księgowanie KZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

księgowanie KZP

Postprzez kuka » 22 sty 2020, o 22:59

Witam,
Chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie związane z księgowaniem KZP.
Czy pracownik księgowości niebędący członkiem KZP może prowadzić w/w księgowość. Czy pracodawca (Kierownik) firmy przy której działa KZP może zmusić pracownika (nie będącego członkiem KZP) do księgowania dokumentów KZP lub wprowadzić w zakres obowiązków, bez jego zgody. Trzeba dodać, że inne osoby pracujące w księgowości są członkami KZP.
Proszę jeszcze o wyjaśnienie paragraf 22p.7 a paragraf 22p15 Rozporządzenia Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 poz. 502 w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy.
Dziękuję
kuka
 
Posty: 1
Dołączył(a): 22 sty 2020, o 22:26

Re: księgowanie KZP

Postprzez Gt_ » 27 sty 2020, o 14:57

Witam,

Na pytanie:
Czy pracownik księgowości niebędący członkiem KZP może prowadzić w/w księgowość.
- krótko TAK!

Pracodawca ma obowiązek świadczyć pomoc na rzecz PKZP m.in. użyczając pracy zatrudnionych przez siebie specjalistów (księgowego, kasjera, informatyka, inspektora IOD, prawnika itd.). Są to pracownicy oddelegowani do świadczenia pracy na rzecz organizacji pracowniczej (posiadającej własne władze - tj. Zarząd), Nie dość więc, że oddelegowani pracownicy pracują dla PKZP (oczywiście w swoich dotychczasowych miejscach) to jeszcze wykonują polecenia Zarządu PKZP np. zaksięgowanie wydatku zgodnie z poleceniem księgowania, przygotowanie sprawozdania rocznego, opracowanie polityki finansowej (w porozumieniu z Zarządem) zawierającej plan kont itd.

Na pytanie:
Czy pracodawca (Kierownik) firmy przy której działa KZP może zmusić pracownika...
- pytanie jest bezzasadne - jeśli dochodzą nowe obowiązki powinny się wiązać z odpowiednim uposażeniem, ale to od umowy pracownika z pracodawcą zależy czy pracownik będzie chciał pozostać czy poszuka lepszej pracy. Ostatecznie pracodawca też może stwierdzić, że pracownik sobie nie radzi i zamiast zaproponować mu satysfakcjonujące wynagrodzenie finansowe - zwolni go i zatrudni na jego miejsce kogoś innego...

paragraf 22p.7 a paragraf 22p15

Zarząd ma podstawową funkcję kontrolną nad wszelkimi sprawami dot. funkcjonowania PKZP w tym kontroli czy proces księgowania jest legalny (opiera się o właściwe podstawy prawne w tym politykę finansową (plan finansowy, wzór sprawozdania, sposób kwalifikowania zdarzeń, osoby zaangażowane itd.) poprawny (zgodnie z przepisami, dobrymi praktykami) i terminowy.

Zarząd ma także funkcję sprawczą . Ma on optymalizować działanie (współdziałanie) tak, aby obniżyć koszty, skrócić czas, zwiększyć bezpieczeństwo i przyjazność kasy (dla wszystkich stron).

Pracodawca nie odgrywa tu żadnej roli, poza wyznaczeniem osób i pomoc komisji rewizyjnej w kontroli (jeśli osoby z komisji rewizyjnej nie czują się na siłach ocenić jakości i sposobu obsługi).

Należy zaznaczyć, że nie wolno pewnych funkcji łączyć np. osoby z zarządu nie mogą prowadzić księgowości ani kasy, a osoby prowadzące księgowość nie mogą prowadzić kasy (i odwrotnie).

Powodzenia
Gt_
 
Posty: 63
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron