Wniosek o pożyczkę a umowa

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

WoBiStrz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2020, o 14:10

Wniosek o pożyczkę a umowa

Post autor: WoBiStrz »

Dzień dobry. Nie mogę znaleźć tego na forum, ale gdzieś mi się obiła o uszy taka teza: nie trzeba zawierać umowy pożyczki jeśli wniosek zawiera wszystkie elementy umowy. Czy ktoś ze specjalistów mógłby się do tego odnieść? Czy może coś mi się przyśniło, albo przy okazji wprowadzenia ustawy takie rozwiązanie się zdezaktualizowało...
AgataW
Posty: 39
Rejestracja: 19 lip 2019, o 23:07

Re: Wniosek o pożyczkę a umowa

Post autor: AgataW »

Spotkałam się z interpretacją, że wniosek może być umową pożyczki właśnie w przypadku kiedy ma elementy umowy pożyczki - ale nie znam podstawy

Znalazłam w Internecie ciekawe opracowanie na temat pożyczek ale ogólnie pożyczek - nie pożyczek z KZP:
https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2019/04/IWS_Grochowski-M._Umowa-po%C5%BCyczki-w-orzecznictwie-s%C4%85d%C3%B3w-powszechnych-1.pdf
może się przyda :)
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wniosek o pożyczkę a umowa

Post autor: Gt_ »

gdzieś mi się obiła o uszy taka teza
Szkoda poobijanych uszu...

Uporządkujmy - Ustawa Kodeks Cywilny (od 22.03.2016 do obecnie teraz tj. 28.04.2022):
Pożyczka

Art. 720. [Umowa pożyczki] § 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Ustawa Kodeks Cywilny (co najmniej od 2001 roku do 22.03.2016)
§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.
Formy... wg Kodeksu Cywilnego (aktualnego)
Forma czynności prawnych

Art. 73. [Zastrzeżenie formy pod rygorem nieważności i dla wywołania określonych skutków]
§ 1. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, dokumentową albo elektroniczną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.

§ 2. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

Art. 74. [Zastrzeżenie formy dla celów dowodowych] § 1. Zastrzeżenie formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

§ 2. Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej przewidzianej dla celów dowodowych dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu.

§ 3. Jeżeli forma pisemna, dokumentowa albo elektroniczna jest zastrzeżona dla oświadczenia jednej ze stron, w razie jej niezachowania dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt dokonania tej czynności jest dopuszczalny także na żądanie drugiej strony.

§ 4. Przepisów o skutkach niezachowania formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej przewidzianej dla celów dowodowych nie stosuje się do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami.
No i nasza rodzima Ustawa o KZP:
Art. 35. 1. Pożyczka lub zapomoga jest udzielana na wniosek członka KZP.
2. Umowa pożyczki wymaga zachowania formy pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej.
(...)
Art. 36. Wypłata pożyczki lub zapomogi jest dokonywana przez KZP na wskazany przez jej członka rachunek płatniczy, chyba że członek KZP złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę pożyczki lub zapomogi do rąk własnych.
Zatem - to nie jest tak, że nie trzeba, bo się obiło o uszy.
Jeśli będziemy występować z roszczeniem przeciw pożyczkobiorcy, który nie spłaci pożyczki to będziemy musieli UDOWODNIĆ, że faktycznie ją zaciągnął. Będzie konieczna rozprawa i dowody pośrednie np. zeznania, bo nie będziemy dysponowali umową, którą wyślemy do e-sądu po wyrok.
Umowa jest zabezpieczeniem łatwiejszej windykacji tj. uzyskania zajęcia sądowego na wynagrodzeniu, które z potrąceń fakultatywnych przejdą w obowiązkowe.

Powodzenia!

Gt_
ODPOWIEDZ