Zasilenie funduszu rezerwowego

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

Zasilenie funduszu rezerwowego

Postprzez Korespondentka » 7 paź 2020, o 08:48

Witam serdecznie . Mam takie pytanie : łączymy dwie kasy i chcemy rozdać wszystkim członkom deklaracje przystąpienia wraz z wyrażeniem zgody itd. i chcielibyśmy się zabezpieczyć dodając punkt w którym każdy członek kasy wyrazi zgodę na zasilenie funduszu rezerwowego z wkładów członków kwotą np.5 zł m-cznie do odwołania (to może być tylko rok). W czasach gdy ani konto oszczędnościowe ani lokata nie zasili funduszu rezerwowego może być krucho z kasą.
Korespondentka
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2 paź 2020, o 06:55

Re: Zasilenie funduszu rezerwowego

Postprzez Gt_ » 17 lis 2020, o 15:25

Witam,

Proszę unikać działań nieuzgodnionych. Jeśli jest potrzeba uzupełnić fundusz rezerwowy członkowie muszą rozmieć dlaczego należy to zrobić, jaka kwota ma się tam zebrać, czemu będzie służyła itd. - tak by nie powstała nam piramida finansowa z "cyrografami" zamiast "deklaracjami". Uczestnictwo w PKZP jest dobrowolne, własność środków pieniężnych zgormadzonych w kasie pozostaje po stronie WŁAŚCICIELI (członków), a nie POSIADACZA (PKZP). Więc działania takie - bez powszechnej zgody wyrażonej w głosowaniu na Walnym Zebraniu odebrałbym raczej jako próbę wyłudzenia pieniędzy na rzecz PKZP.
Przepisy przewidują "wpisowe" wpłacane przez nowe osoby oraz "zaspokojenie straty" poprzez wpłatę dodatkowych środków lub przeksięgowanie posiadanych wkładów, ale na podstawie decyzji WZ w tej sprawie.

W czasach gdy ani konto oszczędnościowe ani lokata nie zasili funduszu rezerwowego może być krucho z kasą


Proszę pamiętać o rozdzieleniu pieniędzy i funduszy.
Pożyczki mogą być udzielane jedynie z funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego, zaś fundusz rezerwowy służy ich zabezpieczeniu. W dodatku koszty działalności PKZP ma obowiązek pokrywać pracodawca, więc np. kosztami bankowymi można na podstawie umowy o świadczenie bezpłatnej pomocy pracodawcy na rzecz PKZP oraz noty księgowej, ewentualne opłaty bankowe "przerzucić" na pracodawcę (jak się oczywiście zgodzi). Ale zakładam, że po fuzji - tak - bo teraz będzie miał znacznie więcej pieniędzy. Można też skorzystać ze wsparcia organizacji związkowych w negocjacjach z pracodawcą.

Ostatecznością jest szukanie pieniędzy w kieszeniach członków. Zresztą, jak przypuszczam, wystarczy ich zapytać... to pewnie prędzej wystąpią niż będą chcieli w takiej "maszynie finansowej" uczestniczyć. Pieniądze odprowadzone na Fundusz Rezerwowy - nie mogą już zostać im zwrócone...

Powodzenia
Gt__
Gt_
 
Posty: 72
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości