umowa zlecenie w MKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez maciek » 16 lut 2016, o 20:23

Witam. O tak, tak. Bardzo proszę o odpowiedz na zadane przez użytkownika "Kościan" pytanie.
maciek
 
Posty: 8
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Agogika » 17 lut 2016, o 08:56

Są to stawki - które spotkałam w literaturze na temat PKZP - stawki są umowne. Żródło: Książka PKZP Krzysztof Korociński - Wydawnictwo oddk str. 76
Agogika
 
Posty: 46
Dołączył(a): 28 sty 2014, o 07:56

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez maciek » 17 lut 2016, o 17:24

Dziękuję za odpowiedź. Czy ktoś posiada tą książkę w wersji elektronicznej?
maciek
 
Posty: 8
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 16:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez admin » 19 lut 2016, o 10:25

Książkę może Pan zakupić w firmie Casco - jak powoła się Pan na użytkownika forum pkzp to otrzyma Pan 25% rabatu (126 zł - 25% = 94,50 zł) - cena już razem z przesyłką.
Więcej o książce: http://casco.pl/ksiazkakkorocinski1
Polecam :).
admin
Administrator
 
Posty: 75
Dołączył(a): 30 kwi 2013, o 13:33

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Gt_ » 4 sie 2019, o 14:58

Bardzo ciekawy "stary wątek" i nadal aktualny...

Stawki zatrudnienia w gospodarce wolnorynkowej NIGDZIE nie są narzucone. Oczwiście określona jest płaca minimalna lub mimimalna płaca godzinowa, ale raczej nie tyczy się ona specjalistów, którym musi być osoba pracująca na stanowisku osoby prowadzącej PKZP, inspektora ODO, informatyka czy księgowej PKZP. Co ciekawe - kiedyś wystarczała jedna względnie dwie wyspecjalizowane osoby do zapewnienia zgodnego z prawem realizowania obowiązków PKZP w dzisiejszych realiach jest to już zespół kilku, a dla dużych PKZP nawet kilkunastu osób.

Jak już zostało wcześniej napisane jest to OBOWIĄZEK pracodawcy, więc nie może się przed nim uchylać. Warto jednak uzmysłowić sobie jakie koszty w związku z tym obowiązkiem są ponoszone (koszty bezpośrednie zatrudnienia ludzi i zakupu sprzętu lub programów) oraz koszty pośrednie związane z działalnością Zarządu, Komisji Rewizyjnej czy pracowników wykonujących pracę na ich rzecz kosztem czasu przeznaczonego na własną pracę. W wielu przypadkach outsourcing może okazać się tańszy...

Pozdrawiam

Gt_
Gt_
 
Posty: 59
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez JanT » 5 sie 2019, o 14:46

Kościan napisał(a):Z czego wynikają powyższe stawki? Może jakis przepis


pewnie podane stawki przez "angolika" są jakoś szacowane ?! (wygląda to trochę przekopiowane z Książki o PKZP sprzed 10lat! :) )

Żadne tego typu stawki nie są przez nikogo z góry ustalone!

Zawsze jest to uzgodniona umowa między Zleceniodawcą a Zleceniobiorcą !!!

Pozdrawiam;
Avatar użytkownika
JanT
 
Posty: 89
Dołączył(a): 21 lis 2016, o 12:47

umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Mabelchasp » 12 lis 2019, o 07:07

Witam

Jeśli pracuję w oparciu o umowę o dzieło, to czy dostanę pożyczkę w banku? Chodzi mi o kredyt na 4000 zł. Czy taka umowa o pracę jest akceptowana przez banki?
Mabelchasp
 
Posty: 1
Dołączył(a): 8 wrz 2019, o 11:05

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Gt_ » 12 lis 2019, o 10:26

Witam,

Już było to pisane, ale może mało wyraźnie:
PKZP (ani też MPKZP) nie mają możliwości prawnych, by kogokolwiek zatrudnić!
Jest to OBOWIĄZEK pracodawcy, wynikający z ustawy o związkach zawodowych, a dokładniej z rozporządzenia do tej ustawy w sprawie PKZP itd.
Przepisy w tym zakresie nie są do dowolnego interpretowania przez PRACODAWCÓW i mają oni obowiązki względem zatrudnianych przez siebie pracowników - w tym obowiązek zawarcia umowy z Zarządem PKZP (lub MPKZP) w sprawie szczegółowych rozwiązań w tej sprawie. Nie ma znaczenia czy jest to jednostka publiczna czy mirkoprzedsiębiorca czy też międzynarodowa korporacja.
Jeśli jest kilku pracodawców zaangażowanych, ze względu na przekształcenie lub istnienie kasy międzyzakładowej, to tutaj pojawia się pewna różnica. Zakład "wiodący" tj. ten w którym zlokalizowana jest księgowość i dokumentacja MPKZP czyli prowadzący rozliczenia ponieważ ponosi najwyższe koszty wystawia klasyczne FAKTURY VAT pozostałym pracodawcom, ale tylko jeśli jest przedsiębiorcą! Gdy są to jednostki budżetowe to nie powstaje obowiązek naliczania VAT-u, a rozliczenie dokonuje się na podstawie NOTY KSIĘGOWEJ.
Koszt naliczony każdemu pracodawcy musi odpowiadać rzeczywistym kosztom poniesionym przez wiodącego pracodawcę podzielonym przez liczbę członków w danym miesiącu i po ustaleniu właściwej proporcji dla każdego z pracodawców.
W koszty te można zaliczyć też np. opłaty za rachunki bankowe czy środki autoryzacji (zakup i abonamenty za służbowe telefony komórkowe dla Zarządu), zakup oprogramowania dla MPKZP, udział w szkoleniach, zwrot kosztów delegacji delegatów na Walne Zebranie czy koszty wynajmu sal na potrzeby MPKZP itd.
Wracając więc do zatrudnienia. Jeśli nie ma woli ze strony pracodawcy wiodącego na korzystanie z własnych zasobów ludzkich (informatyk, księgowa, prawnik) - można w tym celu zatrudnić zewnętrzną kancelarię księgową lub prawną, która taką usługę będzie świadczyć. Rozliczenie może nastąpić w sumie na dwa sposoby bez względu czy zaangażowani są przedsiębiorcy czy jednostki budżetowe.
1. Do otrzymanej faktury od kancelarii (lub rachunku od umowy zlecenia) wystawiana jest re-faktura za odpowiednią liczbę członków każdemu z pracodawców MPKZP. (umowa jest zwierana pomiędzy pracodawcą i kancelarią lub os. fizyczną).
2. Kancelaria sama nalicza odpowiednie faktury i rozsyła do wszystkich pracodawców. (ale wtedy umowa na obsługę musi być wielostronna - wszyscy pracodawcy i kancelaria lub osoba fizyczna)

Co ważne - dla PKZP bezpieczniej jest jeśli obsługę księgową prowadzi firma (lub os. prowadząca działalność gospodarczą) a nie osoba fizyczna zatrudniona na umowę zlecenie, gdyż na tych pierwszy ciąży obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC działalności księgowej. Podobnie jak chodzi o obsługę prawną.

powodzenia

Gt_
Gt_
 
Posty: 59
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Vickisaink » 8 gru 2019, o 05:11

Witam

Jeśli pracuję w oparciu o umowę o dzieło, to czy dostanę pożyczkę w banku? Chodzi mi o kredyt na 4000 zł. Czy taka umowa o pracę jest akceptowana przez banki?
Vickisaink
 
Posty: 1
Dołączył(a): 3 wrz 2019, o 18:17

umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Phyllisflend » 8 gru 2019, o 05:13

Witam

Jeśli pracuję w oparciu o umowę o dzieło, to czy dostanę pożyczkę w banku? Chodzi mi o kredyt na 4000 zł. Czy taka umowa o pracę jest akceptowana przez banki?
Phyllisflend
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 sie 2019, o 15:47

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron