Spłacanie pożyczki przez żyranta

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

grzegorz
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2014, o 06:28

Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: grzegorz »

Witam wszystkich,
Mam następujący problem. Razem z kolegą poręczyliśmy innemu koledze z pracy pożyczkę. Z początkiem października został on zwolniony z pracy. Czy w tej sytuacji ja jako żyrant będę musiał tą pożyczkę spłacić za niego ?
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: Agogika »

Wszystko zależy od tego czy kolega będzie spłacał bądź spłaci pożyczkę - może wkładów kolegi wystarczy na spłatę pożyczki?
Przypuszczam, że jak kolega nie spłaci pożyczki to będziecie Panowie spłacać - taka rola poręczycieli...
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: Kasjer »

Jeżeli kolega nie będzie spłacał pożyczki w pierwszej kolejności jego wkłady będą przeznaczone na spłatę. Dopiero w następnym kroku pkzp zwróci się do poręczycieli, którzy odpowiadają solidarnie. W statusie PKZP lub regulaminie udzielania pożyczek powinna być taka sytuacja opisana.
grzegorz
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2014, o 06:28

Re: Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: grzegorz »

Dzięki za info. Kłopot tylko w tym, że kolega, który był drugim poręczycielem też już u nas nie pracuje, stąd moja obawa, że teraz tylko ja będę musiał spłacać zadłużenie.
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: admin »

Naszym tematem miesiąca są "Zasady dochodzenia wierzytelności w Pracowniczych Kasach Zapomogowo-Pożyczkowych"
http://pkzp.com.pl/temat-miesiaca
-zachęcamy do lektury :)
grzegorz
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2014, o 06:28

Re: Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: grzegorz »

Dziękuję za pomoc. Artykuł rozwiał moje wątpliwości.
małgosia_z
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2014, o 22:12

Re: Spłacanie pożyczki przez żyranta

Post autor: małgosia_z »

Wklejam zapis z naszego regulaminu udzielania pożyczek, może przyda się innym uczestnikom forum.

"W przypadku niedokonania spłaty pożyczki w wyznaczonym terminie Zarząd PKZP ma prawo pokryć to zadłużenie w pierwszej kolejności z wkładów
pożyczkobiorcy, a po ich wyczerpaniu pozostałą częścią zadłużenia Zarząd obciąża solidarnie odpowiedzialnych poręczycieli, wzywając ich do spłaty
zadłużenia w terminach obowiązujących pożyczkobiorcę. Jeżeli poręczyciele nie spłacą w tym terminie zadłużenia, Zarząd ma prawo pokryć zadłużenie z
wkładów poręczycieli"
ODPOWIEDZ