Strona 1 z 1

Własnoręczność podpisów poręczycieli

: 20 lis 2020, o 08:32
autor: Anna75
Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące zapisu we wniosku o udzielenie pożyczki, dotyczącego stwierdzenia własnoręcznego podpisu poręczycieli.
Kto powinien stwierdzać własnoręczność podpisów poręczycieli?
Nasz zakład jest bardzo duży i wnioski do PKZP przesyłane są już z podpisami poręczycieli.

Pozdrawiam
Anna Z.

Re: Własnoręczność podpisów poręczycieli

: 24 lis 2020, o 08:31
autor: Gt_
Witam serdecznie,

Ten pozornie prosty problem może spowodować nie lada konsekwencje, gdy trafi do rozpatrzenia wniosek już podpisany, ale nie przez wnioskodawcę ale kogoś, kto na jego nazwisko zechce wyłudzić pożyczkę, szczególnie, gdy wypłata będzie skierowana na inne konto...

W tej materii mamy do czynienia z dwoma klasycznymi dotychczasowymi rozwiązaniami:
1. Wniosek składa się osobiście do Zarządu (jego członka) lub na przysłowiowy dziennik podawczy (tj. do osoby wskazanej przez zarząd, która te wnioski przyjmuje) i która powinna sprawdzić tożsamość osoby składającej wniosek. W bankach z reguły jest obowiązek złożenia podpisu dopiero PRZY osobie, której wniosek przekazujemy i to ona potwierdza jego oryginalność. Nawet jeśli ktoś już ma wniosek podpisany, należy podpisać się ponownie.
Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla wszystkich stron. I nie ma co narzekać na niewygodę osobistego podpisu, bo na szali leży nasze własne bezpieczeństwo.

2. Drugim spotykanym rozwiązaniem jest możliwość przekazania lub przesłania już podpisanego wniosku przez dowolną osobą do w/w osób przyjmujących wnioski. A weryfikacja podpisu następuje post-factum na podstawie porównania podpisu złożonego na wniosku do tego złożonego na deklaracji członkowskiej. Jest to naturalnie mniej bezpieczne a z czasem wręcz niemożliwe do weryfikacji, jeśli ktoś składał swą deklarację np. 20 lat temu, a dziś podpisuje się zgoła inaczej. Warto przy okazji wspomnieć, że ową deklarację również należałoby podpisać w towarzystwie osoby, która zaświadczy o tożsamości lub w warunkach, które pozwalają tożsamość jak i podpis zweryfikować. Mówimy jednak o rozwiązaniu modelowym, a nie o błędnych czy niebezpiecznych praktykach.

Jeszcze jedno należy sobie uzmysłowić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podpis fizyczny jest równoważny z podpisem kwalifikowanym. Więc jeśli dokument wniosku zostanie przesłany na adres poczty elektronicznej PKZP i zawiera podpis kwalifikowany jest on równoważny ze złożeniem fizycznego podpisu i nie wolno odmówić przyjęcia lub rozpatrywania takiego wniosku.

I ostatnia uwaga. Jeśli korzystamy z programu (systemu elektronicznego) który daje możliwości obsługi zdalnej członków. To po napisaniu odpowiedniego regulaminu świadczenia usług zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną - możemy w nim procedować złożone i podpisane wnioski.

Powodzenia!

Re: Własnoręczność podpisów poręczycieli

: 25 lis 2020, o 11:27
autor: paulinapachala
W moim zakładzie pracy również jest duża liczba członków Kasy. Wnioski trafiają do Zarządu już podpisane. Natomiast na naszych drukach pożyczkowych podpis pożyczkobiorcy oraz poręczyieli poświadczają ich bezpośreni kierownicy.

Czy Zarząd podczas zmiany Statutu i jego załączników na Walnym Zebraniu Delegatów może tak zmienić druk wniosku aby usunąć zapis o wiarygodności podpisu i żeby kierownicy nie musieli wiedzieć o jakie pożyczki wnioskują ich podwładni? Zdolność do bycia poręczycielem może potwierdzać pracownik firmy, która odpowiada za opisywanie wniosków.

Re: Własnoręczność podpisów poręczycieli

: 12 sty 2021, o 13:00
autor: Anna75
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Anna Z.

Re: Własnoręczność podpisów poręczycieli

: 25 lis 2021, o 14:16
autor: MAGDAA
U mnie również to pracodawca potwierdza podpisy poręczycieli i pożyczkobiorcy.