Partycypacja w kosztach obsługi kasy

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

iwokas
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2020, o 10:13

Partycypacja w kosztach obsługi kasy

Post autor: iwokas »

Witam serdecznie, jestem nową osoba w obsłudze MKZP pracowników oświaty. Do mojej kasy należą placówki, które nie są obsługiwane przez miasto i muszą partycypować w kosztach na podstawie umowy w której teść określa "Przedmiotem umowy jest przekazanie środków finansowych w formie dotacji celowej dla miasta..". Niestety jest jedna placówka, która odpowiedziała, że jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej dlatego też nie może przekazać środków finansowych w formie dotacji celowej w trybie art. 216 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 finansach publicznych. Proszą o zastąpienie zwrotu dotacja celowa np notą księgową. Czy kasa może wystawiać takie dokumenty? Jak mogę to inaczej rozwiązać? Dodam, że nie jestem księgową i obce mi są przepisy.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Partycypacja w kosztach obsługi kasy

Post autor: Gt_ »

Tak - to nawet bardziej poprawna forma rozliczeń, gdyż dotacja celowa dotyczy łożenia na KZP, a nie rozliczeń miedzy zakładami pracy, które ponoszą wydatki z tytułu wynagrodzeń i innych kosztów pracy swoich pracowników.
Taka dotacja powinna być przekazana na rachunki KZP, a nie do zakładu pracy, który ponosi koszty związane np. z zatrudnieniem prawników czy księgowych, informatyków czy użyczenia pomieszczeń i sprzętu IT na którym pracuje zarząd, komisja rewizyjna (bezpłatnie) oraz pracownicy zatrudnieni (odpowiednio do czasu poświęcanego na pracę na rzecz KZP).

Jak rozumiem, zapis o dotacji obejmuje jedynie kwotę za opłaty bankowe, obciążane bezpośrednio w rachunkach KZP, nie zaś wszystkie koszty które w kasach międzyzakładowych powinny być rozliczane proporcjonalnie do liczby członków na ustalony wcześniej dzień (lub np. na osobodni za dany okres np. kwartał jeśli następuje duża rotacja członków itd.)
ODPOWIEDZ