połączenie kasy

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

centrum
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

połączenie kasy

Post autor: centrum »

Poproszę o podpowiedż, mamy utworzoną między zakładową kasę. Między innymi wchodzi w nią jednostka, z której zostanie wyodrębnioną nowa samodzielna placówka. W tej nowopowstającej placówce mam w tej chwili 2 członków. W związku z tym mam pytanie co mam z nimi zrobić czy mam dołączyć nową placówkę, czy mają się wypisać?????????
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: połączenie kasy

Post autor: JanT »

Jeżeli statut Kasy przewiduje dołączanie nowych placówek, to zgodnie z opisanymi tam zasadami należy ją przyjąć do MPKZP.

Czy są jakieś zapisy w Państwa statucie mówiące o tym ? :)
centrum
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

Re: połączenie kasy

Post autor: centrum »

Witam
Nie w statucie nic nie ma na ten temat, ale..... w 2015 r z naszej jednostki została wyodrębniona nowa samodzielna placówka - wtedy zwołałyśmy nadzwyczajne zgromadzenie członków PKZP i zostały podjęte uchwały , o dołączeniu nowej Placówki jako członka Między Zakładowej kasy. teraz też wynika taka sytuacja - tylko tam są 2 osoby i nie wiem czy mam je wypisać z PKZP czy zrobić dokładnie tak samo jak wtedy
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: połączenie kasy

Post autor: JanT »

centrum pisze:Witam
Nie w statucie nic nie ma na ten temat, ale..... w 2015 r z naszej jednostki została wyodrębniona nowa samodzielna placówka - wtedy zwołałyśmy nadzwyczajne zgromadzenie członków PKZP i zostały podjęte uchwały , o dołączeniu nowej Placówki jako członka Między Zakładowej kasy. teraz też wynika taka sytuacja - tylko tam są 2 osoby i nie wiem czy mam je wypisać z PKZP czy zrobić dokładnie tak samo jak wtedy
Jeżeli chcemy, aby te dwie osoby były w MPKZP to proszę zrobić to samo :).
Generalnie im więcej członków w Kasie tym lepiej dla niej.

Pozdrawiam;
Gt_
Posty: 264
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: połączenie kasy

Post autor: Gt_ »

I jeszcze jedno konieczne uzupełnienie.

Jeżeli w skład kasy wchodzi więcej niż jeden zakład pracy należy zmienić statut (dopisać do nazwy MIĘDZYZAKŁADOWA i w pierwszych paragrafach wymienić pracodawców wchodzących w skład tej kasy.) Nowy statut przekazać do każdego z zakładów pracy i banku (lub banków jeśli kasa posiada kilka rachunków bankowych).

Najczęściej ten pracodawca, u którego jest najwięcej członków z reguły prowadzi rozliczenia i ponosi koszty obsługi (przechowywania dokumentacji, udostępniania przestrzeni biurowej, angażowania pracowników), więc w jego interesie będzie określenie wysokość kosztów tej obsługi i podpisanie porozumienia z pozostałymi pracodawcami o ich podziale. (Jeżeli nie są to jednostki sfery budżetowej to takie usługi są obciążone podatkiem, więc należy wystawić klasyczną fakturę VAT. Dla budżetówki wystarczy nota obciążeniowa).

Warto też uregulować:
- politykę rachunkową MPKZP (plan kont, program księgowy, sposób klasyfikacji zdarzeń i inne zgodnie z uor)
- politykę bezpieczeństwa danych MPKZP (zgodną z RODO)
aby nie zaszło niebezpieczeństwo naruszenia tajemnicy służbowej lub przekazywanie nadmiarowych danych.

Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 5 lut 2020, o 16:14 przez Gt_, łącznie zmieniany 1 raz.
centrum
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2015, o 07:33

Re: połączenie kasy

Post autor: centrum »

Dziękuję za informację - tak tak to wszystko jest ujęte
ODPOWIEDZ