Przykłady księgowań

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

Adria
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2022, o 08:00

Przykłady księgowań

Post autor: Adria »

Czy mógłby mi ktoś podać przykłady księgowań w KZP?
Czy fundusz pożyczkowy należy prowadzić analitycznie czy konto 240 rozrachunki?
Gt_
Posty: 204
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przykłady księgowań

Post autor: Gt_ »

Witam,

Księgowania prowadzimy tak jak w każdej innej pełnej rachunkowości. Wpierw trzeba określić plan kont, potem rodzaje zdarzeń gospodarczych, potem ich relacje i strony księgowań Wn-Ma oraz ew. konta analityczne. Na dowodzie umieszczamy dekretkę i opis (lub dołączamy, jeśli nie ma miejsca).
Księgując dokumenty zbiorcze (np. listy potrąceń) zachowujemy odpowiedni zapis jednostkowy na wszystkie zdarzenia i konta przeciwstawne.

Proponuję wpier trochę podstaw (uproszczonych ;-) ):
https://www.youtube.com/watch?v=MZ8QkjVSxdU

W KZP można pominąć klasyczne konta analityczne pod warunkiem obowiązkowego księgowania osoby (np. numeru ewidencyjnego członka) przy wszystkich zdarzeniach ich dotyczących. (co de facto twrzy pseudo subkonta analityczne).

Jeśli ktoś się nie chce uczyć na podstawach to propnuję przetestować to np. w programie E-KZP:
http://demo.casco.pl
Nazwa użytkownika: Uzytkownik
Hasło: (pozostawiamy puste)
(dostęp bezpłatny).

Następnie Księgowość - Plan kont - aby zrozumieć jakie mamy konta, potem szablony księgowań, a następnie już dziennik dokumentów i do dzieła!

Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 10 mar 2022, o 22:41 przez Gt_, łącznie zmieniany 1 raz.
Adria
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2022, o 08:00

Re: Przykłady księgowań

Post autor: Adria »

Chciałam dopytać o potrącenie wkładów, które zwiększają fundusz pożyczkowy. Wpływ na konto Wn 130 Ma 800, a co z analityką i kontem 240?
Koszty bankowe zwraca pracodawca. Opłata kosztów Wn 402 Ma 130, a zwrot na zmniejszenie kosztów? A co z końcem roku? Zapłata w grudniu, a zwrot w styczniu na przychody 760?
esiek1981
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2019, o 08:41

Re: Przykłady księgowań

Post autor: esiek1981 »

u mnie lista potrąceń 201/800 i 234 (i tu analityka)
wpłata potrąceń 131/201
nota dla pracodawcy 240/402
na koniec miesiąca PK storno kosztów 402/402
grudzień zawsze robimy tak żeby nie było salda:)(opłaty mamy stałe więc da się to wyliczyć)
201-są to zakłady należące do MKZP
240-zakład przy którym działa kasa
Adria
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2022, o 08:00

Re: Przykłady księgowań

Post autor: Adria »

Czyli potrącenie wkładów 201/800, a pożyczek 201/234?
Zastanawiam się przy jakim koncie jest analityka wkładów. Bo pożyczki to 234 (czy 240). A wkłady wygląda na to, że przy koncie 800?
esiek1981
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2019, o 08:41

Re: Przykłady księgowań

Post autor: esiek1981 »

Adria dokładnie, tak jest u nas, konto 800 jest funduszem oszczędnościowym a z konta 810 zrobiliśmy rezerwowy
Adria
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2022, o 08:00

Re: Przykłady księgowań

Post autor: Adria »

Dziękuję :)
MARTO
Posty: 1
Rejestracja: 9 cze 2022, o 10:11

Re: Przykłady księgowań

Post autor: MARTO »

Mam pytanie, jak księgujecie samodzielne wpłaty wkładów przez członków kasy?
Na liście potrąceń mam daną osobę (242/851 -> r-ek z pracodawcą / konto wkładów) ale z racji tego że nie ma żadnych przychodów (urlop wychowawczy) zakład pracy nie przelewa na konto PKZP tych wkładów.
Pozostaje zatem nieopłacone saldo na r-ku z pracodawcą.
Członek sam robi przelew. Czy powinnam księgować ten przelew 130 - 851 (wyciąg bankowy-konto wkładów) czy raczej 130-242 (wyciąg bankowy - r-ek z pracowdawcą)???
esiek1981
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2019, o 08:41

Re: Przykłady księgowań

Post autor: esiek1981 »

MARTO pytanie czy na tzw. rach. z pracodawcą masz saldo należności od członka?) Bo nie bardzo wiem jak funkcjonuje u Was to 242? czy to jest strikte rachunek czy rozrachunek tzw. dwójka?
bo jak jest naliczenie tak jakby na rozrachunku to i spłata musi iść w korespondencji z rozrachunkiem
u mnie jest prościej: jak ktoś chce wpłacić to robi to indywidualnie- rachunek i konto imiennie wkładów członka 131/800
Gt_
Posty: 204
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przykłady księgowań

Post autor: Gt_ »

Szanowni Państwo - APEL !

NIE DA SIĘ prowadzić zapisów RACHUNKOWOŚCI KASY ZAPOMOGOWO-POŻYCZKOWEJ PO STAREMU w sposób uproszczony zgodnie z nową ustawą o KZP :!: :!:

1. Pożyczka z KZP to nie jest pożyczka udzielana pracownikowi! Członek nie jest pracownikiem kasy! Składki to nie magicznie pojawiające się zapisy i środki z pensji! Tłumaczenie nie ma pensji - to nie ma składek itp. Opłaty za prowadzanie rachunku płatniczego (lub bankowego) czy inne wydatki to nie pomyłki księgowej! Dochody i koszty są REALNE!
2. Rachunkowość KZP to PEŁNA RACHUNKOWOŚĆ, a nie uproszczona księgowość prowadzona w zeszyciku.
3. KZP nie ma księgi przychodów i rozchodów! - tak prowadzą rachunkowość jednoosobowe firmy.
4. W rachunkowości KZP ewidencjonujemy wszystkie zdarzenia - przychody, dochody, koszty, wydatki, salda, zapisy, zobowiązania, odsetki, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, obrót gotówkowy, umowy, deklaracje, uchwały, współwłaścicieli (udziałowców tj. członków), wierzytelności, spadki, zastawy, darowizny itd. NALEŻY je ROZRÓŻNIAĆ między sobą - wiedzieć co i jak się rejestruje. W zapisach mają się znaleźć również te niewykonane i niezapłacone (!!) lub przeterminowane (!!!), a także te odroczone (!) lub należne dopiero w przyszłości. Zapis musi spełniać wymagania ustawy o rachunkowości - być dokonany prawidłowo, przez uprawnionego, niepodważalny, niemożliwy do zmiany bez widocznej ingerencji i rzetelnie dokumentować zdarzenie gospodarcze! Dawać podsatwy do sporządzenia sprawozdań lub raportów i być możliwy do weryfikacji.
5. Składka od członka - to dla KZP PRZYCHÓD (nawet jeśli członek jej nie opłacił - wystarczy, że KZP ją naliczyła!!) Jeśli nie zapłacił - to powoduje to konsekwencje w postaci odsetek ustawowych i wykazanie straty. To nie praocodawca NALICZA składkę tylko KZP! Pracodawca ma obowiązek ją potrącić, jeśli członek dał mu swoją zgodę ku temu! Jeśli pracodawca nie potrącił składki i nie przekazał informacji o tym - to wynikowo - odsetki obciążą pracodawcę, a sama składka członka, a jeśli pracodawca poinformował KZP, że nie potrąci, bo nie ma z czego potrącić - to oba członka. DOKUMENTUJE TO ODPOWIEDNIM dowodem księgowym - a nie na gębę albo na maila!!! Skoro KZP przekazało zbiorczy dokument księgowy w postaci LISTY POTRĄCEŃ - to ten dokument należ SKORYGOWAĆ KSIĘGOWO. Jak korygujemy dokumenty księgowe? Wystawiamy nowe na podmiankę ??? :twisted: NIEEE!!! :oops: wystawiamy DOKUMENT KORYGUJĄCY TEGO SAMEGO RODZAJU. Czyli KROEKTĘ DO LISTY POTRĄCEŃ, którą jako dokuemnt ZBIORZY ZEWNĘTRZNY KSIĘGOWY zaksięguje teraz rachunkowość KZP.
6. Zapomoga - to nie zwolnione do 6.000 zł dochody dla pracownika !! Członek nie jest pracownikiem KZP!!! To świadczenie finansowe - wydatek - "usługa polegająca na świadczeniu bezpłatnej i bezzwrotnej pomocy w formie przekazania określonej kwoty pieniężnej gotówką lub przelewem czyli w formie finansowej" (odmiennej od pomocy w naturze) - realizowana jest zgodnie z celami statutowymi - zwolniona w całości z PDOF, więc nie będzie dokumentu PIT-8c, faktury czy rachunku - bo KZP nie ma prawa ich wystawiać - KZP nie jest też VAT-owcem!! Będzie tylko PROTOKOŁOWANA Uchwała Zarządu zgodna ze statutem i polecenie księgowania (Jeśli ktoś jest formalistą to może być ewentualnie umowa, dyplom, certyfikat, zaświadczenia itd.- opisujące to świadczenie!)
7. Działalność KZP to uzyskiwanie dochodów i ponoszenie kosztów - z tą różnicą, że na końcu nie ma ZYSKU bilansowego, ponieważ działalność ma być zerobilansowa, więc zapisuje się ten zysk (nawet gdyby się pojawił) na specyficznym funduszu zabezpieczenia (którym w KZP jest fundusz rezerwowy). Nie dzielimy zysku między wspólników / udziałowców / członków czy też nie opodatkowujemy go!
8. Prawie wszystkie koszty pośrednie ponosi pracodawca, co wynika z obowiązkowej umowy Pracodawca - KZP (lub MKZP - Pracodawcy) - ta pomoc - zarówno oddelegowanie pracowników, świadczone usługi jak i dostawy, udostępnione (użyczone) pomieszczenia itd. - nie podlegają opodatkowaniu PDOP - bo KZP jest z niego zwolniona. Dlatego zarówno KZP jak i pracodawca nie wystawiają faktury czy innego dokumentu rozliczeniowego i nie ujmują tej pomocy w swoich księgach rachunkowych - byłoby to bezprzedmiotowe zarówno pod względem podatkowym jak i operacyjnym, choć oczywiście pracodawca może sobie takie koszty wewnętrznie wyliczać. Koszty te bezwzględnie zaliczą się do tzw. kosztów pracowniczych - ponieważ stanowią wydatek konieczny, związany z realizacją uprawnień zatrudnianych pracowników; bez wgzlędu na cel, któremu służą (odmiennie np. od reprezentacji).
9. ALE jeśli działa MKZP to pracodawca MUSI wyliczyć te koszty i doliczyć koszty poniesione przez innych pracodawców związane z tą MKZP. Bo wtedy wartość świadczonej pomocy (w całości) dzieli się na liczbę członków MKZP i proporcjonalnie do ich liczby od danego pracodawcy - obciąża każdego z pracodawców.
10. BILANS to nie jest SPRAWOZDANIE ! To jego marny fragment!
11. KZP to nie jest ZFŚS!
12. KZP to nie jest BANK
13. KZP to nie jest INSTYTUCJA FINANSOWA
14. KZP to nie jest FUNDACJA
15. KZP to nie jest STOWARZYSZENIE
16. KZP to nie jest ZWIĄZEK ZAWODOWY
17. KZP to nie jest PRACODAWCA, PRZEDSIĘBIORCA, KORPORACJA, JEDNOSKTA BUDŻETOWA, WÓJT itd.
18. KZP to nie jest ZARZĄD!
19. MKZP jest wtedy jeśli na 21.10.2021 roku PKZP obejmowało więcej niż jednego pracodawcę, a nie dopiero jak podejmie uchwałę o zmianie nazwy!!!
20. Numery kont księgowych dla każdej MKZP / KZP mogą się różnić - ale zakres i sposób zaksięgowania MUSI być opisany w odpowiednim dokumencie dla DANEJ KZP / MKZP!! - Ten magiczny dokument to POLITYKA (ZASADY) RACHUNKOWOŚCI - i nie! Nie da się użyć tego co ma pracodawca albo inna KZP (!!!) - on prowadzi biznes lub jest jednostką budżetową - my ORGANIZACJĘ działającą SPOŁECZNIE, oni udzielają zapomóg i mają konta w czterech bankach - a my jedno i nie mamy zobowiązań długoterminowych (tj. powyżej 12 miesięcy) (trzeba przestać mylić POŻYCZKI KRÓTKOTERMINOWE (nazwa własna) ze zobowiązaniami krótkoterminowymi (!!) W KZP nie będzie MAGAZYNU czy ŚRODKÓW TRWAŁYCH, ale wartości niematerialne i prawne już TAK! Inna KZP może mieć te same numery kont ,ale CO INNEGO na nich księgować - więc NIE, NIE DA SIĘ!
21. PROGRAM do potrąceń z pensji - to narzędzie dla PRACODAWCY do liczenia płac, a nie dla KZP!!! Z rachunkowością KZP nie ma NIC wspólnego!! Najczęściej powoduje to błędy. Rachunkowość to rachunkowość a Płace to płace - nie mieszajcie sobie tych dwóch rzeczy.
22. KZP księguje przychody, które przez brak opodatkowania równe są dochodom! Robi to na podstawie DEKLARACJI członkowskiej, a nie przelewu czy listy potrąceń (!!!!) - robimy to dokumentem PK, bo nie wystawiamy certyfikatów udziału, cegiełek, faktur czy, odcinków i rozksięgowujemy na konta: konto osobiste członka, fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy, środki w drodze i zobowiązania krótkoterminowe. Samą wpłatę (lub wpłatę wewnętrzną np. z udzielonej w tym czasie pożyczki) dokumentujemy WB, KP, PK i księgujemy na te konta co wcześniej z odpowiednimi znakami i stronami. Jeśli wpłata nie wpływa w terminie to na koniec miesiąca naliczamy i księgujemy odsetki.
23. KZP realizuje wiele usług - trzy podstawowe to:
- gromadzenie i przechowywanie środków pieniężnych;
- udzielanie pożyczek;
- świadczenie pomocy finansowej.
24. Te usługi mogą być świadczone na podstawie umów zawieranych drogą elektroniczną - Rachunkowość na zeszycik nie zadziała !!! a pracodawca o niczym może nie mieć pojęcia!

Proszę - zapytajcie osoby z wykształceniem księgowej jak prowadzić rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, a nie eksperymentujcie, że przecież SIĘ DA, bo kiedyś się dało, a wy świetnie się znacie na programie do PŁAC!


:ugeek:
ODPOWIEDZ