czy można przydzielić pożyczkę emerytowi?

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

gmina0104
Posty: 4
Rejestracja: 5 lis 2021, o 13:14

czy można przydzielić pożyczkę emerytowi?

Post autor: gmina0104 »

Dzień dobry,
bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie:
na ostatnim posiedzeniu komisji do spraw pożyczek z funduszu mieszkaniowego, otworzono wniosek Pani, która jest emerytką. Nic nie budziłoby naszej wątpliwości ale ta Pani odeszła na emeryturę w innej szkole, z tej szkoły również dostała odprawę. Po przejściu na emeryturę u nas świadczyła pracę na umowę, była dyrektorem szkoły. W tamtym roku odeszła. Z informacji od Pani z Urzędu, do której placówka należy i odeszła od nich na emeryturę uzyskałam informację, że na tą Panią nie jest robiony odpis, Pani również nie korzysta ze świadczeń socjalnych z tamtej szkoły. Gdy pracowała u nas był robiony na nią odpis. Emerytka należy również do Międzyzakładowej kasy Zapomogowo-Pożyczkowej.

Po przeczytaniu różnych wpisów na Internecie, lex wiem, że o pożyczkę powinna starać się w zakładzie, z którego odeszła na emeryturę po raz pierwszy.

Po rozmowie z Panią, która wiele lat zajmuje się funduszem zasugerowała, że można by było wprowadzić zapis w naszym regulaminie, o treści:
Zgodnie z art. 2 pkt 5 u.z.f.s.s osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2 u.z.f.s.s., prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu (tu zasugerowała, żeby wpisać Panią z imienia i nazwiska).

Nie ukrywam, że nie chcielibyśmy robić problemu tej Pani ale chcemy zrobić wszystko zgodnie z prawem.
Zastanawiałam się czy nie wystarczyłoby jakieś pismo od tej Pani, dotyczące prośby o robieniu odpisu u nas na nią i zapewnienia, że nie pobiera żadnych świadczeń ze szkoły, z której przeszła na emeryturę?
A w regulaminie z czasem wprowadzić zapis, którym wspomniałam wcześniej o ile jest właściwy i konieczny.

Bardzo proszę o poradę w tej sprawie i możliwości jej rozwiązania.
Awatar użytkownika
Fan_KZP_Poznań_001
Posty: 19
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:22

Re: czy można przydzielić pożyczkę emerytowi?

Post autor: Fan_KZP_Poznań_001 »

"Po przejściu na emeryturę u nas świadczyła pracę na umowę, była dyrektorem szkoły."
Czy została członkiem Kasy w Waszej szkole? Mowa o Międzyzakładowej Kasie sugeruje, że nie macie swojej Kasy. O co chodzi?
Na emeryturę odchodzi się tylko raz tak jak w zaświaty!
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: czy można przydzielić pożyczkę emerytowi?

Post autor: Gt_ »

Witam,

Strasznie Pani namieszała ;) , więc uporządkujmy:

1. ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych) to nie jest PKZP/KZP (Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa) i NIE WOLNO mieszać odnoszących się przepisów, procedur czy obiegu dokumentów.

2. ZFŚS ma sztywne przepisy ustawy, które precyzuje DYREKOTR zakładu pracy na wniosek KOMISJI SOCJALNEJ (która też potem rozpatruje wnioski i sugeruje decyzje).

3. PKZP jest obecnie w fazie transfomracji do KZP - to organizacja niezależna od DYREKTORA (!) - członkowie sami ustalają zasady i powołują swoje organy: zarząd oraz komisję rewizyjną, a zgromadzenie właścicieli, na którym podejmują te decyzje zwane jest WALNYM ZEBRANIE CZŁONKÓW. Po ustaleniu zasad - zarząd w ich imieniu i w zakresie posiadanych kompetencji rozpatruje wnioski i podpisuje dokumenty.

4. Jeśli PKZP/KZP obejmuje więcej niż jednego pracodwacę (w szkole pracodawcą jest dyrektor szkoły, więc jak kasa obejmuje dwie lub więcej szkół to mamy wtedy właśnie taką sytuację) to zmienia się z KZP w MKZP czyli Międzyzakładową Kasę Zapomogowo-Pożyczkową.

5. Zasady udzielania pożyczek zanim zostaną dokonane zmiany wynikające z nowej Ustawy, która zastąpiła Rozporządzenie, czyli zanim nie zminiemy STATUTu itd. pozostają bez zmian i nie stosujemy bezpośrednio żadnych nowych zapisów ustawy np. w kwestii zasad poręczeń pożyczek.

6. Można być członkiem w tylu KZP w ilu podjęliśmy zatrudnienie i opłacamy składki.

7. Z każdek KZP w której jesteśmy możemy podjąć pożyczkę na zasadach jakie w danej KZP obowiązują - te zasady mogą być różne dla różnych KZP.

8. Jeśli należymy do MKZP u jednego pracodawcy i przejdziemy na emeryturę możemy pozostać w niej pozostać.

9. Podjęcie zatrudnienia u innego pracodwacy, którego obejmuje ta sama MKZP nie zmienia trwania naszego członkostwa, ani nie stwarza ponownie obowiązku dokonywania wpłat czy potrąceń miesięcznych wkładów - jeśli w starych przepisach (statucie) mogliśmy przestać płacić po przejściu na emeryturę lub rentę - ale (!!!) wg nowej ustawy TO SIĘ ZMIENI i KAŻDY będzie zobowiązany wpłacać swój miesięczny wkład (lub zgodzić się na jego potrącenie) - rónież emeryci, renciści czy osoby na urlopie bezpłatnym.

10.
Po przeczytaniu różnych wpisów na Internecie, lex wiem, że o pożyczkę powinna starać się w zakładzie, z którego odeszła na emeryturę po raz pierwszy.
- tak - jeśli chodzi o ZFŚS
- nie - jeśli chodzi o KZP.
- Jeśli ta pani zapisała się do 2 KZP to może wziąć pożyczkę w KAŻDYM.
- Jeśli ta pani zapisała się do MKZP i to nie ważne gdzie złoży wniosek o pożyczkę bo i tak trafi on do tego samego Zarządu MKZP - wtedy oczywiście może wziąć jedną pożyczkę.

11.
na ostatnim posiedzeniu komisji do spraw pożyczek z funduszu mieszkaniowego
- to brzmi jak "komisja socjalna" "ZFŚS" a nie "PKZP" ... więc to raczej nie to forum. :-)

niemniej życzę powodzenia !

Gt_
ODPOWIEDZ