śmierć, choroba członka Komisji Rewizyjnej.

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

MAGDAA
Posty: 38
Rejestracja: 17 lis 2020, o 14:24

śmierć, choroba członka Komisji Rewizyjnej.

Post autor: MAGDAA »

Witam,
ostatnio otrzymałam informację od Pani z Komisji Rewizyjnej ,że nie będzie jej na kontroli ponieważ zachorowała ,, jej dni są policzone". Wiem że do protokołu kontroli mogę dołączyć dokument potwierdzający jej chorobę, ponieważ nie będzie jej podpisu . Pani chcę się szybko wypisać aby zamknąć za sobą sprawy. Zwołanie zebrania nie jest możliwe gdyż jest COVID. Czy Komisja Rewizyjna jako dwie osoby mogą reprezentować KZP do czasu kiedy będzie można coś zorganizować ??
Awatar użytkownika
JanT
Posty: 118
Rejestracja: 21 lis 2016, o 12:47

Re: śmierć, choroba członka Komisji Rewizyjnej.

Post autor: JanT »

Jak najbardziej decyzje w organach PKZP (także w Komisji Rewizyjnej) są przyjmowane w formie uchwały większością głosów.
Tak, że dwie osoby (z wszystkich trzech) mogą podjąć wszelkie decyzje w ramach kompetencji Komisji Rewizyjnej.
Pozdrawiam;
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: śmierć, choroba członka Komisji Rewizyjnej.

Post autor: Gt_ »

Jedna uwaga.
Ponieważ mamy do czynienia z liczbą opisaną w rozporządzeniu (materia prawna), a przypuszczalnie powtórzoną w statucie (akt normatywny), tj. z zapisem, że liczba członków komisji rewizyjnej musi wynosić co najmniej lub dokładnie 3 osoby - to decyzje podejmowane przy mniejszej liczbie osób nie mają mocy prawnej organu. Chyba, że sytuacja została przewidziana i np. jest możliwość/obowiązek uzupełnienia niepełnego składu w czasie kadencji osobą, która kandydowała do komisji rewizyjnej, ale uzyskała mniejsze poparcie i nie weszła w jego skład podczas wyborów. Wtedy, bez wyborów, możemy uzupełnić skład do wymaganych przepisami 3 osób w organie.

Naturalnie można nadal działać w KR w składzie okrojonym (większościowym) i podejmować działania czy decyzje zwłaszcza, jeśli nie ma możliwości zwołać walnego zebrania z przyczyn obiektywnych (a taką jest pandemia a dokładniej zakaz zgromadzeń). Powinna być jednak przekazana członkom informacja, że organ urzęduje w ograniczonym składzie, bo jedna z osób złożyła PISMNĄ rezygnację z funkcji (ustne zgłoszenie jest nieskuteczne) lub jest niezdolna do jej pełnienia (orzeczenie lekarskie) i o konieczności zwołania nadzwyczajnego WZ w pierwszym dopuszczalnym przepisami terminie tj. min. 5 dni po zakończeniu obowiązywania obostrzeń dotyczących zakazu zgromadzeń, oczywiście po wcześniejszym poinformowaniu członków o dacie, miejscu, godzinie oraz celu zebrania.

I jeszcze jedno. Decyzje podjęte w okrojonym składzie muszą zostać zatwierdzone lub mogą być wzruszone przez organ wyższy tj. walne zebranie lub organ uprawniony (nowy skład komisji rewizyjnej). Dotyczy to wszelkich uchwał czy decyzji, a w praktyce podejmuje się uchwałę WZ lub nowej KR o zatwierdzeniu uchwał od xx do yy z okresu z ich załączeniem.

Powodzenia!
ODPOWIEDZ