Przenoszenie środków z funduszu oszczęd. na rezerwowy

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

roberts
Posty: 1
Rejestracja: 3 mar 2021, o 20:17

Przenoszenie środków z funduszu oszczęd. na rezerwowy

Post autor: roberts »

Witam
Czy można przesuwać środki z funduszu oszczędnościowego na rezerwowy albo zapomogowy jeśli walne zgromadzenie zgodzi się na taki zapis w statucie? Ktoś zgłębiał temat?
Gt_
Posty: 102
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przenoszenie środków z funduszu oszczęd. na rezerwowy

Post autor: Gt_ »

Tak, ALE!

Mamy dwie drogi:
- na fundusz rezerwowy w związku z zatwierdzeniem straty (np. po niespłaconej, nieściągalnej pożyczce, gdy na funduszu rezerwowym brakuje środków) jednorazowo można przenieść KONKRETNĄ kwotę (najczęściej równą dla wszystkich) - konieczna jest uchwała Walnego Zebrania (lub imienne indywidulane zgody WSZYSTKICH członków KZP). Nie może być to jednak zapis w statucie, który umożliwiałby stworzenie stałego mechanizmu finansowego, gdyż środki na funduszu oszczędnościowym są zwrotne, a na rezerwowym nie!

- na fundusz zapomogowy w związku ze szczególną sytuacją jeśli np. chcemy (jako kasa) rozpocząć udzielanie pożyczek, a środki na funduszu rezerwowym nie wystarczają na ich odpisanie na fundusz zapomogowy, a chcemy pomóc określonym osobom (np. członkom powodzianom, którzy ucierpieli w powodzi). Wtedy również musimy wskazać KONKRETNĄ kwotę, na którą musi zgodzić się WZ lub każdy indywidualnie - kwota ta będzie stanowiła DAROWIZNĘ osoby fizycznej na rzecz KZP, na cele związane z udzielaniem zapomóg i musi być wpierw przeksięgowana na fundusz zapomogowy. Następnie już na podstawie imiennych wniosków będzie można powodzianom udzielić zapomóg. Mechanizmu stałego również nie można utworzyć.

Jeśli potrzebne są środki operacyjne (np. na opłaty bankowe, za które nie płaci pracodawca, którego jest to obowiązkiem) to podobną funkcję może spełnić też dodatkowy fundusz (bezzwrotny), na który ustalimy zasady wpłacania (inne niż potrącenia na fundusz podstawowy lub rezerwowy). Oczywiście fundusz, mechanizm uzyskiwania środków, cel oraz sposób działania musi opisać statut określają również nazwę funduszu, podobnie jak innych. Fundusz ten jako fakultatywny (nie wynika wprost z rozporządzenia) nie będzie obowiązkowy dla wszystkich członków i nie będzie też obowiązku wpłacania (lub odprowadzania z wynagrodzenia), jeśli ktoś się nie zechce dołożyć. Nie opłacanie tego dodatkowego funduszu nie może też stanowić podstawy np. nieuzyskania zapomogi lub pożyczki ani innej formy dyskryminacji. W praktyce członek będzie sam wpłacał miesięczną składkę (zwrotną) oraz comiesięczną darowiznę, której już nie odzyska. Mechanizm jest stosowany głównie przy funduszach typu becikowy (koledze się urodziło dziecko, jednorazowo wszyscy w kasie składają się poprzez dodatkowe pobranie w kwocie 10 zł), albo pogrzebowy (zmarł członek, więc jednorazowo wszyscy członkowie kasy odprowadzają dodatkową składkę w wysokości np. 1% wynagrodzenia na fundusz pogrzebowy, z którego zostanie udzielona rodzinie zapomoga (lub środki pomogą pokryć zadłużenie, gdyby zmarły miał niespłaconą pożyczkę). Ważne, aby na deklaracji znalazła się adnotacja, która członka kasa zobowiązuje dodatkowo a ten się na to dodatkowe (fakultatywne) zobowiązanie godzi lub nie godzi. Jeśli się nie godzi to też pewnie nie będzie mógł w przyszłości z niego skorzystać. :-)

powodzenia

Gt_
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, o 15:04 przez Gt_, łącznie zmieniany 1 raz.
Kowal58
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2020, o 13:53

Re: Przenoszenie środków z funduszu oszczęd. na rezerwowy

Post autor: Kowal58 »

Witam.
Interesuje mnie podstawa np. prawna , która umożliwia tak precyzyjnie opisany mechanizm " przerzucania " środków zastosować.
Czy opisane tutaj zasady są zaczerpnięte z " życia " i dobrej praktyki kas ?, czy mają jakieś umocowanie na które moglibyśmy się powołać.
Ponieważ nasza kasa również jest zainteresowana tematem - dlatego zgłębiam zapytanie będące tematem wątku.
Pozdrawiam
Gt_
Posty: 102
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przenoszenie środków z funduszu oszczęd. na rezerwowy

Post autor: Gt_ »

Przepisy, które trzeba zgłębić, aby móc zrozumieć opisane mechanizmy to przede wszystkim:
- Rozporządzenie RM w sprawie (...) PKZP i SKOK (w części dot. SKOK już nieaktualne)
- (i tylko lokalizujące w domenie pracy, a nie rynku finansowego - Ustawę o związkach zawodowych)
- Kodeks Cywilny
- Ustawa o rachunkowości
- Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych
- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Wyroki SN i NSA
Praktyka tutaj niewiele pomoże, bo na przestrzeni lat została niestety wypaczona.
Niestety nie ma jednego przepisu, na podstawie którego można taką operację wykonać - byłoby to za proste...

powodzenia Gt_
ODPOWIEDZ