W jakim terminie złożyc wniosek o nadanie Regon

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

MAGDAA
Posty: 12
Rejestracja: 17 lis 2020, o 14:24

W jakim terminie złożyc wniosek o nadanie Regon

Post autor: MAGDAA »

Witam,
w jakim terminie musimy złożyć wniosek o REGON dla KZP, czy należy brać pod uwagę to 18 miesięcy które wskazuje USTAWA O KZP ??
"Składając wniosek rejestracyjny należy załączyć dokumenty: aktualny statut (popisany !), uchwałę Walnego Zebrania zatwierdzającą skład organów – Zarządu i Komisji Rewizyjnej (imiennie) oraz dane teleadresowe,, .
Co ważne uchwalana Ustawa zawiera zapisy Art. 7. ust. 1. „Osoby wykonujące pracę zarobkową u danego pracodawcy mogą utworzyć KZP, jeżeli gotowość przynależności do niej zadeklaruje co najmniej 10 z tych osób. 2. Osoby, o których mowa w ust. 1, tworzą KZP, uchwalając statut KZP, potwierdzając jego przyjęcie przez złożenie pod nim swoich podpisów i dokonując wyboru organów przewidzianych w tym statucie.” i dalej w Art. 9. „1. KZP, w zakresie niezbędnym do realizacji jej celów statutowych, może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana, od dnia złożenia pod statutem KZP podpisów przez wszystkie osoby, o których mowa w art. 7 ust. 1.” zatem dokument statutu musi zostać opatrzony odpowiednią liczbą podpisów lub podpisów elektronicznych.

Czy to oznacza , że już po zwołaniu zebrania, uchwaleniu nowego statutu wysyłamy wniosek ?
Czy wszystkie osoby należące do KZP muszą podpisać statut ?? czy wystarczą podpisy np. delegatów ? (wiele kas zrzesza kilka jednostek i jest to duża liczba członków)
AgataW
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2019, o 23:07

Re: W jakim terminie złożyc wniosek o nadanie Regon

Post autor: AgataW »

Moim zdaniem powinno się brać pod uwagę termin 18 mc - bo tyle kasy mają czasu na dostosowania się nowych przepisów - chyba, że w statucie wprowadzicie sobie inaczej z pewnością nie można przekroczyć terminu 18 mcy od momentu o opublikowania ustawy.
Gt_
Posty: 117
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: W jakim terminie złożyc wniosek o nadanie Regon

Post autor: Gt_ »

Cyt. Ustawa o KZP (Dz.U.2021 poz. 1666):
Art. 66. Zarząd KZP w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złoży wniosek do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce pub-licznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955 i 1641), o zmianę danych objętych wpisem do tego rejestru.
oraz
Art. 67. KZP w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dostosuje swój statut do zmian z niej wynikających.
Czyli:
DO 10.04.2023 r. i wg mnie 10 osób (dowolnych członków wystarczy! Choć ideałem byłoby, gdyby na etapie przystępowania do KZP KAŻDY członek klikał okienko z ptaszkiem w celu akceptacji (elektronicznej) statutu (jak to ma miejsce regulaminami usłg przy zawieraniu umów zdalnych, może nawet taki zamysł miał ustawodawca, ale legislatorzy zapisali to inaczej, przez co jest głupio sformułowane i nielogicznie) :-)

Powodzenia!
Gt_
ODPOWIEDZ