Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

energion1
Posty: 10
Rejestracja: 1 cze 2017, o 08:48

Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: energion1 »

Witam wszystkich,
mam problem z potrąceniami za zeszły m-c. Pracownik dokonał wpłaty własnej i tym samym spłacił zaciągniętą pożyczkę do końca. W tym miesiącu zaciągnął kolejną pożyczką za którą pierwsza spłata będzie dokonana za wynagrodzenie majowe. Osoba robiąca przelewy za wynagrodzenia zrobiła błędne potrącenie potrącając mu ratę za poprzednią pożyczkę, która już została spłacona. Błędne potrącenie zostało zwrócone pracownikomi oddzielnym przelewem. Niestety nie wiem jak to zaksięgować?
Konto 234-1 po stronie WN i konto 131 po stronie MA bilansuje się, ale w programie jest na czerwono... Co robić?
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: JanT »

Proszę o Cierpliwość - wyślemy zapytanie do naszego konsultanta księgowego i w ciągu kilku dni postaramy się odpowiedzieć;)
Chyba , że ktoś z Użytkowników tego Forum odpowie wcześniej :)
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: admin »

W sytuacji gdy chcemy zwrócić pracownikowi pieniądze za błędne potrącenie za pożyczkę (lub omyłkową wpłatę z tytułu pożyczki która się już zakończyła) należy:
- po stronie WN 234-1 ale wybrać przy nim należy "Zwrot nadpłaty"
- po stronie MA 131
- kwota bez znaku minus
- w polu "Pracownik" należy wskazać pracownika
- w polu "Pożyczka" należy wskazać poprzednią pożyczkę
Kasjer
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2014, o 20:43

Re: Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: Kasjer »

Zwrot nadpłaconej raty został według mnie zaksięgowany właściwie, czyli konto pożyczkobiorcy 234 po stronie Wn i po stronie Ma konto rachunku bankowego 131.
Czy to księgowanie zostało zapisane w programie ze znakiem "-" ? Z jakiego programu Pani korzysta ?
energion1
Posty: 10
Rejestracja: 1 cze 2017, o 08:48

Re: Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: energion1 »

Znów mam podobną sytuację. Muszę zwrócić pracownikowi błędnie potrąconą ratę spłaconej już pożyczki. Niestety lista potrąceń automatycznie nie generuje mi błędnego potrącenia. Czy mogę jakoś ręcznie dopisać to potrącenie, aby system "widział" następnie kwotę jaką muszę oddać?
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: JanT »

Poproszę osoby z serwisu oprogramowania - to odpowiedzą, proszę podać chociaż e-mail albo najlepiej skontaktować się bezpośrednio serwisem telefonicznie: CASCO 58 732-85-85;
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: Błędne potrącenie raty spłaconej już pożyczki

Post autor: admin »

Nasz program nie pozwala na dodanie na liście potrąceń kwoty raty do spłaconej już pożyczki (po to jest program aby tego pilnował i nie dopuszczał do takich sytuacji :), gdyż jest to błędne.
Niestety u Pani źródłem informacji o potrąceniach jest zewnętrzny system, który robi takie błędy.
W takiej sytuacji w naszym programie należy zostawić listę potrąceń bez tej błędnie potrąconej kwoty. Następnie po "Zaksięgowaniu" listy potrąceń należy wejść do dokumentu księgowego z tą listą potrąceń i dopisać jedną pozycję z kwotą tej raty i kontem pożyczki po stronie MA oraz oczywiście z pracownikiem. Skorygować będzie trzeba również kwotę na pozycji z kontem 240 tak aby dokument się bilansował.
Dzięki tej zmianie w dokumencie listy potrąceń będziemy mieć odzwierciedlony faktyczny stan i na pożyczce pracownika pojawi się nadpłata, którą będzie można zwrócić na kolejnym dokumencie WB.
ODPOWIEDZ