informacja dodatkowa

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

A__ANIA
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2022, o 12:19

informacja dodatkowa

Post autor: A__ANIA »

witam. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jak zrobić informację dodatkową do sprawozdania finansowego?
dziękuję i pozdrawiam
MBL
Posty: 60
Rejestracja: 30 wrz 2021, o 05:51

Re: informacja dodatkowa

Post autor: MBL »

Ja mam tabelkę z excela, w której jest ilość i wartość wypłaconych pożyczek, zapomóg, wkładów wypłaconych i przeksięgowanych, zrobionych umorzeń w rozbiciu na poszczególne miesiące.
MAGDAA
Posty: 48
Rejestracja: 17 lis 2020, o 14:24

Re: informacja dodatkowa

Post autor: MAGDAA »

Ja również mam do protokołu komisji rewizyjnej i do sprawozdania załączniki: ilość i wartość wypłaconych pożyczek, wkładów, przeksięgowań, przyniesienie do innej jednostki,wypisy, zapisy, zestawienie sald i obrotów,zestawienie jednostek z ilością wkładów i zadłużeń na koniec roku.
Gt_
Posty: 277
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: informacja dodatkowa

Post autor: Gt_ »

Szanowni,

To co opisujecie - to nie jest INFORMACJA DODATKOWA. To część statystyczna (a niekiedy i finansowa) samego sprawozdania.

Sprawozdanie obejmuje część finansową i statystyczną oraz informację dodatkową.

Zapraszam do zapoznania się z ustawą o rachunkowości co ma zawierać informacja dodatkowa:
Art. 48. [Informacja dodatkowa] 1. Informacja dodatkowa powinna zawierać istotne dane i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe odpowiadało warunkom określonym w art. 4 ust. 1, a w szczególności obejmować:

1) wprowadzenie do sprawozdania finansowego, zawierające opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny i sporządzenia sprawozdania finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru, oraz przedstawienie przyczyn i skutków ich ewentualnych zmian w stosunku do roku poprzedzającego;

2) dodatkowe informacje i objaśnienia:

a) do pozycji bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych za okresy sprawozdawcze objęte sprawozdaniem finansowym,

b) proponowany podział zysku lub pokrycia straty,

c) podstawowe informacje dotyczące pracowników i organów jednostki,

d) inne istotne informacje dla zrozumienia sprawozdania finansowego.

2. Zakres informacji dodatkowej, sporządzanej przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, określa załącznik nr 1 do ustawy.

3. Jednostka mikro może nie sporządzać informacji dodatkowej, o której mowa w ust. 1, pod warunkiem że przedstawi informacje uzupełniające do bilansu określone w załączniku nr 4 do ustawy.

4. Zakres informacji dodatkowej dla jednostek małych sporządzających uproszczoną informację dodatkową określa załącznik nr 5 do ustawy. Jednostka mała, która nie sporządza uproszczonej informacji dodatkowej, sporządza informację dodatkową w zakresie nie mniejszym niż określony w załączniku nr 5 do ustawy.

5. Zakres informacji dodatkowej dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy, określa załącznik nr 6 do ustawy.

6. Jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy, mogą sporządzać informację dodatkową w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do ustawy.
Zatem INFORMACJA DODATKOWA obejmuje:
- wprowadzenie do sprawozdania finansowego
- opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości (czy pamiętacie czym jest polityka rachukowości? to m.in. plan kont, sposób księgowania, poziom istotności zmian do sprawozdania itd. - jeśli zupełnie nie kojarzycie to niżej znów zacytuję u.o.r. ;-) )
- opis metod wyceny i sporządzenia sprawozdania finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru (czyli np. według którego załącznika do ustawy, dlaczego pomijamy pewne dane, dlaczego sporządzamy np. rachunek zysków i strat itd.)
- przedstawienie przyczyn i skutków zmian w treści (zakresie) spraowozdania w stosunku do roku poprzedzającego
- dodatkowe informacje i objaśnienia
- 2a) np. ile kapitału zostało wypłacone i z jakiego powodu (np. odeście z KZP na emeryturę - tyle, np. pokrycie swojego zadłużenia z pożyczki - tyle)
- 2b) np. proponowany sposób pokrycia straty (np. kiedy zmał zadłużony członek a wkłady nie pokrywają straty)
- 2c) np. dla KZP pracują 2 księgowe w sumie na 1,5 etatu, koszty pokrywa pracodwca, np. komisja rewizyjna składa się z 4 osób, a w trakcie trwania roku obrotowego w maju zrezygnowała Iksińska i na jej miejsce wybrano w czerwcu Kowalską itd.
- 2d) np. w lutym dokonano zmiany sposobu księgowania z ręcznego zza Króla Świecza na komputerowy co spowodowało konieczność uzgodnienia i zmiany planu kont. Konta zostały zastąpione nowymi numerami od dnia ... kasa gotówkowa z numeru 100 otrzymała numery 100-X gdzie x oznaczna konkretne okienko kasowe od 1-3 itd.
itd...
Art. 4. [Zasady rachunkowości] 1. Jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

1a. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostka jest obowiązana przedstawiać wszelkie dodatkowe informacje konieczne do spełnienia tego obowiązku w informacji dodatkowej.

1b. Jeżeli w wyjątkowych przypadkach stosowanie określonego przepisu ustawy nie pozwoliłoby na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego, jednostka nie stosuje tego przepisu, a w informacji dodatkowej uzasadnia przyczyny jego niezastosowania oraz określa wpływ, jaki niezastosowanie przepisu wywiera na obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki.

2. Zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną.

3. Rachunkowość jednostki obejmuje:

1) przyjęte zasady (politykę) rachunkowości;

2) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym;

3) okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów;

4) wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego;

5) sporządzanie sprawozdań finansowych;

6) gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą;

7) poddanie badaniu, składanie do właściwego rejestru sądowego, udostępnianie i ogłaszanie sprawozdań finansowych w przypadkach przewidzianych ustawą.

4. Jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku określonego w ust. 1.

4a. Stosując przepisy ustawy, jednostka kieruje się zasadą istotności. Informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym należy uznać za istotne, gdy ich pominięcie lub zniekształcenie może wpływać na decyzje podejmowane na ich podstawie przez użytkowników tych sprawozdań. Nie można uznać poszczególnych pozycji za nieistotne, jeżeli wszystkie nieistotne pozycje o podobnym charakterze łącznie uznaje się za istotne.

5. Kierownik jednostki, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości – z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury – zostaną powierzone innej osobie lub przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 11 ust. 2, za ich zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.

Dla porządku dodam, że dla KZP kierownikiem jednostki jest ZARZĄD.

Powodzenia!
LucynaB
Posty: 1
Rejestracja: 7 lip 2022, o 06:10

Re: informacja dodatkowa

Post autor: LucynaB »

Proszę o informację czy sprawozdanie finansowe musi być podpisane elektronicznie, czy w przypadku KZP nie ma tego wymogu?
Pozdrawiam
L.
MBL
Posty: 60
Rejestracja: 30 wrz 2021, o 05:51

Re: informacja dodatkowa

Post autor: MBL »

LucynaB pisze: 7 lip 2022, o 06:34 Proszę o informację czy sprawozdanie finansowe musi być podpisane elektronicznie, czy w przypadku KZP nie ma tego wymogu?
Ustawa o rachunkowości mówi że sprawozdanie musi być w wersji elektronicznej czyli kzp tez tak powinny je sporządzać. Ktoś potwierdzi?

Czy wersja elektroniczna to np pdf sprawozdania podpisany kwalifikowanymi podpisami lub profilami zaufanymi??
mkzp.pl
Posty: 142
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: informacja dodatkowa

Post autor: mkzp.pl »

MBL pisze: 13 paź 2022, o 05:30
LucynaB pisze: 7 lip 2022, o 06:34 Proszę o informację czy sprawozdanie finansowe musi być podpisane elektronicznie, czy w przypadku KZP nie ma tego wymogu?
Ustawa o rachunkowości mówi że sprawozdanie musi być w wersji elektronicznej czyli kzp tez tak powinny je sporządzać. Ktoś potwierdzi?

Czy wersja elektroniczna to np pdf sprawozdania podpisany kwalifikowanymi podpisami lub profilami zaufanymi??
Zdecydowanie tak jak Pani/Pan sugeruje. Chodzi po prostu o np. pdf podpisany podpisami kwalifikowanymi czy też profilami zaufanymi. Warto już wdrażać takie rozwiązania spełniające wymogi formalne. Choć Ustawa wchodzi obligatoryjnie dopiero w kwietniu, już dziś nie ma przeciwwskazań do stosowania zasad podpisywania sprawozdań finansowych - co wynika z odrębnego prawa...
ODPOWIEDZ