Zmiana nazwy

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Zmiana nazwy

Postprzez Aleksandra » 4 kwi 2019, o 08:38

Witam
Z poniższego artykułu wynika że zmieniła się nazwa z "Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej" na "Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa" czy wiąże się to ze zmianą pieczątki i Statutu ?
https://www.portalkadrowy.pl/temat-tygo ... 18252.html

Pozdrawiam
Aleksandra
 
Posty: 9
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 07:15

Re: Zmiana nazwy

Postprzez KKOP8 » 17 kwi 2019, o 06:58

Nasuwają się jeszcze dodatkowe pytania, w związku ze zmianą nazwy.
Przepis ustawy o ppc mówi m.in o zwolnieniu z opodatkowania pożyczek z PKZP.
1) Czy nazwa kasy literalnie determinuje obowiązek podatkowy czy istota (charakter) działania podmiotu?
2) Czy udzielone pożyczki od 1 stycznia 2019 r. podlegają wyłączeniu ze zwolnienia z opodatkowania (przepis ustawy o ppc art. 9 pkt. 10 e) pożyczki udzielane z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych działających w wojsku oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,- Dz.U.2017.0.1150 t.j. - Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych)
KKOP8
 
Posty: 3
Dołączył(a): 18 mar 2019, o 13:58

Re: Zmiana nazwy

Postprzez JanT » 30 kwi 2019, o 07:37

"Nasuwają się jeszcze dodatkowe pytania, w związku ze zmianą nazwy.
Przepis ustawy o ppc mówi m.in o zwolnieniu z opodatkowania pożyczek z PKZP.
1) Czy nazwa kasy literalnie determinuje obowiązek podatkowy czy istota (charakter) działania podmiotu?"

Jeżeli w statucie Kasy jest zapisane, że Kasa działa na podstawie rozporządzenia z 19 grudnia 1992r (w sprawie PKZP) to znaczy, że Kasa jest PKZP - niezależnie od nazwy. Ogólna zasada nadawania nazwy jest taka, że : "nazwa nie powinna wprowadzać w błąd" i tyle !

Generalnie powinniśmy stosować prawo wg tego "co prawodawca miał na myśli", czyli w jakim celu dany przepis był stworzony, a nie literalnie
(ale ostatecznie (niestety) może rozstrzygać o tym sąd w konkretnej sprawie).

"2) Czy udzielone pożyczki od 1 stycznia 2019 r. podlegają wyłączeniu ze zwolnienia z opodatkowania (przepis ustawy o ppc art. 9 pkt. 10 e) pożyczki udzielane z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych działających w wojsku oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,- Dz.U.2017.0.1150 t.j. - Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych)"

Od 1 stycznia 2019 r nic się nie zmieniło, jak działały Kasy DO stycznia na takiej samej zasadzie działają w dalszym ciągu.Żadnej Kasie (stykamy się z kilku tysiącami Kas) nie przyszło do głowy, aby naliczać jakikolwiek podatek (także PCC).

Pozdrawiam:)
Avatar użytkownika
JanT
 
Posty: 72
Dołączył(a): 21 lis 2016, o 12:47


Powrót do Wszystko o PKZP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron