Rachunek zysków i strat

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

lucysia
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2019, o 07:30

Rachunek zysków i strat

Post autor: lucysia »

Czy zgodnie z Ustawą o rachunkowości PKZP powinny również sporządzać :
Rachunek zysków i strat, informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia
Pozdrawiam
AgataW
Posty: 39
Rejestracja: 19 lip 2019, o 23:07

Re: Rachunek zysków i strat

Post autor: AgataW »

Rachunkowość PKZP opiera się na ustawie o rachunkowości i jest uproszczona, a wynika to ze ściśle ukierunkowanego charakteru działalności PKZP.
PKZP przygotowuje Bilans w formie uproszczonej. Zgodnie z § 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości jeżeli jednostka gospodarcza sporządza bilans w formie uproszczonej, sporządza informację dodatkową również w odpowiednio uproszczonej formie.
Bilans PKZP prezentuje stan aktywów oraz pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. Ze względu na fakt, że w księgach rachunkowych PKZP nie występują operacje generujące koszty i przychody oraz zyski i straty kształtujące wynik finansowy, to nie ma konieczności sporządzania rachunku zysków i strat. Sprawozdanie ogranicza się zatem do bilansu sporządzanego w uproszczonej formie i informacji dodatkowej (celem informacji dodatkowej jest prezentacja informacji uzupełniających do pozostałych elementów sprawozdania potrzebnych do ich zrozumienia i właściwej interpretacji).
Gt_
Posty: 264
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rachunek zysków i strat

Post autor: Gt_ »

Witam,

w ramach informacji dodatkowej poza elementami obowiązkowymi jak rok, nazwa podmiotu, data sporządzenia oraz zatwierdzenia przedstawia się informację statystyczną obejmującą liczbę członków, ich statytykę (przyjętych, skreślonych, przeszłych na emeryturę, l. emerytów, osoby wg przedziałów wiekowych, sposób ich zatrudnienia itd.), liczbę udzielonych pożyczek, zapomóg, można też przedstawić inne informację, jak np. liczbę posiadanych rachunków bankowych, liczbę lokat, ich zmianę, jeżeli nastąpiły przekształcenia lub zmiana nazwy to również informację o tym. Jeżeli nastąpiło badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta lub kontrola zewnętrzna informację o tym można również zawerzeć w informacji dodatkowej, ale wraz z jej skutkiem.

pozdrawiam

Gt__
Gt_
Posty: 264
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rachunek zysków i strat

Post autor: Gt_ »

Witam,

Jeszcze w odniesieniu do przywołanych przez AgataW » 19 lip 2019, o 23:30 przepisów:
PKZP przygotowuje Bilans w formie uproszczonej. Zgodnie z § 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości jeżeli jednostka gospodarcza sporządza bilans w formie uproszczonej, sporządza informację dodatkową również w odpowiednio uproszczonej formie.
Art. 52. ust. 2 - określa sposób podpisywania .Cyt.:
2. Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
Natomiast to Art 50. ust 2 - opisywał uproszczenie, które Pani prawdopodobnie miała na myśli. Cyt.:
2. Jednostka, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:
1) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
2) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2 000 000 euro,
3) przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4 000 000 euro
– może sporządzić sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, wykazując informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 literami i cyframi rzymskimi. Informację dodatkową sporządza się w odpowiednio uproszczonej formie.
Ale przepis w tym brzmieniu obowiązywał od 2013-03-11 do 2015-09-22 (Dz.U.2013.330 tekst jednolity).
Wcześniej przepis pozwałał na uproszczenia w podobny sposób tylko dla innych warunków brzegowych tj. np. już od 01.01.2001 r. dla równowartość w walucie polskiej 1 000 000 EURO itd.

Dziś już ten przepis tj. Art. 50 ust. 2 jest UCHYLONY.

Uproszczenie polegające na pominięciu tych danych, które nie dotyczą danego podmiotu może obecnie być stosowane na podstawie:
Art. 50 ust. 3. brzmiącego:
3. W przypadku gdy informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok poprzedzający rok obrotowy, to przy sporządzaniu sprawozdania finansowego pozycje te pomija się.
Więc zarówno wzór załącznika, który zostanie zastosowany jak i obszar uproszczenia jest dość jasno zdefiniowany w Ustawie.

pozdrawiam

Gt__
ODPOWIEDZ