żyrant nie będący członkiem PKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Monika Mućka
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2018, o 11:39

żyrant nie będący członkiem PKZP

Post autor: Monika Mućka »

Witam!
Przejęłam PKZP i mam wiele wątpliwości. Dotychczas żyrantami mogą być osoby nie będące członkami PKZP i przy spłacie zadłużenia za dłuznika obciąża się tylko żyranta który jest w kasie, trochę to absurdalne. To po co ten drugi żyrant. Jak jest w innych kasach? Też żyrować może osoba nie będąca członkiem kasy?
Drugie moje pytanie to czy dług można ściągać z pensji? W moim zakładzie nie chcą tego robić.
Monika
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: żyrant nie będący członkiem PKZP

Post autor: JanT »

Monika Mućka pisze:Witam!
Przejęłam PKZP i mam wiele wątpliwości. Dotychczas żyrantami mogą być osoby nie będące członkami PKZP i przy spłacie zadłużenia za dłuznika obciąża się tylko żyranta który jest w kasie, trochę to absurdalne. To po co ten drugi żyrant. Jak jest w innych kasach? Też żyrować może osoba nie będąca członkiem kasy?
Drugie moje pytanie to czy dług można ściągać z pensji? W moim zakładzie nie chcą tego robić.
Monika
W większości Kas (wg ich statutów) jest wymagane, żeby żyranci byli członkami Kasy.
Zdarza się także, że Kasy (ich statuty) dopuszczają żyrantów z zewnątrz.
Żyranci odpowiadają za zobowiązania dłużnika solidarnie. Czyli ogólnie mówiąc "po połowie", ale Kasa działając "na dobro Kasy" może "ściągać zobowiązania od tego żyranta, od którego jest jej wygodniej (mniej kosztownie, szybciej). Np. od żyranta , który ma duże wkłady - i Kasa ma już wszystko z głowy.
Drugi żyrant powinien pokryć połowę zobowiązania, ale dochodzić tej spłaty powinien ten pierwszy (a nie Kasa);

Drugie pytanie.
Zakład nie decyduje o tym; to pracownik daje zgodę "na wniosku o pożyczkę" na potrącanie przez pracodawcę na rzecz Kasy jego zobowiązań.
Zakład - zgodnie z Kodeksem Pracy - powinien to wykonywać.

Pozdrawiam;
ODPOWIEDZ