WYNAGRODZENIE

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

AnnaKa0507
Posty: 11
Rejestracja: 29 cze 2021, o 10:23

WYNAGRODZENIE

Post autor: AnnaKa0507 »

Witam,

Mam jeszcze dylemat w sprawie wynagrodzenia.
Wynagrodzenie z pełniej funkcji otrzymuje księgowa i sekretarz kasy - aczkolwiek kasy gotówkowej nie prowadzimy. Kiedyś była i ta funkcja już została.
Zgodnie z art.19 członkowie organów PKZP nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu wykonywanych czynności.

Tzn, że przewodniczący kasy PKZP nie otrzymuje wynagrodzenia?
MAGDAA
Posty: 38
Rejestracja: 17 lis 2020, o 14:24

Re: WYNAGRODZENIE

Post autor: MAGDAA »

Zarząd pracuje społecznie z tego co wiem więc jakie wynagrodzenie ???
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WYNAGRODZENIE

Post autor: Gt_ »

Tak - zarząd, komisja rewizyjna, walne zebranie delegatów czy walne zebranie członków - czyli CZŁONKOWIE KZP - PRACUJĄ SPOŁECZNIE - nie otrzymują wynagrodzenia za swoją działalność. :!:
Ustawa o KZP - Art. 19. Członkowie organów KZP nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu wykonywanych czynności.
ALE:
- Osoba prowadząca KZP (menadżer KZP)
- Sekretarka KZP
- Księgowa KZP
- Radca prawny, adwokat KZP
- Informatyk obsługujący KZP
- Inspektor Ochrony Danych Osobowych KZP
- Kasjerka KZP
- Konwojent przewożący pieniądze do / z banku na rzecz KZP
- Archiwista KZP
- i inne według potrzeb
(np. w znanej mi MKZP w Krakowie jest KIEROWNIK działu księgowości KZP, gdyż warunki organizacyjne tego wymagają, że do obsługi KZP jest zatrudnionych kilkanaście księgowych, a MKZP jest duża i księgowe potrzebują odpowiedniego kierowania.)
są osobami ZATRUDNIANYMI zgodnie z kwalifikacjami i wykonują te swe zadania W RAMACH wynagrodzenia.

:idea: Nie ma znaczenia, czy są równocześnie członkami KZP czy też nie.

Przy okazji warto przywołać Kodeks Pracy i kwestie oddelegowania - jeśli ze względu na sytuację np. przejście na emeryturę dotychczasowej księgowej KZP, pracodawca oddeleguje kogoś do bycia np. właśnie nową księgową KZP to DO TRZECH MIESIĘCY nie musi być to uregulowane w dodatkowej umowie, a wystarczy polecenie (i pisemne powiadomienie Zarządu KZP). Przyjmuje się jednak, że jeżeli oddelegowanie będzie stałe lub przekroczy te 3 miesiące to należy je odpowiednio opisać w zakresie obowiązków danego pracownika. To tym bardziej jest ważne, w sytuacji odpowiedzialności materialnej (kasjer) lub tych wynikającej z obowiązków ustawy o rachunkowości (księgowa), albo odpowiedzialności ustawowej dla IOD-ków.
KP Art. 42.§ 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
AnnaKa0507
Posty: 11
Rejestracja: 29 cze 2021, o 10:23

Re: WYNAGRODZENIE

Post autor: AnnaKa0507 »

Gt_ dziękuję ślicznie za odpowiedz.

Bardzo dużo mi to pomogło i wyjaśniło.

Jestem początkującą przewodniczącą i uczę się wszystkiego, aby prowadzić kasę prawidłowo.
:):)
paulinapachala
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2020, o 10:17

Re: WYNAGRODZENIE

Post autor: paulinapachala »

A co w przypadku gdy KZP nie ma menadzera i pracodawca nie godzi się na zatrudnienie/opłacenie takiej funkcji - bo przez lata nie był potrzebny. w związku, że całą pracę menadzerską, prowadzenie stronki intranetowej itd prowadzi członek Zarządu czy jest możliwe ustanowienie jakiegoś benefitu za poświęconą pracę? np jakąs "nagrodę" z fundduszu np. reprezentacyjnego?
ODPOWIEDZ