wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

MBL
Posty: 55
Rejestracja: 30 wrz 2021, o 05:51

wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej

Post autor: MBL »

Wg Ustawy art.16 ust.3 powinniśmy umożliwić obrady organów KZP za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Czy ktoś z Was już tak pracuje? Jak to rozwiązać?

My do tej pory przyjmujemy wnioski tradycyjne tzn w formie papierowej. Zarząd spotyka się raz miesiącu i podpisuje wszystkie wnioski długopisem :P

Wnioski w formie elektronicznej moglibyśmy przyjmować, niektórzy nasi członkowie posiadają podpis elektroniczny, ale nie wszyscy. Ale jak taki elektroniczny wniosek dać do podpisu zarządowi? Drukować? Czy to się nie mija z celem? A w razie obrad Zarządu poprzez np. aplikację gdy łączymy się wszyscy przez kamerę to jak wnioski są procedowane? Przy elektronicznych można wyrobić zarządowi podpisy elektroniczne i by to mogło jakoś działać a przy papierowych?

Co to znaczy wnioski w formie "dokumentowej"?

Od razu powiem, że pracujemy na narzuconym z góry programie typowo księgowym. i nie ma szans wprowadzić programu typowo kasowego, gdzie byłby możliwy elektroniczny obieg dokumentów.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej

Post autor: Gt_ »

Tak,

U mnie w czasie szalejącej psychozy-pandemiozy-covidiozy - to był podstawowy sposób obsługi członków i podejmowania decyzji przez zarząd. Wspomnę, że nie mamy kasy gotówkowej, a bankowość jest prowadzona elektronicznie - co bardzo ułatwia i przyspiesza cały proces. Ważne było zachowanie PRZYNAJMNIEJ dwóch niezależnych kanałów kontaktu podczas weryfikacji i autoryzacji dokumentów czy danych.
My do tej pory przyjmujemy wnioski tradycyjne tzn w formie papierowej. Zarząd spotyka się raz miesiącu i podpisuje wszystkie wnioski długopisem :P
Szkoda, że nie ryjecie na tabliczkach glinianych lub pergaminie jak za "Króla Świeczka" :lol: :roll:
A w razie obrad Zarządu poprzez np. aplikację gdy łączymy się wszyscy przez kamerę to jak wnioski są procedowane?
Trzeba trochę przepisów poczytać i trochę podpatrzeć inne podobne instytucje np. żeby wziąć pożyczkę w banku w aplikacji - nie podpisuje się niczego! Aby ubezpieczyć auto klika się i wprowadza dane na stronie www :P
Od razu powiem, że pracujemy na narzuconym z góry programie typowo księgowym. i nie ma szans wprowadzić programu typowo kasowego, gdzie byłby możliwy elektroniczny obieg dokumentów.
Zgodnie z Ustawą o rachunkowości - za ustalenie zasad rachunkowości odpowiada "kierownik jednostki", a nim dla KZP jest Zarząd KZP (a nie pracodawca, czy związek zawodowy !!) Jeśli tak chce, to nikt Was nie zmusza do zmiany programu księgowego, ale program ewidencyjny albo ewidencyjno-księgowy znacznie te czynności ułatwiają. I proszę nie przeceniajcie samego programu ksiegowego - banki mają go jeszcze bardziej topornego - bo to nie on pracuje, tylko skierowani do pracy dla KZP pracownicy. Udzielenie pożyczki czy zapomogi to czynności EWIDENCYJNE, a dopiero potem są KSIĘGOWANE, ale przez to że dotychczas wszystko, ale to wszystko robi jedna biedna księgowa - to się już wielu osobom pomerdało.

Forma dokumentowa to sposób zawierania umowy opartej o wiele dokumentów (różnego rodzaju) z których dopiero łącznie wynika określony stan umowny. Nie mamy wtedy do czynienia z pojedynczym pismem tj. np. umową pisemną, ale z różnym zestawieniem wielu pism, zapisków, wydruków, dowodów księgowych itp. Np. aby potwierdzić wypłatę pożyczki można zapisać to w samej treści pisemnej umowy: "jednocześnie kwituję odbiór kwoty pożyczki w wysokości 10.000 zł"
albo
stwierdzić to dopiero na podsatwie innego dowodu księgowego np. zapis w treści umowy będzie taki, że wysokość pożyczki będzie określona w dokumencie jej wypłaty, która nie może przekroczyć 15.000 zł, zatem faktyczna wysokość pożyczki zostanie ustalona dopiero na podstawie dowodu księgowego w momencie wypłaty, którym może być np. wyciąg bankowy, kwitek KW (kasa wypłaciła), czy odręczne poświadczenia wypłaty z kasetki z gotówki (z zastrzeżeniem, że musi to być łącznie kwota co najwyżej 15.000 zł).
ODPOWIEDZ