w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

paulinapachala
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2020, o 10:17

w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: paulinapachala »

witam,

W jakich bankach prowadzicie konta PKZP? jakie macie warunki? koszty prowadzenia rachunków, dostępu do generowania zestawień przez internet, opłata za przelewy wychodzące, oprocentowanie lokaty terminowej?

W moim zakładzie pracy konta były założone w Pekao S.A tak jak konta pracodawcy wiele lat temu. Zarząd zaniedbał negocjacje i rozwój funkcjonalnośći konta. Do tej pory nie ma funkcjonalnosci wypłacania pożyczek członkom na konta - można odebrać wyłącznie gotówkę w kasie zakładowej.
Teraz z nowym Zarządem chciałabym negocjować warunki obsługi, może zmienić bank. oraz wprowadzić możliwość wypłaty pozyczek i świadczeń na konta członków.
Czy można wystąpić do pracodawcy z prośbą o pokrywanie kosztów prowadzenia kont i opłat manipulacyjnych? do tej pory koszty były pokrywane z funduszu rezerwowego.

Pozdrawiam,
AgataW
Posty: 39
Rejestracja: 19 lip 2019, o 23:07

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: AgataW »

My w BNP Paribas mieliśmy do lipca te konto bezpłatnie ale od lipca niestety też jest nam pobierana opłata za prowadzenie konta ale znam przypadek KZP - która wynegocjowała z PeKaO SA zero złotych za prowadzenie konta i zero za przelewy.
Teraz jeszcze pracodawca powinien pokrywać koszty bankowe zgodnie z rozporządzeniem za 19.12.1992 roku ale wiem, że praktyce jest inaczej - nawet w placówkach budżetowych. Dodam, że planowana ustawa - która przenosi koszty przelewów i opłat za prowadzenie konta na KZP - choć zobaczymy jaki będzie wygląd ostatecznej formy ustawy.
anetaŻ
Posty: 4
Rejestracja: 3 cze 2020, o 07:00

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: anetaŻ »

"Dodam, że planowana ustawa - która przenosi koszty przelewów i opłat za prowadzenie konta na KZP - choć zobaczymy jaki będzie wygląd ostatecznej formy ustawy."

Gdzie jest taka informacja w projekcie Ustawy? nie doczytałam się nic na ten temat. Proszę o doprecyzowanie powyższego
MAGDAA
Posty: 38
Rejestracja: 17 lis 2020, o 14:24

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: MAGDAA »

U mnie z nowym Zarządem wynegocjowaliśmy 0,75 gr za przelew, do tego samego banku 0 zł. Prowadzenie rachunku 0 zł gdyż powyżej 50 tys. obrotów na koncie jest brak opłat. Wyciągi drukuje sama więc też 0 zł. Wcześniej przelewy były pisane ręcznie i chodziło się do banku, pracownicy na podstawie tego robili przelew. Były bardzo wysokie kwoty od przelewu i prowadzenie rachunku. Musicie podejść do banku i dopytać aby było jak najtaniej, jeżeli nie to zmienić bank lub ,, zagrozić " ,że Państwo rezygnują i się przenoszą. U nas jest bank PKO BP SA. Prowizje ma pokrywać pracodawca chyba ,że zostanie wprowadzony ten projekt to no już inaczej.
mkzp.pl
Posty: 112
Rejestracja: 4 lut 2021, o 07:12
Kontakt:

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: mkzp.pl »

Dzień dobry,

z przeprowadzanej przeze mnie jakiś czas temu analizy rynku bankowego wynika, że jedynie 5 banków (nie będę ich "reklamował") przewiduje prowadzenie rachunków dla PKZP/MKZP.
Okazuje się, że sytuacja jest dynamiczna bo rzeczony bank BNP Paribas nie zakłada już takich kont/rachunków...
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: JanT »

Jak wymienisz wszystkie 5 to nie będzie raklama, ale pomoc dla innych PKZP.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: Gt_ »

Dodam z mojego doświadczenia, że nie chodzi o banki jako korporacje bankowe, ale o konkretne oddziały (dyrektorów oddziałów), którzy podejmują w tym względzie indywidualne decyzje. Dotyczy to zwłaszcza tych podmiotów, które nie posiadają centralnie budowanej i sprzedawanej oferty, a produkty mogą być dopasowywane lokalnie.

Czasami zdarza się, że banki wypowiadają nawet umowę rachunku płatniczego KZP właśnie ze względu na niedopełnienie przez nią NOWYCH obowiązków wynikających z regulaminów bankowych.

Skąd to się wzięło? UE nałożyła na bank obowiązek weryfikacji beneficjenta rzeczywistego, a wiele z rachunków płatniczych w bankach było zakładanych jeszcze przez pracodawcę. Ten oczywiście nie jest i nigdy nie był tym beneficjentem. Banki mają obawę - kto zatem jest faktycznym beneficjentem rzeczywistym? Proszę o złożenie wyjaśnień lub wypełnienie formularzy. Bywają niezaktualizowane treści statutów (więc bank nie może w istocie zweryfikować kto powinien być przedstawicielem KZP), brakuje na przykład aktualnej uchwały z WZ dotyczącej składu Zarządu, zwłaszcza gdy np. zarząd upoważnił księgową do wykonywania wszystkich operacji bankowych, w tym przelewów (CO JEST DUŻĄ NIEPRAWIDŁOWOŚCIĄ na podstawie tych przepisów). W tej sytuacji - bank wiedząc, że to nie księgowa jest beneficjentem zamyka lub blokuje rachunek. Albo obciąża go dodatkowymi opłatami by zmotywować do interakcji :-)

Sam też chętnie poznam listę. :-)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, o 13:53 przez Gt_, łącznie zmieniany 1 raz.
Andrzej Karpiński
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2014, o 09:43

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: Andrzej Karpiński »

Dzień dobry,
ja też chętnie poznam listę.
Bo w naszym banku przestli naliczać odsetki, a za każy przelew biorą 2 zł.
Do tej pory zamykaliśmy się z opłatami i dzięki tym lokatom, możemy jakoś funkcjonować.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: Gt_ »

anetaŻ pisze:"Dodam, że planowana ustawa - która przenosi koszty przelewów i opłat za prowadzenie konta na KZP - choć zobaczymy jaki będzie wygląd ostatecznej formy ustawy."

Gdzie jest taka informacja w projekcie Ustawy? nie doczytałam się nic na ten temat. Proszę o doprecyzowanie powyższego
Proszę:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 455250.pdf

Art. 31. 1. Fundusz rezerwowy powstaje z wpłat wpisowego wnoszonych przez członków
wstępujących do KZP, z niepodjętych zwrotów wkładów członkowskich, z odsetek od lokat
terminowych i odsetek zasądzonych przez sąd oraz z darowizn, spadków lub zapisów i jest
przeznaczony na
pokrycie szkód i strat, nieściągalnych zadłużeń, prowizji i opłat za czynności
związane z prowadzeniem rachunku płatniczego
oraz na odpis na fundusz zapomogowy.

W mojej ocenie to NIEZROZUMIENIE przez ustawodawcę problemu. Bo skoro KZP nie może prowadzić działalności gospodarczej, nie może się rejestrować, nie ma osobowości prawnej, nie może też mieć KOSZTÓW działalność !! Nie ważne czy naliczone przez bank, czy przez pracodawcę, który zatrudnia kilkanaście osób i oddelegowuje do pracy na jego rzecz. KZP nie ma po prostu zdolności prawnej by ponosić tego typu koszty, ale też jakiekolwiek koszty.

Projekt ustawy do zmiany!
mśk
Posty: 9
Rejestracja: 7 cze 2022, o 11:02

Re: w jakim banku prowadzicie konta PKZP?

Post autor: mśk »

Gt_ pisze: 29 mar 2021, o 13:46
W mojej ocenie to NIEZROZUMIENIE przez ustawodawcę problemu. Bo skoro KZP nie może prowadzić działalności gospodarczej, nie może się rejestrować, nie ma osobowości prawnej, nie może też mieć KOSZTÓW działalność !! Nie ważne czy naliczone przez bank, czy przez pracodawcę, który zatrudnia kilkanaście osób i oddelegowuje do pracy na jego rzecz. KZP nie ma po prostu zdolności prawnej by ponosić tego typu koszty, ale też jakiekolwiek koszty.

Projekt ustawy do zmiany!
Zapisy zostały i ja nadal nie wiem skąd brać pieniądze na koszty bankowe. Nie wiem czy mogę pobierać opłatę od udzielonej pożyczki.
ODPOWIEDZ