MKZP

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

ev_k
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2022, o 10:27

MKZP

Post autor: ev_k »

Dzień dobry,
Drodzy forumowicze, kilka zakładów pracy planuje przekształcić istniejące u nich pkzp w jedną mkzp. Z ustawy wynika, że aby dokonać przekształcenia kzp w mkzp niezbędne jest podjęcie uchwały o takim przekształceniu, a następnie pracownicy z innych zakładów pracy mogą przystąpić do takiej kasy. A co w sytuacji, gdy w każdym zakładzie pracy jest kzp? Czy następuje przekształcenie jednej kzp w mkzp, a inne dołączają (jeżeli tak co z istniejącymi u nich kzp? Czy należy je zlikwidować?) czy może wszystkie kzp podejmują uchwałę o przekształceniu w jedną mkzp? Będę wdzięczna za wskazówki. Wg mnie przepis w ustawie o kzp jest w tym zakresie bardzo lakoniczny, w związku z tym jestem ciekawa jak podchodzicie do tego tematu w praktyce. Pozdrawiam.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MKZP

Post autor: Gt_ »

Witam,

Ustawa nie przewiduje FUZJI KZP do MKZP, a jedynie "przekształacenie" na podsatwie uchwały Walnego Zebrania, popratej zmianą Statutu, zatwierdzeniem nowych organów z niej wynikających i podpisaniem umowy o świadczenie pomocy przez wszystkich, objętych nową MKZP, pracodawców.

Ustawa o KZP:
Art. 7. 1. Osoby wykonujące pracę zarobkową u danego pracodawcy mogą utworzyć KZP, jeżeli gotowość przynależności do niej zadeklaruje co najmniej 10 z tych osób.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, tworzą KZP, uchwalając statut KZP, potwierdzając jego przyjęcie przez złożenie pod nim swoich podpisów i dokonując wyboru organów przewidzianych w tym statucie.
3. U jednego pracodawcy może działać jedna KZP. Siedzibą i adresem KZP są siedziba i adres pracodawcy, u którego została ona utworzona.
4. Walne zebranie członków może podjąć uchwałę o przekształceniu KZP w międzyzakładową KZP, o której mowa w art. 8 ust. 1, zwaną dalej „uchwałą o przekształceniu”.
5. W dniu podjęcia uchwały o przekształceniu:
_1) osoby będące członkami KZP w dniu podjęcia uchwały o przekształceniu stają się członkami międzyzakładowej KZP;
_2) wpisowe i dotychczasowe wkłady członkowskie w KZP stają się wpisowym i wkładami członkowskimi w międzyzakładowej KZP.

Art. 8. 1. Dopuszcza się utworzenie międzyzakładowej KZP obejmującej zakresem swojego działania co najmniej dwóch pracodawców. Łączna liczba osób wykonujących pracę zarobkową, od której zależy utworzenie międzyzakładowej KZP, nie może być mniejsza niż 10.
2. Do międzyzakładowej KZP stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące KZP.
3. Siedzibą i adresem międzyzakładowej KZP są siedziba i adres pracodawcy, u którego odbywają się posiedzenia zarządu.
4. Pracodawcy, których zakresem swojego działania obejmuje międzyzakładowa KZP, zawierają umowę określającą szczegółowe warunki świadczonej KZP pomocy, o której mowa w art. 6 ust. 1.
5. Jeżeli umowa zawarta między pracodawcami nie stanowi inaczej:
_1) koszty działania międzyzakładowej KZP, wynikające ze świadczonej przez pracodawcę pomocy określonej w art. 6 ust. 1, ponoszą pracodawcy, u których ona działa, proporcjonalnie do liczby członków międzyzakładowej KZP u każdego z tych pracodawców;
_2) liczba członków międzyzakładowej KZP jest ustalana w pierwszym roku działalności według stanu na dzień jej utworzenia, a w kolejnych latach działalności według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego.
Takie podejście ustawowo rozwiązuje kilka problemów:
- następstwa prawnego (jest tylko jeden poprzednik, w przypadku zmiany regon wskazuje się regon jednej KZP)
- ulokowania dokumentów i obrad organów (nadal kasa była utworzona u pierwotnego pracodawcy, więc tam są przechowywane dokumenty)
- nazewnictwa i adresu MKZP (jw.)
- rachunków bankowych (nie pojawiają się nowe osoby do zarządzania obcym rachunkiem)
itd.

"Na siłę" można próbować opisać taką umowę fuzji jakąś cywilną umową pomiędzy KZP-ami, ale źódłem będzie "czysty" Kodeks cywilny, a nie Ustawa o KZP. Stąd sąd może nie podzielić optymizmu WZ kilku KZP w przypadku gdyby, którys z ich członków zaskarżył uchwałę (a właściwie Uchwały) WZ o fuzji pomiędzy KZP-ami. Jednak to teoria.

W "teorii" możnaby też zwołać połączone Walne Zebranie wielu KZP, poprzedzone odpowiednimi uchwałami kierunkowymi WZ zainteresowanych KZP dających "zielone światło".

Inną podstawą prawną może być obowiązek "dostosowania struktury" - np. w przypadku połączenia pracodawców, u których działały KZP-y...
Art. 21. Do kompetencji walnego zebrania członków należy:
9) podjęcie uchwały o dostosowaniu struktury organizacyjnej KZP w związku ze zmianą struktury organizacyjnej pracodawcy;
ODPOWIEDZ