Pokrycie zadłużenia z kont poreczycieli

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

MCman
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2017, o 20:50

Pokrycie zadłużenia z kont poreczycieli

Post autor: MCman »

Witam,
Mam pytanie odnośnie stanowiska Zarządu PKZP. We Wrześniu zostałem skreślony z listy członków PKZP ponieważ zmieniłem pracę, miałem zaciągnięta pożyczkę w kwocie 16000 zł, automatycznie moje wkłady zostały potrącony i zostało 7000 zł do spłaty. Dostałem wezwanie do niezwłocznej spłaty w trybie natychmiastowym pozostałej części co jest wbrew statutowi. Wysłałem kilka próśb, zawsze odmowy mimo praw jakie mi się należą w tym przypadku. Chodzi o to że według statutu mam prawo do splaty mimo nie bycia członkiem w ratach. Płaciłem mimo odmowy pierwsze 3 raty w pełnej wysokości, w ostatnich 2 miesiącach raty były mniejsze. Wynika to z sytuacji prywatnej. Zarząd podjął decyzję o zabraniu na poczet mojej pożyczki wkładów moich poręczycieli i mój dług został splacony. Wydaje mi się to bezprawne, wi3m że chodzi o prywatna niechęć do mojej osoby dlatego tak postąpili. Gdzie mogę się odwołać? Czy podczas splaty Zarzad moze tak postapic? Co robić aby spłacać dalej w ratach? Takie działanie jest wbrew zasadom działania i powoływania PKZP. Co moge zrobić w tym momencie? Dodam iż splacalem terminowo i zawsze w każdym miesiącu. Wyrażam wolę spłaty ale nie odpuszczę aby ktoś z publicznych pieniędzy zrobił sobie możliwość prywatnej formy robienia komus "pod górkę". Co robić w takiej sytuacji? Gdzie mogę zaiterwweniowac?
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: Pokrycie zadłużenia z kont poreczycieli

Post autor: JanT »

Dzień dobry,

napisał Pan: " Dostałem wezwanie do niezwłocznej spłaty w trybie natychmiastowym pozostałej części co jest wbrew statutowi. Wysłałem kilka próśb, zawsze odmowy mimo praw jakie mi się należą w tym przypadku. Chodzi o to że według statutu mam prawo do splaty mimo nie bycia członkiem w ratach.".

Proszę podać zapis ze statutu Państwa Kasy - jak on brzmi ?

Generalnie (jeżeli nie ma specjalnych zapisów w statucie), jeżeli przyczyna skreślenia z listy członków Kasy jest po stronie pracownika (a tutaj tak jest) kasa ma prawo zażądać spłaty pozostałej części pożyczki. Oczywiście ma prawo, ale nie obowiązek. Może pójść "na rękę" pracownikowi i pozwolić na spłatę wg wcześniejszego lub ustalonego wspólnie nowego harmonogramu.

Zarząd podejmuje decyzje zgodnie ze statutem. Zgodność tą sprawdzać powinna Komisja Rewizyjna i (jeżeli jest tak jak Pan napisał) tam powinien się Pan zwrócić z prośbą o interwencję.

Wszystkiego dobrego, pozdrawiam;
ODPOWIEDZ