliczonych zarobków przez zakład np. z tzw. trzynastki, kilometrówki (nic nie ma o tym w statucie).

Ja spróbowałbym na miejscu zarządu złożyć wniosek do Kadr o potrącenie zobowiązania zmarłego.

czy poczekać na postępowanie spadkowe?

można i tak, ale takim przypadku nie można przegapić terminów - trzeba zgłosić zobowiązania sądowi (jeśli będzie takowa sprawa spadkowa !) i spadkobiercom.

"Jak powiadomić spadkobierców?
Czy spadkobiercy musza zgodzić się na potrącenie tych należności i zapewne jeszcze dopłacić ponieważ pożyczka była dość duża. Nie mamy funduszu rezerwowego z którego można by pokryć kwotę i umożyć spłatę."

Zarząd Kasy (biorąc pod uwagę zapisy statutu, deklaracji przystąpienia, oraz wniosku o pożyczkę, ewentualnie umowy pożyczki, jeśli takowa była podpisywana) może złożyć wniosek do Kadr o potrącenie zobowiązań (zmarłego pracownika) na rzecz Kasy.
O potrąceniu z należności pracownika (środków należnych zmarłemu pracownikowi) decyduje Pracodawca.

O zobowiązaniu zmarłego (lub całości, jeśli Kadry nie przychylą się do wniosku Zarządu Kasy) należy poinformować spadkobierców.
Jeżeli będzie otwarta sprawa spadkowa w sądzie, to należy poinformować o zobowiązaniu jak najprędzej sąd.

Jeżeli nie uda się uzyskać pokrycia zobowiązań od spadkobierców wtedy Kasa pokrywa to z Funduszu rezerwowego. Warto poprosić w takim przypadku o pomoc finansową Pracodawcę. W skrajnym przypadku (na końcu) za (tego typu) straty solidarnie odpowiadają członkowie Kasy ! Czyli (jeżeli pozostanie nie pokryta strata z należności zmarłego, przez spadkobierców, przez pracodawcę) w skrajnym wypadku na te straty "zrzucić się" będą musieli wszyscy członkowie Kasy.Pozdrawiam Świątecznie
Jan Trzciński