Wycofanie wkładu na spłatę pożyczki

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

b_1
Posty: 3
Rejestracja: 4 sie 2021, o 13:49

Wycofanie wkładu na spłatę pożyczki

Post autor: b_1 »

Pracownik chce przerachować część wkładu na spłacenie pożyczki. W statucie mamy zapis "członek PKZP, którego stan wkładów osiągnął co najmniej 100% miesięcznego wynagrodzenia, może wycofać 50% ich stanu. Wkład u tego pracownika nie osiągnął 100%, ale czy ten zapis dotyczy też takich przerachowań na poczet pożyczek, czy tylko gdyby pracownik chciał zwrot na swoje konto?
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wycofanie wkładu na spłatę pożyczki

Post autor: Gt_ »

Witam,

Należy zapytać własnego prawnika co miał na myśli formuując to w ten sposóbu...
Wg mnie wygląda to tak:
1. ustalamy ile zarabia miesięcznie (w każdym mc inaczej, więc pewnie czym mniej tym więcej będzie mógł wybrać, już pominę, że nie określono, netto, brutto, z premiami, z zaliczką na podatek, ale bez ubezpieczenia, czy może z gruszką lub nagrodą kwartalną itd... ech) (niech będzie na okrągło, że 4.000 zł)
2. ustalamy ile to owe 50% (ishe 2.000 zł)
3. do spłaty ma 1.800 zł więc wg mnie może spłacić całość i mieści się, ale jak do spłaty ma 2.200 to będzie mógł spłacić tylko 2.000, a 200 zł albo wpłatą albo aneksem do umowy z nową ratą... (bez sensu)

Generalnie każdy dług (zaciągnięta pożyczka) może być spłacona przez dłużnika (w tym również przez poręczycieli) w dowolnym momencie w tym również przed jej terminem wymagalności. Jeśli pracownik posiada wkład może zadysponować spłatę z wkładu kiedy przyjdzie mu na to ochota. Decyzję musi jednak usnkcjonować formalnie zarzd dając odpowiednią dyspozycję księgowej. Podstawą prawną jest tutaj bezpośrednio Kodeks Cywilny oraz Statut (lub inne wew. dokumenty regulujące wczęsniejszą spłatę, jeśli zostały opracowane, a jeśli nie to KC).

Tak - każdego przypadku czy na spłatę, czy na konto czy w gotówce (jeśli macie taką opcję), a formlanie ta operacja nazywa się "przeksięgowanie" i realizowana jest na podstawie Polecenia Księgowania, które jako dyspozycję podpisuje zarząd dla księgowej, a jej udokumentowaniem jest wniosek (pismo, wniosek elektroniczny) członka do Zarządu KZP (nie do księgowej).

Powodzenia
Gt_
ODPOWIEDZ