komisja rewizyjna

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

komisja rewizyjna

Postprzez Kometa » 22 lip 2020, o 11:16

Proszę o podpowiedź, czy komisja rewizyjna i zarząd powinni być wybierani spośród członków KZP? W statucie nic na ten temat nie ma. Czy przewodniczącą komisji może być Główna Księgowa zakładu, która nie należy do KZP ? Księgowość kasy prowadzi osoba wskazana przez pracodawcę.
Kometa
 
Posty: 1
Dołączył(a): 22 lip 2020, o 11:10

Re: komisja rewizyjna

Postprzez admin » 26 lip 2020, o 17:08

admin
Administrator
 
Posty: 77
Dołączył(a): 30 kwi 2013, o 13:33

Re: komisja rewizyjna

Postprzez Gt_ » 27 lip 2020, o 08:35

Witam,

Zarówno zarząd jak i komisja rewizyjna to organy wybierane w sposób demokratyczny przez walne zebranie - czyli przez wszystkich członków.
Warto zauważyć, że prawa wyborcze (czynne jak i bierne) oraz prawo uczestniczenia w walnym zebraniu nabywa się z chwilą przyjęcia deklaracji przez zarząd, nawet jeszcze przed jakimkolwiek zaangażowaniem finansowym. Wynika to z podmiotowego traktowania członków i realizacji ich cywilnych uprawnień (osób fizycznych), które maja prawo do składania oświadczeń woli i deklaracji, które są wiążące prawnie bez dodatkowych warunków. Podejmowane wspólnie decyzje mają charakter demokratyczny, a nie właścicielski lub gospodarczy - ich istotność oparta nie jest na własności (liczbie udziałów czy wysokości wkładu) lecz poparciu osób fizycznych - każdy z członków ma równy innym 1 głos.

Członkiem organu może być jedynie członek kasy - wynika to wprost z Rozporządzenia w sprawie PKZP, gdzie w paragrafie 9 czytamy:

§ 9. Członek PKZP ma prawo:
(...)
5) wybierać i być wybieranym do zarządu PKZP i komisji rewizyjnej.

Stąd nikt kto nie jest członkiem PKZP nie może być wybranym do zarządu czy komisji rewizyjnej - jest to uprawnienie zarezerwowane dla członków.


:!: Jeszcze warto odróżnić dwa rodzaje osób zaangażowanych w PKZP: :!:
:arrow: - "wolontariusze" pracujący społecznie (bez wynagrodzenia za pełnione funkcje) - tj.
- przewodniczący i członkowie komisji rewizyjnej,
- przewodniczący i członkowie zarządu;
Forma ich pracy wynika również z rozporządzenia
§ 16. Członkowie organów PKZP wykonują swoje czynności społecznie.

oraz
:arrow: - pracownicy wykonujący odpłatnie swą pracę na rzecz pracodawcy, którzy na podstawie umowy pomiędzy pracodawcą, a zarządem PKZP zostają oddelegowani do świadczenia swej pracy na rzecz PKZP. Pracodawca świadczy tę pomoc bezpłatnie, ale nie zwalnia go to z obowiązku wynagradzania samych pracowników, którym tę pracę zlecił zgodnie z kodeksem pracy, umową cywilnoprawną (mniej korzystną dla PKZP) lub umową outsourcingową (bardziej korzystną dla PKZP). Wśród takich pracowników są m.in.:
- menadżerowie PKZP (osoby prowadzące kasę)
- informatycy,
- księgowe,
- sekretarki,
- prawnicy,
- sprzątaczki,
- inspektorzy ochrony danych osobowych,
- kasjerzy,
- itd.
Ich zaangażowanie wynika również z rozporządzenia z § 4.
Gt_
 
Posty: 72
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: komisja rewizyjna

Postprzez paulinapachala » 25 lis 2020, o 14:24

Zgodnie z zapisami Statutu Komisja Rewizyjna ma możliwość żądać od Walnego Zebrania Delegatów zwołanego w trybie nadzwyczajnym odwołania Zarządu w razie stwierdzena, że Zarząd w swojej działalności nie przestrega przepisów prawa czy jego działalność jest sprzeczna z interesem społecznym.

Czy Zarząd może wystąpić do Walnego Zebrania Delegatów o wprowadzenie do Statutu zapisu określającego postępowanie w przypadku kiedy to Komisja Rewizyjna nie wywiązuje się ze swoich obowiązków - nie przeprowadza kontroli na czas? Jakie zapisy i działania będą adekwatne aby zmobilizować Komisję Rewizyjną do wywiązywania się z obowiązków?

Pozdrawiam,
paulinapachala
 
Posty: 3
Dołączył(a): 24 lis 2020, o 10:17


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron