Strona 1 z 1
Wypłata wkładów w przypadku śmierci
: 23 cze 2021, o 13:14
autor: Marcin7
Dzień dobry,
Kto ma pierwszeństwo w otrzymaniu zwrotu wkładów po zmarłym członku Kasy? Czy osoba wskazana w deklaracji przystąpienia ? Czy osoba, która okaże się aktem poświadczenia dziedziczenia po zmarłym , z którego wynika,że nabyła spadek w całości i żąda wypłaty jej zwrotu wkładów?
Re: Wypłata wkładów w przypadku śmierci
: 24 cze 2021, o 09:45
autor: MAGDAA
Osoba z deklaracji. A jeżeli deklaracji brak lub nie ma wpisu to wtedy dziedziczy osoba która nabyła spadek. Bywają przypadki, że członkowie wpisują małżonków potem się rozstają i zapominają zmienić sobie osoby uposażonej, jednak co jakiś czas robi się aktualizację danych i nie powinno być problemu. To jest moje zdanie
Re: Wypłata wkładów w przypadku śmierci
: 25 cze 2021, o 06:45
autor: Marcin7
Dziękuję za odpowiedź. Też doszedłem do przekonania ,że pierwszeństwo ma osoba wskazana w deklaracji przystąpienia. Można tu zastosować podobieństwo z umową rachunku bankowego i dyspozycją wkładem na wypadek śmierci. Zgodnie z art 56 ustawy prawo bankowe suma pieniędzy wypłacona beneficjentowi dyspozycji wkładem na wypadek śmierci nie wchodzi w skład spadku po posiadaczu rachunku. Kwota otrzymana przez beneficjenta nie podlega zatem dziedziczeniu na zasadach ogólnych.
Pozdrawiam
Re: Wypłata wkładów w przypadku śmierci
: 30 cze 2021, o 06:53
autor: Gt_
Kasa, na szczęście, nie musi rozstrzygać tych rzeczy, ale powinna skrupulatnie zabezpieczyć całą dokumentację w tym kopie i potwierdzenia nadania powiadomień z dochowanymi terminami oraz otrzymane dyspozycje wypłaty, samą dokumentację księgową oraz zweryfikować tożsamość stron (sporządzając odpowiednie adnotacje np. na dokumentacji).
Jeśli rodzina / dzieci / żona lub konkubina będzie żądała zachowku to sąd poprosi o dokumenty. Sąd może go przyznać również z pieniędzy zgromadzonych w KZP, ponieważ pomimo "zapisu" nie jest to ten zapis bankowy z art. 56 PB - ale w tym rozliczeniu pomiędzy osobami fizycznymi KZP nie jest stroną - wypłaca "pierwszemu lepszemu" bo w obu przypadkach ma podstawą - w pierwszym administracyjną w drugiej sądową (notarialną zrównaną z sądową). I bez względu na decyzję komu wypłacamy sąd może kazać jednej lub drugiej stronie te pieniądze przekazać, więc nie należy się martwić, że wypłaciliśmy nie temu co potrzeba.
Zwrócę jeszcze uwagę na kwestie dziedziczenia i podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego - które zależnie od tytułu otrzymania pieniędzy i relacji (stopnia pokrewieństwa) istotnie zmieniają okoliczności fiskalne - stąd również i Urząd Skarbowy może poprosić o wyjaśnienia - komu, ile i z jakiego tytułu zostało wypłacone...
powodzenia Gt_