udostępnianie informacji na temat żyrantów

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

kukułka
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2024, o 09:28

udostępnianie informacji na temat żyrantów

Post autor: kukułka »

Dzień dobry, jestem całkiem nowa w obsłudze KZP, więc proszę o wyrozumiałość.
Otrzymałam pytanie od jednego Pana, czemu informuje innych członków o tym, że Pan może być żyrantem. W naszej KZP jest zasada, że żyranci muszą mieć odpowiednią wysokość wkładów by żyrować dane pożyczki. Zdaniem tej osoby, członkowie powinni te informacje wymieniać między sobą a nie że KZP udostępnia telefonicznie wskazane osoby.
mkzp.pl
Posty: 132
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: udostępnianie informacji na temat żyrantów

Post autor: mkzp.pl »

kukułka pisze: 24 cze 2024, o 09:33 Dzień dobry, jestem całkiem nowa w obsłudze KZP, więc proszę o wyrozumiałość.
Otrzymałam pytanie od jednego Pana, czemu informuje innych członków o tym, że Pan może być żyrantem. W naszej KZP jest zasada, że żyranci muszą mieć odpowiednią wysokość wkładów by żyrować dane pożyczki. Zdaniem tej osoby, członkowie powinni te informacje wymieniać między sobą a nie że KZP udostępnia telefonicznie wskazane osoby.
Pan miał słuszne zastrzeżenia. Oczywiście, łatwiej jest się dowiedzieć w samej KZP, kto może być w gronie potencjalnych poręczycieli. Zwrócić należy uwagę, że ustawa o KZP "rozszerza" grono potencjalnych poręczycieli do wszystkich osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy... stąd oczywistą staje się "poczta pantoflowa" i bezpośrednia wymiana informacji między zainteresowanymi.
Zazwyczaj, poręczanie sprowadza się do systemu ja-tobie, ty-mnie; wówczas wiele niejasności odpada...
Warto to informowanie, unormować w KZP odpowiednimi zapisami, uwzględniającymi ochronę danych osobowych. Jeśli członkowie KZP zgodzą się na przekazywanie w ten sposób stosownych danych, jest odpowiednia podkładka...
kukułka
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2024, o 09:28

Re: udostępnianie informacji na temat żyrantów

Post autor: kukułka »

Dziękuję!
Barbara_2
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2023, o 14:06

Re: udostępnianie informacji na temat żyrantów

Post autor: Barbara_2 »

Podłączam się pod temat : czy informacje o tym, czy ktoś może być poręczycielem czy nie jest jakimś naruszeniem ? To tylko info "tak/nie" , nic poza tym, więc na pewno nie jest naruszeniem RODO.
Ze względów praktycznych, nie udzielanie przez KZP takiej informacji, skutkowałoby odrzuceniem większości wniosków i bieganiem wnioskujących w "te i z powrotem" z wciąż nowymi wnioskami. W naszej KZP poręczać można 2 osobom. Większość poręczycieli nie pamięta, komu poręcza, ilu osobom poręcza a tym bardziej, czy wciąż poręcza. Gdy pożyczkobiorca upewnia się w KZP czy dana osoba może poręczać, zakładamy, że wcześniej ustalił z nią, iż tym poręczycielem będzie.
W momencie, gdy dostaje wniosek, na którym jest wpisany poręczyciel, który poręczać nie może, i tak muszę zadzwonić do pożyczkobiorcy i go o tym powiadomić. Więc nie da się, aby KZP nie udzielała takich informacji; nie zależnie czy będzie to zanim wniosek zostanie złożony, czy po jego złożeniu. I tak musimy powiadomić wnioskującego, że musi zmienić pana/panią X na kogoś innego.
ODPOWIEDZ