uprawnienia do dokonywania przelewów z konta PKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Cloverine
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2016, o 19:46

uprawnienia do dokonywania przelewów z konta PKZP

Post autor: Cloverine »

Zwracam się jako przewodnicząca zarządu PKZP: po likwidacji kasy (operacje gotówkowe) w moim zakładzie pracy, Zarząd uzyskał w swym banku dostęp elektroniczny do konta. Przez kilka miesięcy (mając indywidualny dostęp do konta) sama robiłam przelewy pożyczkowe, przedstawiając księgowej kasy PKZP wydruki z operacji, by mogła je porównać z comiesięcznym wyciągiem przesyłanym przez bank. Proszę o poradę - czy jest możliwe bym nadal mogła robić operacje bezgotówkowe na koncie kasy (włączając w to lokaty terminowe 2-tyg. )? Zgodnie z ustawą o PKZP ani zarząd, ani księgowa kasy nie mogą zajmować się wypłacaniem pożyczek. Czy w przypadku likwidacji kasy przelewy (operacje na koncie) traktowane są tak samo jak operacje gotówkowe? Czy rzeczywiście przewodnicząca nie może sama przelewać pożyczek i robić lokat kontrolowana przez księgowość kasy? Mam opory z powierzeniem członkowskich oszczędności komuś obcemu... Bardzo proszę o pilną odpowiedź, wkrótce mam spotkanie z Dyrekcją w tej sprawie.
maciek
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2016, o 16:47

Re: uprawnienia do dokonywania przelewów z konta PKZP

Post autor: maciek »

Witam. U nas w MKZP sytuacja wygląda następująco. Ja, jako osoba prowadząca obsługę finansowo-księgową MKZP przygotowuje "paczkę" przelewów którą podpisują osoby z Zarządu upoważnione do dysponowania rachunkiem bankowym. Wysokość przelewanych pożyczek sprawdzamy wspólnie przed "puszczeniem" przelewów. Sposób na obejście Kasy może wyglądać tak (np w przypadku osób nie posiadających r-ku bankowego): Przewodniczący PKZP może wystąpić z wnioskiem do banku o wydanie czeków. W takim przypadku osoba która ubiega się o pożyczkę otrzymuje czek z którym idzie do Kasy Banku i podejmuje gotówkę. Jednak i w tym przypadku (przynajmniej w naszym banku) czek podpisują osoby upoważnione do dysponowania rachunkiem bankowym.
Cloverine
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2016, o 19:46

Re: uprawnienia do dokonywania przelewów z konta PKZP

Post autor: Cloverine »

Dzięki za radę. W naszym banku nie mamy autoryzowanych podpisów. Dostęp do konta może mieć kilka osób, jednak przelewy można zrobić jednocześnie tylko z jednego loginu. Z czeków zrezygnowaliśmy, ze względu na wysoką opłatę operacyjną w banku DB. Wszyscy pracownicy się "zdyscyplinowali" i założyli konta bankowe, więc nie mamy potrzeby pobierać gotówki z banku. Miałam nadzieję, że ktoś "oblatany" w prawie PKZP ma jakiś pomysł podobny do cytowanego na naszej macierzystej stronie pt. "Czy księgowa ma prawo robić przelewy?". Odpowiedzieliście, że jest zgodne z prawem, by księgowa kasy robiła przelewy mając pełny dostęp do konta gdy posiada upoważnienie zarządu (tzw, przekazywanie kompetencji). Czy przewodniczący zarządu też mógłby robić przelewy z upoważnienia zarządu?
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: uprawnienia do dokonywania przelewów z konta PKZP

Post autor: Jachu »

Dzień dobry,

z zasady przelewy ma prawo podpisywać tylko zarząd. Dla sprawniejszej pracy zarząd może upoważnić np. tylko jedną osobę do podpisywania przelewów (papierowych lub elektronicznych). Upoważnić może Księgową, ale równie dobrze może upoważnić jednego z członków zarządu czyli np. przewodniczącego.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnić do tych czynności jedynie przewodniczącego zarządu; żeby było bezpieczniej dobrze byłoby, aby przelewy musiały podpisywać dwie osoby (obie mogą być z zarządu).
Pozdrawiam;
Cloverine
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2016, o 19:46

Re: uprawnienia do dokonywania przelewów z konta PKZP

Post autor: Cloverine »

Bardzo dziękuję za szybką, pomocną odpowiedź, pozdrawiam:))
ODPOWIEDZ