Do kogo mozna składć skargi na PKZP?

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

bocian500
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2015, o 12:45

Do kogo mozna składć skargi na PKZP?

Post autor: bocian500 »

Witam,

Chciałbym się zapytać odnośnie składania skarg na działania PKZP. Do kogo można takie złożyć? Sprawa dotyczy poniższych kwestii:

1. Żyrowałem dwóm osobą pożyczki i te dwie osoby jej nie spłacili do końca i została mi ta różnica potrącona z mojego wkładu, bez jakichkolwiek informacii że nie są spłacane przez moich żyrantów jak i że zostanie mi to potrącone z mojego wkładu. Taką informację powinienem otrzymać zgodnie z regulaminem (przeczytałem go dokładnie) że już przy problemie ze spłatą jednej raty taką informacja powinna trafić do żyranta i kredytobiorcy a kolejne informacja powinna być już o potrąceniu a tak owych nie było. Co gorsza mineło już ponad 3 lata od tego potrącenia czyli nawet nie mogę złożyć pozwu cywilno prawnego przeciwko żyrantom o odzyskanie tych pieniędzy, ponieważ przeterminwała się sprawa o składanie takich pozwów do sądu (z tego co narazie się dowiedziałem). O potrąceniu dowiedziałem się dopiero gdy wypisywałem się z kasy i niestety na przelewie było mniej niż z wyliczonych i zebranych moich wkładów. Zaczełem drążyć temat i wyszło niesty więcej takich nieścisłych spraw jak moja.

2. Nikt z naszych członków nie jest/nie był informowany przez PKZP ile ma wkładu i zadłużenia w kasie chociaż z tego co wiem to jest taki zapis w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Całkiem możliwe że się boją pokazać takie dane, ponieważ świadomie stosują takie praktyki i zatajaja potącenia dzięki czemu żerują na nie świadomości jej członków.

3. Nikt z naszych członków nie jest informowany o walnych zgromadzeniach, najprawdopodobie takie się nie odbywają lub są utajnione ale to chyba powinno być podjęte na pierwszym jawnym posiedzeniu a ja byłem czlonkiem kasy od początku i żadne się nie odbyło i żadnej takiej informacji nie było.

4. Nikt z nas nie wybierał zarządu PKZP i jest niezmienny od powstania PKZP czyli od jakiegoś 2005r (sami założyciele). najradopodobnie sami się wybrali na początku i tak zostało, ponieważ nie ma żadnych posiedzeń i walnych zgromadzeń

5. Nigdy nie została jakakolwiek przeprowadzona kontrola odnośnie jakichkolwiek działań PKZP.

Może się zaraz okazać, że są jakieś przekręty i pieniądze znikaja z konta PKZP lub konto jest utwororzone ne osobę fizyczną z zarządu , ponieważ aż tyle jest niejasności oraz nieprawidławości w ich działaniach, że aż strach co wyjdzie dalej jeżli ja już tyle nie jasności znalazłem.

Czy mogę taką skarę zgłościć do Komisji Nadzoru Finansowego lub jakieś innej organizacji rządowj, która by się zajęła tymi nieprawidłowymi działaniami PKZP? I jak mogę odzyskać moje potrącone pieniądze? Chyba mozna potraktować to jako przywłaszczenie gdyż nie otrzymałem żadnej informacji o podjęciu takich działan przez PKZP.

Nie wiem od czego mama zacząć gdzie się zgłosić żeby odzyskać moje ciężko zarobione pieniądze?

Proszę o pmoc.

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Do kogo mozna składć skargi na PKZP?

Post autor: Kasjer »

Witam,
Funkcję kontrolną działalności PKZP pełni komisja rewizyjna i związki zawodowe, jeżeli takie w zakładzie pracy funkcjonują. W ramach sprawowanego społecznego nadzoru związki zawodowe mogą zgłaszać żądanie o zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania PKZP, jeżeli w pracy zarządu kasy powstaną nieprawidłowości wymagające interwencji ogółu członków lub delegatów. Takie same uprawnienia ma komisja rewizyjna. Do właściwości komisji należy w szczególności:
1) ochrona mienia PKZP,
2) kontrola przestrzegania przez zarząd postanowień statutu,
3) czuwanie nad prawidłowym udokumentowaniem wszystkich wpłat i wypłat,

Komisja rewizyjna przeprowadza kontrolę działalności PKZP co najmniej raz na kwartał, sporządzając protokół. W razie stwierdzenia, że zarząd PKZP w swojej działalności finansowej nie przestrzega przepisów prawa, lub gdy działalność zarządu jest sprzeczna z interesem społecznym, komisja rewizyjna żąda zwołania, w trybie natychmiastowym, nadzwyczajnego walnego zebrania członków i występuje na nim z wnioskiem o odwołanie zarządu kasy.

Prawo do zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania członków mają też sami członkowie, takie żądanie musi zgłosić co najmniej 1/3 liczby wszystkich członków.

Według mnie w pierwszej kolejności powinien się Pan zwrócić do zarządu PKZP, oczywiście w formie pisemnej, z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. To właśnie zarząd kasy ponosi odpowiedzialność za prowadzenie przez kasę działalności niezgodnej z przepisami prawa oraz statutem. Pana zgłoszenie powinno skutkować działaniem komisji rewizyjnej na polecenie zarządu.W przypadku braku reakcji pozostaje zgłoszenie sprawy do związków zawodowych lub pracodawcy. Ewentualnie należy szukać wsparcia pozostałych członków kasy, zgodnie z rozporządzeniem możecie Państwo żądać zwołania w trybie pilnym nadzwyczajnego zebrania członków.
bocian500
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2015, o 12:45

Re: Do kogo mozna składć skargi na PKZP?

Post autor: bocian500 »

Witam,

Dziekuje bardzo za informację. Zaczne już działać w tej kwestii.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ