Strona 1 z 1

Jak zaksięgować dług -przejęcie pożyczek jak to zrobić ?

PostNapisane: 6 lut 2020, o 07:52
przez Beata B
Witam proszę o pomoc w kwestii przejęcia długów jak to zaksięgować czy jest taka możliwość .Otóż są trzy zakłady pracy jeden z nich zostaje zlikwidowany i zadania maja być podzielone na dwa pozostałe .W likwidowanym jest Kasa , którą pracownicy chcą aby również podzielić i dołączyć do dwóch w pozostałych zakładach .I tu moje pytanie czy to jest możliwe , jeśli chodzi o księgowanie- o ile wkłady członków mają przejść wpłatami do nowych kas to jak zaksięgować ich pożyczki ?

Re: Jak zaksięgować dług -przejęcie pożyczek jak to zrobić ?

PostNapisane: 10 lut 2020, o 07:18
przez AgataW
Wszystko zależy od umowy. Można przydzielić pracowników do poszczególnych zakładów, ale dany pracownik przechodzi do wybranego zakładu z tzw. "dobrodziejstwem inwentarza" czyli z wkładami i stanami pożyczek. Wszystko zależy od decyzji zgromadzenia członków kasy.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości na zamknięcie likwidacji w zakładzie pracy należy zrobić w kasie sprawozdanie finansowe zamykające likwidację, a w poszczególnych zakładach przejmujących działanie kasy - bilanse otwarcia, których suma będzie się równała kwotom w bilansie likwidacyjnym.

Re: Jak zaksięgować dług -przejęcie pożyczek jak to zrobić ?

PostNapisane: 10 lut 2020, o 07:54
przez Beata B
To wiem,ale jak zaksięgować osobę która będzie miała np 6000 wkładów a 10 000 tys pożyczki ? Pożyczki której nie wypłaciliśmy z naszych pieniędzy .Jak to dopisać w programie który u nas miał już bilans otwarcia w styczniu .

Re: Jak zaksięgować dług -przejęcie pożyczek jak to zrobić ?

PostNapisane: 11 lut 2020, o 10:32
przez AgataW
Jeżeli dzieli się kasę to dzieli się też i aktywa. Pracownik na pewno przechodzi z dobrodziejstwem inwentarza. Jedni pracownicy mają pożyczki, inni nie.
Księgowanie: PK pod datą przejęcia części kasy:
Wkłady pracowników: Ma 800
Pożyczki udzielone: Wn 234 z analityką
Przelew z konta bankowego: Wn 131
PK musi się bilansować. Pracownik spłacając pożyczkę uzupełnia kasę która go przejęła.