Komisja rewizyjna

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Komisja rewizyjna

Post autor: Agogika »

Mam pytanko, jakie mogą być konsekwencje dla osoby reprezentującą Komisję Rewizyjną PKZP jeżeli w firmie nie są przeprowadzane kontrole PKZP?
Awatar użytkownika
Aleksander
Posty: 18
Rejestracja: 24 sie 2013, o 18:08

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Aleksander »

Komisja Rewizyjna PKZP działa zgodnie ze Statutem PKZP. Konsekwencji (oprócz odwołania z członkostwa w Komisji) jeżeli Statut tego nie przewiduje niema żadnych.
Ania
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2013, o 11:04

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Ania »

Faktycznie rozporządzenie nie przewiduje wprost konsekwencji dla komisji za nieprzeprowadzenie kontroli. Za to w skrajnej sytuacji czyli malwersacji finansowych i zainteresowania sprawą prokuratury, myślę że jakiś zarzuty mogłyby się pojawić.
Awatar użytkownika
Aleksander
Posty: 18
Rejestracja: 24 sie 2013, o 18:08

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Aleksander »

Pytałaś o konsekwencje wprzypadku braku kontroli PKZP przezKomisję Rewizyjną.
Malwersacje to jedynie w przypadku Zarządu.
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Agogika »

Zostałam wybrana do Komisji rewizyjnej (KR) - a u nas w firmie nie ma zwyczaju kontroli kasy, poczytałam o komisjach - i jest jasno napisane że KR przeprowadza kontrolę działalności PKZP co najmniej raz na kwartał i wszyscy się na mnie dziwnie patrzą że zapoponowałam grafik kontroli.
Wydaje mi się, że skoro jestem członkiem - demokratycznie wybranym - to chyba trzeba wypełniać obowiązki - a nie tylko figurować w spisie.
Chyba, że przesadzam i powinnam sobie odpuścić i żyć w wierze, że wszystko jest dobrze :).
Obawiam się tylko że w razie np. defraudacji pociągną mnie do odpowiedzialności - bo np. nie były przeprwadzane kontrole kasy...

Za malwersacje odpowiada tylko zarząd?
Ania
Posty: 24
Rejestracja: 29 paź 2013, o 11:04

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Ania »

Agogiko - brawo dla Ciebie za poważne podejście do tematu :)
Za malwersacje komisja również odpowiada. Trzymam kciuki za twoje działania.
GK
Posty: 18
Rejestracja: 6 gru 2013, o 14:59

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: GK »

Zgadzam sie z Anią.
Dla mnie nie ma wątpliwości, że wszystkie organy kontrolne PKZP (Zarząd, Komisja Rewizyjna, Zw. Zawodowe) w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, nadużyć lub działania na szkodę kasy odpowiadają za zaniedbania w związku z niedopełnieniem swoich ustawowych obowiązków.
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Agogika »

Dzięki ślicznie kupiłam sobie książkę o PKZP i wszystko mi się wyjaśniło i osoby, które miały uwagi na temat mojej "nadgorliwości" - przyznały mi rację :)
Raz jeszcze dzięki za pomoc :)
cyganka
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2013, o 21:42

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: cyganka »

A co mamy zrobić z nadgorliwym członkiem KR? Dotychczasowa komisja kontrolowała tylko dokumenty. Nowa Przewodnicząca zażyczyła sobie informowanie o każdym posiedzeniu zarządu (bo ma takie prawo - ewidentny zapis w statucie). Oględnie mówiąc pani jest byłym pracownikiem, za którego kierowania finansami naszej firmy zniszczono w wyniku niewłaściwego archiwizowania deklaracje wielu członków. Wygląda, że będzie się odgrywać ale też dezorganizować pracę zarządu (uwagi mało konkretne i z reguły do rozważenia przez WZD). Szczególnie, że zbieramy się w czasie godzin pracy, gdy uda nam się wyrwać od swoich obowiązków służbowych. Więc godzina jest bardzo "ruchoma". Może forumowicze podpowiedzą coś :) Osobiście nie mam nic do ukrycia, bo szwidli żadnych nie robimy, a wręcz staramy się być otwarci dla ludzi (zgodnie z zapisami satutowymi).
Agogika
Posty: 46
Rejestracja: 28 sty 2014, o 07:56

Re: Komisja rewizyjna

Post autor: Agogika »

Ja jestem zwolennikiem lepiej kontrolować niż potem prostować - ale w granicach zdrowego rozsądku - absolutnie nie robienie na złość czy wymyślania jakiś rzeczy.
Przyznam, że u Państwa sytuacja jest dość specyficzna - że osoba która robiła coś źle - teraz ma prawo kontrolować innych!? Osobięcie wolałabym odciąć taką osobę od wszelkich spraw związanych z PKZP -ale nie wiem czy tak można i jak wygląda procedura.
ODPOWIEDZ