Jednorazowa wpłata wkładów

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

natkac
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2021, o 08:25

Jednorazowa wpłata wkładów

Post autor: natkac »

Zostałam zapytana przez jednego z członków naszego PKZP czy może on sobie zwiększyć wkład w PKZP przez jednorazową wpłatę - oczywiście w celu otrzymania wyższej pożyczki. Po przeanalizowaniu Statutu naszego PKZP oraz Rozporządzenia, nie znalazłam żadnej wzmianki, która wykluczałaby taką możliwość, ale jednocześnie nie jestem przekonana co do tego pomysłu. Mam poczucie, że jest to nie fair co do członków, którzy przez lata wypracowali sobie możliwość zaciągnięcia wyższej pożyczki oraz obawiam się, że w przyszłości członkowie mogą nadużywać tej możliwości. Proszę o poradę w tej sprawie.
Natalia
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jednorazowa wpłata wkładów

Post autor: Gt_ »

TAK - może. I wg mnie jest to nawet bardziej FAIR! :-)

Jeśli więcej osób zwiększałoby wkłady takim sposobem to pożyczki mogłyby być znacznie wyższe. Warto tylko zastanowić się nad kwotami udzielnych pożyczek i ryzykiem związanym z wielkością funduszu rezerwowego. Wiele kas popełnia błąd "wielokrotności" wkładu np. 3x 5x - bez względu na to ile pieniędzy jest na tym wkładzie - to jest błąd (!) - bo nie jest nawet szacowane ryzyko, nie mówiąc o jakimś jego rzutowaniu na kwoty. "A co jeśli ktoś naskładał duuuuużo kasy, ale teraz nie stać go będzie spłacić wieeeeeelką pożyczkę, którą może dzięki tym wkładom wziąć (bo np. przeszedł na pół etatu) a i jeszcze nam zemrze..." - kłopot dla żyjących członków. Ryzyko takiej pożyczki jest znacznie, znacznie większe, niż gdy ktoś "dopełnia wkład" i otrzymuje od razu porównywalną pożyczkę w prawidłowo skonstruowanym mechanizmie finansowym uwzględniającym możliwości kasy i akceptowalne ryzyko. Hmmm... W dodatku bardzo mało zarządów PKZP-ów myśli o planowym rozwoju kasy i woli rozwiązania PRL-u... :-) czyli ponawiamy bez myślenia, bo nam tak wygodniej :-)

Proszę pomyśleć o tym w ten sposób - nie ma już SKO (szkolnej kasy oszczędności), ale są (fundusze inwestycyjne) - czym więcej zainwestuję w KZP tym więcej będę mógł pożyczyć. Ale oczywiście rośnie też ryzyko jeśli nie pilnuję tych pieniędzy (zresztą nie tylko tych, bo członkowie KZP odpowiadają całym swym majątkiem), więc niebezpieczne pożyczanie tym członkom z wieloletnim stażem jest znacznie bardziej ryzykowne niż tym którzy dopłacają...

Jeszcze jedna ważna rzecz - pieniądze w PKZP nie należą do kasy tylko do członków - dokładniej do każdego z nich w kwocie wpłaconej wkładami (trochę jak w banku)! To jest ich własność, zaś posiadaczem i dysponentem do czasu trwania członkostwa jest PKZP. To dlatego też po śmierci cała zebrana kwota wypłacana jest osobom wskazanym a czasem nawet przed śmiercią może być zabrana przez komornika lub sąd na inne zobowiązania...

KZP to organizacja SPOŁECZNA - jej celem jest POMOC sobie oraz innym zatrudnionym przez tego samego pracodawcę - ile się da pomóc tyle trzeba próbować :-)

Powodzenia!

Gt_
natkac
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2021, o 08:25

Re: Jednorazowa wpłata wkładów

Post autor: natkac »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.
Ustaliliśmy z Zarządem, że umożliwimy Członkom taką możliwość :)
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia
ODPOWIEDZ