Szanowni Państwo - APEL !
NIE DA SIĘ prowadzić zapisów RACHUNKOWOŚCI KASY ZAPOMOGOWO-POŻYCZKOWEJ PO STAREMU w sposób uproszczony zgodnie z nową ustawą o KZP
1. Pożyczka z KZP to nie jest pożyczka udzielana pracownikowi! Członek nie jest pracownikiem kasy! Składki to nie magicznie pojawiające się zapisy i środki z pensji! Tłumaczenie nie ma pensji - to nie ma składek itp. Opłaty za prowadzanie rachunku płatniczego (lub bankowego) czy inne wydatki to nie pomyłki księgowej!
(przychody = dochody) i koszty, wydatki są REALNE!
2. Rachunkowość KZP to
PEŁNA RACHUNKOWOŚĆ, a nie uproszczona księgowość prowadzona w zeszyciku.
3. KZP nie ma księgi przychodów i rozchodów! - tak prowadzą rachunkowość uproszczoną np. jednoosobowe firmy.
4. W rachunkowości KZP ewidencjonujemy wszystkie zdarzenia - przychody, dochody, koszty, wydatki, salda, zapisy, zobowiązania, odsetki, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, obrót gotówkowy, umowy, deklaracje, uchwały, współwłaścicieli (udziałowców tj. członków), wierzytelności, spadki, zastawy, darowizny itd. NALEŻY je ROZRÓŻNIAĆ między sobą - wiedzieć co i jak się rejestruje. W zapisach mają się znaleźć również te niewykonane i niezapłacone (!!) lub przeterminowane (!!!), a także te odroczone (!) lub należne dopiero w przyszłości. Zapis musi spełniać wymagania ustawy o rachunkowości - być dokonany prawidłowo, przez uprawnionego, niepodważalny, niemożliwy do zmiany bez widocznej ingerencji i rzetelnie dokumentować zdarzenie gospodarcze! Dawać podsatwy do sporządzenia sprawozdań lub raportów i być możliwy do weryfikacji.
5. Składka od członka - to dla KZP PRZYCHÓD (nawet jeśli członek jej nie opłacił - wystarczy, że KZP ją naliczyła!!) Jeśli nie zapłacił - to powoduje to konsekwencje w postaci odsetek ustawowych i wykazanie straty. To nie praocodawca NALICZA składkę tylko KZP! Pracodawca ma obowiązek ją potrącić, jeśli członek dał mu swoją zgodę ku temu! Jeśli pracodawca nie potrącił składki i nie przekazał informacji o tym - to wynikowo - odsetki obciążą pracodawcę, a sama składka członka, a jeśli pracodawca poinformował KZP, że nie potrąci, bo nie ma z czego potrącić - to oba członka. DOKUMENTUJE TO ODPOWIEDNIM dowodem księgowym - a nie na gębę albo na maila!!! Skoro KZP przekazało zbiorczy dokument księgowy w postaci LISTY POTRĄCEŃ - to ten dokument należ SKORYGOWAĆ KSIĘGOWO. Jak korygujemy dokumenty księgowe? Wystawiamy nowe na podmiankę ???
NIEEE!!!
wystawiamy
DOKUMENT KORYGUJĄCY TEGO SAMEGO RODZAJU. Czyli KROEKTĘ DO LISTY POTRĄCEŃ, którą jako dokuemnt ZBIORZY ZEWNĘTRZNY KSIĘGOWY zaksięguje teraz rachunkowość KZP.
6. Zapomoga - to nie zwolnione do 6.000 zł dochody dla pracownika !! Członek nie jest pracownikiem KZP!!! To świadczenie finansowe - wydatek - "usługa polegająca na świadczeniu bezpłatnej i bezzwrotnej pomocy w formie przekazania określonej kwoty pieniężnej gotówką lub przelewem czyli w formie finansowej" (odmiennej od pomocy w naturze) - realizowana jest zgodnie z celami statutowymi - zwolniona w całości z PDOF, więc nie będzie dokumentu PIT-8c, faktury czy rachunku - bo KZP nie ma prawa ich wystawiać - KZP nie jest też VAT-owcem!! Będzie tylko
PROTOKOŁOWANA Uchwała Zarządu zgodna ze statutem i
polecenie księgowania (Jeśli ktoś jest formalistą to może być ewentualnie umowa, dyplom, certyfikat, zaświadczenia itd.- opisujące to świadczenie!)
7. Działalność KZP to uzyskiwanie dochodów i ponoszenie kosztów - z tą różnicą, że na końcu nie ma ZYSKU bilansowego, ponieważ działalność ma być zerobilansowa, więc zapisuje się ten zysk (nawet gdyby się pojawił) na specyficznym funduszu zabezpieczenia (którym w KZP jest fundusz rezerwowy). Nie dzielimy zysku między wspólników / udziałowców / członków czy też nie opodatkowujemy go!
8. Prawie wszystkie koszty pośrednie ponosi pracodawca, co wynika z obowiązkowej umowy Pracodawca - KZP (lub MKZP - Pracodawcy) - ta pomoc - zarówno oddelegowanie pracowników, świadczone usługi jak i dostawy, udostępnione (użyczone) pomieszczenia itd. - nie podlegają opodatkowaniu PDOP - bo KZP jest z niego zwolniona. Dlatego zarówno KZP jak i pracodawca nie wystawiają faktury czy innego dokumentu rozliczeniowego i nie ujmują tej pomocy w swoich księgach rachunkowych - byłoby to bezprzedmiotowe zarówno pod względem podatkowym jak i operacyjnym, choć oczywiście pracodawca może sobie takie koszty wewnętrznie wyliczać. Koszty te bezwzględnie zaliczą się do tzw. kosztów pracowniczych - ponieważ stanowią wydatek konieczny, związany z realizacją uprawnień zatrudnianych pracowników; bez wgzlędu na cel, któremu służą (odmiennie np. od reprezentacji).
9. ALE jeśli działa MKZP to pracodawca MUSI wyliczyć te koszty i doliczyć koszty poniesione przez innych pracodawców związane z tą MKZP. Bo wtedy wartość świadczonej pomocy (w całości) dzieli się na liczbę członków MKZP i proporcjonalnie do ich liczby od danego pracodawcy - obciąża każdego z pracodawców.
10. BILANS to nie jest SPRAWOZDANIE ! To jego marny fragment!
11. KZP to nie jest ZFŚS!
12. KZP to nie jest BANK
13. KZP to nie jest INSTYTUCJA FINANSOWA
14. KZP to nie jest FUNDACJA
15. KZP to nie jest STOWARZYSZENIE
16. KZP to nie jest ZWIĄZEK ZAWODOWY
17. KZP to nie jest PRACODAWCA, PRZEDSIĘBIORCA, KORPORACJA, JEDNOSKTA BUDŻETOWA, WÓJT itd.
18. KZP to nie jest ZARZĄD!
19. MKZP jest wtedy jeśli na 21.10.2021 roku PKZP obejmowało więcej niż jednego pracodawcę, a nie dopiero jak podejmie uchwałę o zmianie nazwy!!!
20. Numery kont księgowych dla każdej MKZP / KZP mogą się różnić - ale zakres i sposób zaksięgowania MUSI być opisany w odpowiednim dokumencie dla DANEJ KZP / MKZP!! - Ten magiczny dokument to
POLITYKA (ZASADY) RACHUNKOWOŚCI - i nie! Nie da się użyć tego co ma pracodawca albo inna KZP (!!!) - on prowadzi biznes lub jest jednostką budżetową - my ORGANIZACJĘ działającą SPOŁECZNIE, oni udzielają zapomóg i mają konta w czterech bankach - a my jedno i nie mamy zobowiązań długoterminowych (tj. powyżej 12 miesięcy) (trzeba przestać mylić POŻYCZKI KRÓTKOTERMINOWE (nazwa własna) ze zobowiązaniami krótkoterminowymi (!!) W KZP nie będzie MAGAZYNU czy ŚRODKÓW TRWAŁYCH, ale wartości niematerialne i prawne już TAK! Inna KZP może mieć te same numery kont ,ale CO INNEGO na nich księgować - więc NIE, NIE DA SIĘ!
21. PROGRAM do potrąceń z pensji - to narzędzie dla PRACODAWCY do liczenia płac, a nie dla KZP!!! Z rachunkowością KZP nie ma NIC wspólnego!! Najczęściej powoduje to błędy. Rachunkowość to rachunkowość a Płace to płace - nie mieszajcie sobie tych dwóch rzeczy.
22. KZP księguje przychody, które przez brak opodatkowania równe są dochodom! Robi to na podstawie DEKLARACJI członkowskiej, a nie przelewu czy listy potrąceń (!!!!) - robimy to dokumentem PK, bo nie wystawiamy certyfikatów udziału, cegiełek, faktur czy, odcinków i rozksięgowujemy na konta: konto osobiste członka, fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy, środki w drodze i zobowiązania krótkoterminowe. Samą wpłatę (lub wpłatę wewnętrzną np. z udzielonej w tym czasie pożyczki) dokumentujemy WB, KP, PK i księgujemy na te konta co wcześniej z odpowiednimi znakami i stronami. Jeśli wpłata nie wpływa w terminie to na koniec miesiąca naliczamy i księgujemy odsetki.
23. KZP realizuje wiele usług - trzy podstawowe to:
- gromadzenie i przechowywanie środków pieniężnych;
- udzielanie pożyczek;
- świadczenie pomocy finansowej.
24. Te usługi mogą być świadczone na podstawie umów zawieranych drogą elektroniczną -
Rachunkowość na zeszycik nie zadziała !!! a pracodawca o niczym może nie mieć pojęcia!
Proszę - zapytajcie osoby z wykształceniem księgowej jak prowadzić rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, a nie eksperymentujcie, że przecież SIĘ DA, bo kiedyś się dało, a wy świetnie się znacie na programie do PŁAC!