umowa zlecenie w MKZP

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

umowa zlecenie w MKZP

Postprzez LindsyKek » 16 gru 2019, o 05:50

Witam

Jeśli pracuję w oparciu o umowę o dzieło, to czy dostanę pożyczkę w banku? Chodzi mi o kredyt na 4000 zł. Czy taka umowa o pracę jest akceptowana przez banki?
LindsyKek
 
Posty: 2
Dołączył(a): 26 wrz 2019, o 00:18

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Gt_ » 10 sty 2020, o 14:55

Witam,

Jeśli mówimy o PKZP (nie o banku) to po rozszerzeniu definicji pracownika - wszystkie osoby fizyczne, które wykonują prace zgodnie z opisem w Kodeksie Pracy, bez względu na prawną formę zatrudnienia są traktowane jako pracownicy i otrzymują uprawnienia dotychczas zarezerwowane dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę (stosunek pracy).
Ściślej: zgodnie z art. 22 ust. 1 Kodeksu Pracy umowa o pracę jest jedyną możliwą w przypadku, gdy pracownik świadczy pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Nawet jeśli stosunek pracy nie został zawarty na podstawie Kodeksu Pracy a tylko Kodeksu Cywilnego. Więc jeśli praca ma charakter opisany powyżej - jest traktowana jako zatrudnienie, a pracujący człowiek nabywa uprawnienia pracownicze.
Ale niestety ponieważ umowa o dzieło nie musi być wykonywana osobiście - to niestety nie będzie można skorzystać z tego przywileju.
Pisząc krótko: Umowa o dzieło wyklucza korzystanie z PKZP.
Natomiast banki... najczęściej analizują PIT za poprzednie lata, ale to już zależy od banku.

Powodzenia
Gt_
 
Posty: 45
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Gt_ » 17 sty 2020, o 08:40

Zatrudnienie kogokolwiek z funduszu rezerwowego NIE JEST MOŻLIWE zarówno przez PKZP czy MPKZP.
Zatrudniać mogą jedynie osoby prawne lub jednostki organizacyjne osób prawnych, którym inne przepisy nadały tę zdolność.

Jeżeli kasa jest na tyle duża i na tyle niezależna od pracodawcy lub w przypadku kasy międzyzakładowej od pracodawców, że byłaby w stanie sama się utrzymać i sobą zarządzać to MOŻNA (nie ma wymogu) przekształcić ją w SKOK (dla którego napisana jest nowa ustawa dedykowana). Samo przekształcenie może być wykonane uchwałą Walnego Zebrania (zgodnie z par.47 pkt. 1 - Walne zebranie członków może podjąć uchwałę o przekształceniu PKZP w SKOK). Przy okazji warto pamiętać, że ustawa określa wielkość SKOK zależnie od dwóch czynników gdzie mała kasa - posiada suma aktywów na koniec roku obrotowego <20 mln zł, a średnioroczna liczba członków w ostatnim roku <10.tys. Ich przekroczenie skutkuje wymogiem spełnienia wszystkich opisanych warunków w ustawie, bez możliwych do zastosowania uproszczeń.
SKOK może działać TYLKO po uzyskaniu zgody KNF (Komisji Nadzoru Finansowego).

powodzenia

Gt_
Gt_
 
Posty: 45
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Phyllisflend » 22 sty 2020, o 01:55

Witam

Jeśli pracuję w oparciu o umowę o dzieło, to czy dostanę pożyczkę w banku? Chodzi mi o kredyt na 4000 zł. Czy taka umowa o pracę jest akceptowana przez banki?
Phyllisflend
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 sie 2019, o 15:47

Re: umowa zlecenie w MKZP

Postprzez Gt_ » 27 sty 2020, o 14:30

Witam,

o pożyczkę w banku - proszę zapytać w banku.

pozdrawiam
Gt_
 
Posty: 45
Dołączył(a): 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia strona

Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron