Wycofanie wkładów

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Katarzyna
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2014, o 06:29

Wycofanie wkładów

Post autor: Katarzyna »

Cześć,
Jestem członkiem pracowniczej kasy od lat. Uzbierałam już znaczną kwotę wkładów. Mam teraz trochę trudną sytuację finansową, wyskoczyły mi niespodziewane wydatki i zastanawiam się czy mogłabym wycofać pewną kwotę wkładów nie rezygnując z członkostwa w PKZP.
małgosia_z
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2014, o 22:12

Re: Wycofanie wkładów

Post autor: małgosia_z »

Oczywiście, że możesz je wycofać. W końcu to Twoje pieniądze.
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Wycofanie wkładów

Post autor: Kasjer »

małgosia_z pisze:Oczywiście, że możesz je wycofać. W końcu to Twoje pieniądze.
Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Wkłady to zabezpieczenie spłaty pożyczki, którą członek PKZP sam wziął lub poręczył innemu członkowi. Także w pierwszej kolejności należy ustalić wielkość zobowiązań w stosunku do Kasy, w drugim kroku warto zerknąć do jej statutu.
Awatar użytkownika
Aleksander
Posty: 18
Rejestracja: 24 sie 2013, o 18:08

Re: Wycofanie wkładów

Post autor: Aleksander »

Zgadzam się.
Statut powinien określać w jakich przypadkach i przy zachowaniu jakich warunków jest możliwe wycofanie części wkładów.
W Statucie mojej kasie są dwie możliwości.
W statucie mamy to zapisane następująco:
"... § 34.
1. Członkowie PKZP, których stan wkładów wynosi co najmniej miesięczny zarobek brutto z ostatnich dwunastu miesięcy mogą raz w roku wycofać 50 % ich stanu.
2. Wypłata częściowego zwrotu wkładów nie może spowodować ograniczenia działalności kredytowej kasy.
W związku z tym kwota, którą Zarząd kasy może przeznaczyć na wypłatę zwrotów wkładów pracującym członkom
PKZP - nie może przewyższać 50 % bieżących wpłat wkładów na fundusz „A” .
3. Po zgromadzeniu wkładów w wysokości ustalonej przez Zarząd można raz w roku wycofać wkłady do kwoty określonej przez Zarząd.
4. Wycofanie o którym mowa w § 34 pkt.3 może nastąpić przy zachowaniu warunków zawartych § 34 pkt.2 oraz § 36. ..."

Obecnie pkt. 3 jest określony na 1500 PLN (wysokość wkładów) i 500 PLN (kwota możliwa do wycofania).
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Wycofanie wkładów

Post autor: Kasjer »

W naszej kasie jest prosty zapis, według mnie czytelny dla wszystkich:
"Niezadłużeni w PKZP członkowie mogą raz w roku wycofać do 50% wkładów"
Katarzyna
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2014, o 06:29

Re: Wycofanie wkładów

Post autor: Katarzyna »

Właśnie się dowiedziałam, że w naszej kasie nie ma możliwości częściowego wycofania wkładów. Czy to jest zgodne z prawem ? Co mogę w takiej sytuacji zrobić ?
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Wycofanie wkładów

Post autor: Kasjer »

Wszelkie kwestie dotyczące pożyczek, ich pobierania i spłacania oraz gromadzenia wkładów reguluje statut kasy. Jeżeli w nim jest taki zapis to jak najbardziej jest to zgodne z prawem. A czy kasa przewiduje możliwość pokrycia zaciągniętej pożyczki zgromadzonymi wkładami ? Może warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o pożyczkę, a następnie jej spłatę poprzez przeksięgowanie wkładów. Przy czym to też powinno wynikać ze statutu kasy.
ODPOWIEDZ