Kwota wolna od potrąceń

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

radorado
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2022, o 23:59

Kwota wolna od potrąceń

Post autor: radorado »

Witam. Mam taki problem, mianowicie moje wynagrodzenie zostalo objęte egzekucja komornicza inna niż alimentacyjną. Jestem zatrudniony na umowie o pracę na pełny etat, należę do zakładowej kzp, z której niejednokrotnie korzystałem jak również obecnie jestem w trakcie spłacania pożyczki. Wynagrodzenie, ktore otrzymalem po zajęciu jest nizsze od kwoty wolnej od egzekucji o roznice wysokosci miesiecznej raty pozyczki z kzp. Jak to powinno wygladac? Czy pracodawca po potraceniu skladek powinien potracic jednoczesnie rate na splate kzp i po tym z wynagrodzenia potracic na rzecz egzekucji komorniczej zostawiajac je w wysokosci kwoty wolnej od potracen? Czy najpierw potracenia powinny byc na rzecz egzekucji do kwoty wolnej od potracen i z tego wynagrodzenia pracodawca odejmuje wowczas srodki na splate pozyczki?
Jachu
Posty: 113
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:38

Re: Kwota wolna od potrąceń

Post autor: Jachu »

Kolejnośc potrąceń jest następująca:
- najpierw potrącenia obowiązkowe (Zusy, podatki, egzekucje),
- później dobrowolne (np. ubezpieczenie pracownicze, składki na związki, zobowiązania w stosunku do KZP itd).
Pracodawca nie może nic potrącić, jeśli kwota jest poniżej (jak to Pan/i nazwał) "kwoty wolnej od potrąceń".
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kwota wolna od potrąceń

Post autor: Gt_ »

Art. 87. KP
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
§ 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215, z 2019 r. poz. 1074 i 1572 oraz z 2020 r. poz. 568), jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 kary porządkowe.
§ 2.
Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.
§ 3.
Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.
§ 4.
Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108 kary porządkowe.
§ 5.
Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
§ 6.
(uchylony)
§ 7.
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
§ 8.
Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.
Art. 87^1. KP
Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę
§ 1.
Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1- przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe.
§ 2.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Art. 91. KP
Wymóg uzyskania zgody pracownika na potrącenia z wynagrodzenia za pracę
§ 1.
Należności inne niż wymienione w art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
§ 2.
W przypadkach określonych w § 1 wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) określonej w art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę § 1 pkt 1 - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
2) 80% kwoty określonej w art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę § 1 pkt 1 - przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.
Zatem kolejność potrąceń z wynagrodzenia:
obowiązkowe
1. Kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia
2. Składki na ubezpieczenie społeczne
3. Zaliczka na podatek dochodowy osób fizycznych
4. Wpłaty dokonywane do pracowniczego planu kapitałowego
5. Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
6. Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
__ (np. przeterminowana, zaskarżona pożyczka z KZP po uzyskaniu tytułu wykonwaczego z e-Sądu)
7. Kwoty zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
8. Kwoty kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe;
fakultatywne
9. Inne należności niż wymienione w art. 87 na rzecz pracodawcy
__ (np. koszty użytkowania telefonu służbowego do celów prywatnych, które pracownik zgodził się pokrywać z wyngarodzenia)
10. Inne należności niż wymienione w art. 87 na rzecz podmiotów trzecich
__ (np. grupowe ubezpieczenie na życie)
__ (np. składka na KZP)
__ (np. rata pożyczki z KZP)

Kwoty wolne od potrąceń zależą od wielu składników:
- wymiaru etatu (a w przypadku umów zlecenia, czy o dzieło - liczby godzin)
- wyskości wynagrodzenia (a w przypadku umów zlecenia, czy o dzieło - stawki godzinowej) względem minimalnego (minimalnej stawki godzinowej)
- składników wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc
- czy są długi alimentacyjne
- czy są tytuły wykonwacze
- czy są kary porządkowe
- czy są dodatkowe potrącenia fakultatywne
ponadto
- Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Powodzenia!

Gt_
uterpall1
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2021, o 22:23

Re: Kwota wolna od potrąceń

Post autor: uterpall1 »

Cześć. Zastanawiam się nawet, kto w dzisiejszych czasach czyta książki? Jeśli już, to najwyraźniej są to poradniki na temat gier komputerowych lub zwiększania ruchu na stronach internetowych od światowych guru. Ja jestem raczej człowiekiem hazardu i znalazłem swoją satysfakcję w kasynach https://hellsbet.com/pl/parimatch Myślę, że zainteresowałby Cię ten temat, gdybym powiedział Ci, że możliwe jest wygrywanie pieniędzy w grach hazardowych online!
insp_Morgan
Posty: 3
Rejestracja: 8 cze 2022, o 18:10

Re: Kwota wolna od potrąceń

Post autor: insp_Morgan »

uterpall1 pisze: 25 maja 2023, o 20:31 Cześć. Zastanawiam się nawet, kto w dzisiejszych czasach czyta książki? Jeśli już, to najwyraźniej są to poradniki na temat gier komputerowych lub zwiększania ruchu na stronach internetowych od światowych guru. Ja jestem raczej człowiekiem hazardu i znalazłem swoją satysfakcję w kasynach [ciach] Myślę, że zainteresowałby Cię ten temat, gdybym powiedział Ci, że możliwe jest wygrywanie pieniędzy w grach hazardowych online!
Jest tu jakiś administrator na tym forum?
Przecież takie wpisy powinny od razu znikać...
:(
ODPOWIEDZ