kwota wolna od potrąceń
Moderator: admin
kwota wolna od potrąceń
Dzień dobry. Jestem u Państwa po raz pierwszy. Jestem członkiem zarządu KZP. Zgodnie z nowym statutem, podnieśliśmy wysokość pożyczek. I pojawił się problem kwoty wolnej od potrąceń. Członek kasy chce zaciągnąć pożyczkę w wysokości 15 tys., i spłacić ją w 12 ratach, co spowoduje, że do wypłaty zostanie mu mniej niż najniższa krajowa. Nasza księgowość i radca prawny stoją na stanowisku, że pracownikowi po potrąceniach nie może zostać mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia, i że potrącenia dot. KZP to potrącenia na rzecz pracodawcy, o których mowa w art. 91 par. 2 pkt 1 Kodeksu pracy. Ja jednak jestem zdania, że potrącenia rat i wkładów KZP to należności inne, niż określone w pkt 1, i dla takich potrąceń obowiązuje zasada pozostawania wolnej kwoty w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Dzwoniliśmy w tej sprawie nawet do dwóch różnych inspekcji pracy - w każdej z inspekcji stanowisko były inne... Proszę o podpowiedź, która wersja jest właściwa i ew. wskazanie podstawy takiej, a nie innej interpretacji.
Re: kwota wolna od potrąceń
Tak się składa, że temat jest "stary".
Sugestia z mojej strony jest taka, żeby umożliwić członkom samodzielną spłatę zobowiązań - wówczas księgowość nie będzie pośrednikiem i nie będzie kłopotów. Podany przez Panią przykład jest dość konkretny, ale są sytuacje, gdzie rzeczywiście nie można (zgodnie z Kodeksem Pracy) potrącać nic na rzecz KZP, bo rata zaciągniętej pożyczki = wynagrodzeniu z pracę (tak mają "wieloetatowcy"; stać ich na samodzielną spłatę!)
Sugestia z mojej strony jest taka, żeby umożliwić członkom samodzielną spłatę zobowiązań - wówczas księgowość nie będzie pośrednikiem i nie będzie kłopotów. Podany przez Panią przykład jest dość konkretny, ale są sytuacje, gdzie rzeczywiście nie można (zgodnie z Kodeksem Pracy) potrącać nic na rzecz KZP, bo rata zaciągniętej pożyczki = wynagrodzeniu z pracę (tak mają "wieloetatowcy"; stać ich na samodzielną spłatę!)
Re: kwota wolna od potrąceń
dziękuję za odpowiedź, ale głównie zależy mi na informacji, czy potrącenia dot. KZP należy traktować jako potrącenia na rzecz pracodawcy, czy nie ?
Re: kwota wolna od potrąceń
Trzy kwestie:mkzp.pl pisze: ↑16 cze 2023, o 09:54 ...
Sugestia z mojej strony jest taka, żeby umożliwić członkom samodzielną spłatę zobowiązań - wówczas księgowość nie będzie pośrednikiem i nie będzie kłopotów. Podany przez Panią przykład jest dość konkretny, ale są sytuacje, gdzie rzeczywiście nie można (zgodnie z Kodeksem Pracy) potrącać nic na rzecz KZP, bo rata zaciągniętej pożyczki = wynagrodzeniu za pracę (tak mają "wieloetatowcy"; stać ich na samodzielną spłatę!)
- umożliwienie samodzielnej wpłaty to obecnie WYMÓG ustawowy
- księgowość płacowa pracodawcy MUSI sprawdzać czy może kwotę oczekiwaną potrącić i w przypadku niemożności powiadomić
- warunków udzielania, zabezpieczenia i spłaty NIE USTALAJĄ płace pracodawcy, a Walne Zebrnie KZP !!
Warunki narzucone przez ustawę powodują, że od październia 2021 roku żadnemu pracodawcy NIE WOLNO decydować o tym jak będzie pożyczka spłacana (przez potrącenie z wynagrodzenia czy przez wpłatę własną) - co do zasady
- to decyzja CZŁONKA, a nie pracodwacy, czy zarządu !!Ustawa o KZP
Art. 12.1. Członek KZP jest obowiązany: (...)
2) wpłacać miesięczne wkłady członkowskie w wysokości ustalonej przez walne zebranie członków lub wyrazić zgodę na potrącanie tych wkładów z wynagrodzenia lub zasiłku;
Oczywiście zarząd opiera swą na zapisie w STATUCIE. Zatem pytanie czy nowy statut został prawidłowo skonstuowany. Z moich doświadczeń wiele niestety ponowiło stare, złe i nieprzystające już do realiów rynkowych "zabetonowane" sposoby działania.
Dalej...
Zatem przechodzimy do kwesti drugiej - księgowości...Ustawa o KZP
Art. 34. 1. Członkowie KZP wpłacają wpisowe, miesięczne wkłady członkowskie i raty pożyczek na rachunek płatniczy KZP lub w kasie KZP.
2. Wpisowe, miesięczne wkłady członkowskie i raty pożyczek członków KZP będących osobami wykonującymi pracę zarobkową mogą być, za ich zgodą wyrażoną w formie pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej, potrącane z wynagrodzenia lub z zasiłku.
Księgowość - ale Księgowość KZP musi sprawdzać co miesiąc czy KAŻDY CZŁONEK zrealizował swoje zobowiązanie tj.
- wpłacił wkład miesięczny czyli składkę
- wpłacił ratę pożyczki zgodnie z jej harmonogramem spłaty
Jeśli nie -- to MUSI wystawić WEZWANIE i wezwać do zapłaty zarówno niezapłaconej SKŁADKI jak i niezpałaconej RATY !
Dla tych "członków KZP będących osobami wykonującymi pracę zarobkową", którzy NA PIŚMIE (to musi być dokument pisemny, albo zrównany z nim dokument elektroniczny z imiennym kwalifikowanym podpisem elektronicznym) wyrazili ZGODĘ na potrącenia z wynagrodzenia - Księgowość KZP przygotowuje ZEWNĘTRZNY dokument księgowy (taką ala fakturę) czyli LISTĘ POTRĄCEŃ na rzecz KZP. Nie jest to lista płac, ani nie jest to lista potrąceń przygotowywana przez pracodawcę - te listy uwzględniają odpowiednio - wszystkie składniki wynagrodzenia, albo tylko wszystkie potrącenia danego pracownika. Natomiast LISTA POTRĄCEŃ sporządzana przez księgowość KZP powinna zostać podpisana przez zarząd po upewnieniu się, że faktycznie dla wszystkich na niej wymienionych nie zaszły okoliczności zmieniające te potrącenia. Np. nie podjęto UCHWAŁY O ZAWIESZENIU obowiązku wpłaty składki lub spłaty raty pożyczki, na wniosek członka, zgodnie z ustawą o KZP i statutem cyt.
Jeśli nie było takiej decyzji to lista może zostać potwierdzona.Ustawa o KZP
Art. 34.4. W przypadkach uzasadnionych zdarzeniami losowymi zarząd, na wniosek członka KZP, może wyrazić zgodę na czasowe zawieszenie obowiązku wpłacania miesięcznych wkładów członkowskich lub rat pożyczek.
Czasem upoważnienie do weryfkiacji i podpisania lity potrąceń na rzecz KZP zarząd deleguje na księgową KZP. Ale ponieważ jest to dokument na podstawie którego KZP uzyskuje przychód to w mojej ocenie zarząd powinien go sprawdzić i podpisać.
Po trafieniu dokumentu (listy) do płac pracodawcy. Jest jak dotychczas.
Przepisy prawa pracy precyzują jakiej kwoty NIE WOLNO potrącić pracodawcy na rzecz samego siebie, na rzecz państwa, czy też na rzecz podmiotu trzeciego. KZP jest właśnie takim podmiotem trzecim, podobnie jak np. ubezpieczyciel czy dostawca grupowy innych usług, który obowiązek rozliczenia składki przekazał pracda. Kiedyś było inaczej - kiedyś potrącenie było na WYDZIELONY FUNDUSZ PRACODAWCY obecnie na FUNDUSZU odrębnego podmiotu (który posiada swój regon, statut, władze itd.) więc nie jest to potrącenie z art. 87 - art. 91 §2 pkt.1, ale właśnie z art. 91 §2 pkt. 2 - cytuję:
Ustawa - Kodeks Pracy
Art. 91. [Potrącenia innych należności]
§ 1.
Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
§ 2.
W przypadkach określonych w § 1 wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) określonej w art. 87^1 § 1 pkt 1 - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
2) 80% kwoty określonej w art. 87^1 § 1 pkt 1 - przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.
Zatem odpowiadając na wątpliwość:
Nie są to potrącenia obligatoryjne. Nie są to również zaliczki. NIE są to potrącenia na rzecz pracodawcy, a na rzecz KZP. Zatem kwota, która musi pozostać do wypłaty to 80% z wynagrodzenia minimalnego zgodnie z pkt. 2.
Proszę pamiętać, że w przypadku występowania kilku potrąceń np.
- składa za grupowe ubezpieczenie na życie,
- składka KZP,
- opłata ryczałtowa za korzystanie z karty sportowej,
- rata KZP,
- itd.,
wszystkie wliczają się w jeden limit. A jeśli do tego wystąpią zajęcia komornicze i alimentacyjne lub zaliczki wcześniej wypłacone pracodawnikowi - to mają one pierwszeństwo do potrącenia PRZED tymi w/w składkami i opłatami - więc z reguły niewiele zostaje.
Przy okazji warto dodac, że jeżli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki, KZP wezwie poręczycieli, a ci cofną zgodę na potrącenia - PRACODAWCY nie wolno im niczego potrącać! KZP musi złożyć sprawę do sądu i uzyskać tytuł egzekucyjny (dość łatwo gdy mamy umowę pożyczki, lub trudno gdy dysponujemy jedynie sylizowanym wnioskiem o pożyczkę z poprzedniej epoki(!)) Uzyskują tytuł egzekucyjnyny - pracodawca MA OBOWIĄZEK potrącić kwotę zgodnie z tymi wcześniejszymi pargrafami Kodeksu Pracy, nie sa już potrzebne zgody, gdyż windykowane kwoty są należne KZP jako wierzycielowi na podstawie zajęcia/nakazu zapłaty.
Kwestia druga..
Nie chodzi oczywiście o księgowość KZP tylko o księgowość analityczną pracodwacy - czyli dział płac
(HR lub płace)... - to taki skrót myślowy. To płace pracodawcy wyliczą (po uwzględnieniu potrąceń obowiązkowych), czy danemu pracownikowi kwotę oczekiwaną można potrącić czy nie - jeśłi nie mają ustawowy obowiązek poinformować KZP (zarząd) oraz członka, który wyraził zgodę (tak - jest to więcej pracy).
Warto dodać, że dla osób na stosunkach cywilnych wylicza się podobnie ekwiwalent godzinowy i odpowiednio przelicza dla danego miesiąca i dopiero potem oblicza kwotę możliwego potrącenia, jakby dana osoba pracowała przez cały miesiąc (więc nie bardzo da się wyliczyć konkretną wartość kwotową bez odniesienia do liczby faktycznie przepracowanych godzin)
I trzecia.
Całkowicie się zgadzam z ostatnią kwestią tj. o możliwości spłaty danej raty nie decyduje ile pożyczkobiorca zarabia u tego konkretnego pracodawcy, ale jaką ma sytuację całe jego gospodarstwo rodzinne.
KZP nie jest związane przepisami o kredycie konsumenckim czy przepisami prawa bankowego - więc samodzielnie może ustalić:
- WARUNKI UDZIELANYCH POŻCZEK (w tym oczywiście KWOTY)
- WARUNKI ZABEZPIECZENIA (w tym ocziwiście PORĘCZENIA)
- WARUNKI SPŁATY POŻYCZEK (w tym ocziwście kwoty i liczby rat)
Stąd to, że teoretycznie kogoś STAĆ / NIE STAĆ na spłatę raty gdyby uwzględniać jedynie dochód jednego pracodawcy powinien zostać uwzględniony w systemowym działaniu KZP, którego celem jest POMOC członkowi, a nie rzucać kłody...
Zapisane jest to w ustawie o KZP.
powodzeniaArt. 15. 1. Statut KZP określa: (...)
10) rodzaje udzielanych pożyczek, a także warunki ich udzielania i spłaty;
11) zasady poręczania spłaty zadłużenia;
Gt_
Re: kwota wolna od potrąceń
dziękuję bardzo za wyczerpujące wyjaśnienia