Pilny problem

Tutaj rozmawiamy o PKZP.

Moderator: admin

Mik.
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2021, o 11:57

Pilny problem

Post autor: Mik. »

Witam Szanownych państwa, potrzebuję pomocy odnośnie kwestii działalności pkzp a mianowicie czy księgowi pkzp zatrudnieni na dodatkowe umowy cywilno-prawne mogą dysponować środkami finansowymi, tzn podpisywać przelewy za pomocą kart bankowości elektronicznej. Zaznaczam iż nie są w zarządzie pkzp ani Komisji rewizyjnej. Czy istnieją jakieś akty prawne regulujące ta kwestie ? Podobno jest również wyrok Sądu Najwyższego który stwierdził iż nie jest to zabronione, jednak nie mogę go znaleźć. Bardzo proszę o pomoc
MAGDAA
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2020, o 14:24

Re: Pilny problem

Post autor: MAGDAA »

Na ostatnim szkoleniu otrzymaøam informację, ze przelewów nie mogą podpisywać księgowi. Jedynie Zarząd.
Gt_
Posty: 125
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pilny problem

Post autor: Gt_ »

Przepisy nowej Ustawy o KZP wejdą w życie od 11.10.2021 r. i cyt.:
Art. 24. Do kompetencji zarządu należy w szczególności:
(...)
9) podpisywanie dyspozycji pieniężnych i innych dokumentów;
(...)
Art. 37. 1. Środki pieniężne KZP są przechowywane na rachunkach płatniczych.
2. Rachunki płatnicze KZP są otwierane na wniosek zarządu. Zarząd wskazuje osoby mające prawo dysponowania tymi rachunkami.
3. Wzory podpisów osób mających prawo dysponowania rachunkami płatniczymi KZP zatwierdza zarząd.
(...)
Art. 50. 1. Rachunkowości KZP nie może prowadzić członek zarządu, członek komisji rewizyjnej, członek komisji likwidacyjnej ani osoba prowadząca obrót gotówkowy w KZP.
2. Obrotu gotówkowego w KZP nie może prowadzić członek zarządu, członek komisji rewizyjnej ani osoba prowadząca rachunkowość KZP.
Sytuacja stała się klarowna - to Zarząd zgodnie z art. 24 ust. 9 podpisuje dyspozycje pieniężnie i inne dokumenty.
Zaś "obortu gotówkowego" nie może prowadzić skarbnik zarządu, jak to najczęściej dotychczas bywało, gdy nie funkcjonowała u pracodawcy kasa gotówkowa. Było więc tak, że to zarząd wskazywał skarbnika, który mógł sobie wypłacić z banku, aby potem przekazać te środki np. na pożyczkę czy zapomogę. Taka praktyka będzie już niedozowolona.

Zarząd powinien więc w banku wskazać osobę prowadzącą obrót gotówkowy i osobę prowadzącą rachunkowość do odpowiedniego OGRANICZONEGO dysponowania rachunkami, tak aby odpowiednio mogli: dodawać kontrachentów (bez autoryzowania), przygotowywać przelewy (bez autoryzowania), mieć dostęp do historii (z możliwością pobierania i importów), mieć dostęp do wyciągów (z możliwością pobierania i importów), mieć możliwość przygotowywania eksportów i importów operacji (zwłaszcza, gdy KZP korzysta z bankowości masowej (tj. indywidualne rachunki wpłat członków) albo dokonywać samej operacji wpłat i wypłat (osoba prowadząca obrót gotówkowy lub konwojent) - pod warunkiem utalenia warunków krańcowych tj. np. do wysokości pogotowia kasowego (limit odpowiedzialności kasjera względem KZP). Obu funkcji jednak łączyć nie wolno - nie może więc księgowa wprowadzić kontrachenta i wykonać przelew na jego rachunek, a następnie zaksięgować transakcję. Gdyż wykonywanie (autoryzowanie) danego przelewu zgodnie z art. 24 zostało zarezerwowane dla zarządu (lub na przykład dowolnych dowóch osób z zarządu, które to właśnie wskazuje zarząd w swojej uchwale).

Powodzenia!
Mik.
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2021, o 11:57

Re: Pilny problem

Post autor: Mik. »

Dziękuję bardzo za pomoc !
ODPOWIEDZ