PKZP a zajęcia komornicze

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Magda
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2015, o 09:55

PKZP a zajęcia komornicze

Post autor: Magda »

Witam,
mam pytanie odnośnie zajecia komorniczego. Dziś otrzymałam informacje od komornika o zajęciu wkładów PKZP. Czy jaki Zarząd PKZP mamy przekazać wkłady pracownika dla komornika?? Czy możemy odmówić?? - członek ma obecnie zadłużenie w kasie.
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: PKZP a zajęcia komornicze

Post autor: Jachu »

Dzień dobry,

wg mnie wkłady są ważną częścią zabezpieczenia wziętej przez pracownika pożyczki (i dlatego przed spłatą pożyczki nie mogą być przekazane nikomu) czyli w jakiś sposób są już "zajęte" przez PKZP.
Sugeruję, aby odpowiedzieć komornikowi, że saldo pracownika w PKZP jest ujemne w takiej, a to takiej kwocie zadłużenia (czyli pożyczka-wkłady);

Ażeby nie "kusiło" komornika, najlepiej , aby pracownik złożył prośbę przeksięgowania wkładów na rzecz wcześniejszej spłaty części pożyczki. PKZP wtedy przeksięguje, zmniejszając pożyczkę i jednocześnie zerując wkłady (z datą zanim komornik przyjdzie). Wtedy sytuacja będzie czysta.

Pozdrawiam;
Magda
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2015, o 09:55

Re: PKZP a zajęcia komornicze

Post autor: Magda »

Dziękuję za informacje, tak też myślałam by zrobić, jeszcze w tej sprawie dopytam Radce Prawnego - w celu napisania odpowiedniego pisma :)
Robik
Posty: 1
Rejestracja: 4 lis 2021, o 05:22

Re: PKZP a zajęcia komornicze

Post autor: Robik »

Wkład PKZP nie podlega egzekucji komorniczej jako że nie jest to wierzytelność przysługująca dłużnikowi. Dopiero w przypadku gdy ma nastąpić zwrot wkładów, to komornik mógłby je zająć. Sytuacja analogiczna jak przy zajęciu komorniczym na przykład kaucji za najem mieszkania: https://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-kaucji-przez-komornika/ może zająć ale dopóki nie stanie się należna do zwrotu, komornik nie może żądać przelania mu jej.
ODPOWIEDZ