Księgowanie w PKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

nura_nn
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2018, o 11:01

Księgowanie w PKZP

Post autor: nura_nn »

Proszę o pomoc w sprawie księgowań w PKZP a dokładnie w sprawie wkładów członkowskich. Wiem, że wkłady wpłacone na rachunek PKZP księguje po str. Wn rachunek bieżący a po str. Ma Rozrachunki z tytułu wkładów, a następnie przeksięgowuje otrzymane wkłady na fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy.
Ale proszę mi podpowiedzieć, jak wyglądają księgowania w przypadku, gdy członek wypłaca część wkładów. W internecie znalazłam zapis str. Wn Rozrachunki z tytułu wkładów i str. Ma rachunek bieżący. Ale co z kontem 800? Bo wcześniej wszystkie wkłady przeksięgowałam na konto 800. Zrobiłam tak jak pisali w internecie, ale coś mi tu nie pasuje. Automatycznie konto 800 nie zostało pomniejszone, a na koncie 234 mam saldo z tą kwotą wypłaconych wkładów.
Dziękuję za jakąkolwiek radę, bo jestem w tym temacie nowa i nie mam kogo się poradzić.
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: Księgowanie w PKZP

Post autor: admin »

Księgowanie list potrąceń powinno wyglądać następująco:
1) Dokument z listą potrąceń powinien zawierać
- dla każdego pracownika Wn (rozrachunki z pracodawcą), Ma (konto funduszu oszczędnościowego), z kwotą comiesięcznej składki na jaką zobowiązał się pracownik
- dla każdego pracownika posiadającego niespłaconą pożyczkę Wn (rozrachunki z pracodawcą), Ma (konto pożyczek DT/KT), z kwotą raty na jaką zobowiązał się pracownik
2) Dokument WB - z pozycją kwoty od pracodawcy za listę potrąceń
- tylko jedna pozycja Wn (rachunek bankowy), Ma (rozrachunki z pracodawcą), kwota przekazana na rachunek bankowy PKZP od pracodawcy wynikająca z listy potrąceń

Jeśli wpłata za Wkłady jest indywidualna to:
1) Wn (rachunek bankowy), Ma (konto funduszu oszczędnościowego), kwota wpłaty

Oprogramowanie komputerowe przy księgowaniu na koncie funduszu oszczędnościowego i koncie pożyczek DT/KT powinno zapewniać wybranie pracownika (analityka do konta).
nura_nn
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2018, o 11:01

Re: Księgowanie w PKZP

Post autor: nura_nn »

Przepraszam, że tak dopytuje, ale wzorowałam się na gofinie. To nie jest dla mnie problem, mogę pozmieniać.Ale wolę się upewnić, zanim cokolwiek zacznę robić. Poniżej daję ten przykład z gofina oraz wklejam link (https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1, ... kowej.html)

Przykład
Wkłady członkowskie w księgach rachunkowych PKZP

I. Założenia:

1. Członkowie PKZP wyrazili zgodę na potrącanie wkładu z wynagrodzenia za pracę, zasiłku chorobowego lub zasiłku wychowawczego. Z wynagrodzeń za październik potrącono wkłady członkowskie w kwocie: 1.350 zł i przelano na rachunek funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego.

II. Dekretacja:
Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. WB – ujęcie na imiennym koncie członka PKZP wkładów potrąconych z wynagrodzenia, otrzymanych na rachunek z funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego 1.350 zł 13-1 24-0
2. KP – ujęcie na imiennym koncie członka PKZP wkładów członkowskich wpłaconych przez emerytów do kasy PKZP 200 zł 10 24-0
3. PK – zaliczenie otrzymanych wkładów na fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy:
a) wkłady potrącone z wynagrodzenia 1.350 zł 24-0 85-1

Według Gofinu najpierw księguje na koncie imiennym członka, a dopiero później w PK zaliczam otrzymane wkłady na fundusz.
Widzę, że gdybym od razu księgowała na fundusz, to nie miałabym problemu z zaksięgowaniem wypłaty części wkładów - bo jest tylko jedno konto, na którym ewidencjuje wkłady od członków.
Czyli która ewidencja jest właściwa?
admin
Administrator
Posty: 91
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 13:33

Re: Księgowanie w PKZP

Post autor: admin »

1) Listy potrąceń i WB.
Na WB z banku będzie ogólna kwota przelana od pracodawcy.
WB powinien odzwierciedlać dokument z banku i zapis związany z listą potrąceń będzie wyglądał WN (rachunek bieżący) MA(rozrachunki z pracodawcą) i cała kwota (jedna pozycja).
W osobnym natomiast dokumencie z listą potrąceń (można przyjąć ten dokument jako PK w PKZP) należy rozksięgować kwotę z WB na poszczególnych pracowników (wiele pozycji).

2) Wypłata części wkładów.
Jeśli są one wypłacane bezpośrednio z rachunku PKZP to należy je uwzględnić tylko na WB. Oczywiście imiennie WN (konto funduszu oszczędnościowego) MA (rachunek bieżący) - czyli wiele pozycji dla każdego pracownika osobna.
Katarzyna25
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2021, o 08:45

Re: Księgowanie w PKZP

Post autor: Katarzyna25 »

Witam, księgowałam roku 2020 wg metody "gofin", czyli 131 r-k bankowy -234 rozrachunki imienna analityka, 234 rozrachunki imienna analityka-853 fundusz. Niestety przy tej metodzie po przeksięgowaniu na fundusz, nie mam BO na 2021 konta 234 rozrachunki imienna analityka. Przepraszam może to pytanie zabrzmieć głupio, ale czy mam utworzyć analitykę konta fundusz oszczędnościowy, bo czegoś nie mogę zrozumieć z poprzedniego postu.
ODPOWIEDZ