Wstrzymywanie wypłaty wkładu / przetrzymywanie wkładu.

Tutaj rozmawiamy o KZP.

Moderator: admin

keffe16
Posty: 1
Rejestracja: 4 maja 2022, o 12:21

Wstrzymywanie wypłaty wkładu / przetrzymywanie wkładu.

Post autor: keffe16 »

Dzień dobry, być może mogłabym uzyskać pomoc w sprawie przetrzymywania wkładu członkowskiego. Prawie dwa lata temu zwróciłam się z wnioskiem o wykreślenie z listy uczestników PKZP i wycofanie wkładu członkowskiego, do dziś nie odzyskałam pieniędzy i nie zanosi się, aby pieniądze zostały wypłacone. Chcę ponowić wniosek o wycofanie wkładu i chciałabym w nim zawrzeć konkretny termin wypłaty, po którego przekroczeniu zacznę naliczać odsetki - pytanie, czy jest w ogóle taka możliwość? Na jakie przepisy mogę się powołać? Gdzie zgłosić sprawę jeśli nadal nie odzyskam wpłaconych środków? Dodam, że nasza kasa działa zupełnie "na gębę" i być może niezgodnie z prawem - nikt nie sprawuje nadzoru, nie ma posiedzeń komisji rewizyjnej ani nawet powołanej komisji, nie ma statutu, a jeśli jest, to nikt go na oczy nie widział. Toteż tak naprawdę nawet nie wiem, jaki jest statutowy termin wypłaty wkładu. Całym majątkiem zarządza dyrektor CUW. Wiem, że nie jestem odosobnionym przypadkiem, ale wiem, też że są osoby, które złożyły wnioski w późniejszym terminie a wkład otrzymali. Jeśli państwo nie są w stanie odpowiedzieć na to pytanie, może moglibyście polecić kogoś, kto mógłby mi w tej kwestii pomóc? Z góry dziękuję.

Na ten moment głównie chciałabym ponowić wniosek o wypłatę środków i jednocześnie zawrzeć w nim jakiś zapis, który "zmotywowałby" do wypłaty środków i przyspieszył całą sytuację.
Gt_
Posty: 259
Rejestracja: 22 lut 2019, o 07:16
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wstrzymywanie wypłaty wkładu / przetrzymywanie wkładu.

Post autor: Gt_ »

Witam,

Najskuteczniejsze są najzwyklejsze rozmowy. Formalnie, można iść do sądu wnieść roszczenie, ale wtedy trzeba mieć dowody, że 1. byliśmy członkami, 2. odkładaliśmy tyle i tyle czasu i uzbierało się tyle a tyle, 3. zarządaliśmy zwrotu i nie zostało to wykonane, więc ponowiliśmy i nadal nic.

Jeśli nie było co najmniej 2 wezwań do wypłaty - sąd może stwierdzić, że droga polubownego rozwiązania nie została wypełniona.

Warto pamiętać, że w przypadku, gdyby statut nie opisywał terminu zwrotu wkładów, domyślnym terminem jest 6 tygodni lub wskzany w wezwaniu termin.
Kodeks cywilny:
Art. 405. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Art. 222. § 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.
§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje
właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Art. 264. Jeżeli użytkowanie obejmuje pieniądze lub inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, użytkownik staje się z chwilą wydania mu tych przedmiotów ich właścicielem. Po wygaśnięciu użytkowania obowiązany jest do zwrotu według przepisów o zwrocie pożyczki (użytkowanie nieprawidłowe).

Art. 723. Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.


Warto też nie zwlekać, gdyż termin roszczenia, a co za tym idzie i skuteczność dochodzenia zwrotu - może się przedawnić...
Kodeks cywilny:

Art. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.
§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
§ 2^1. Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Art. 119. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.

Art. 120. § 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.
§ 2. Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia.

Art. 121. Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:
1) co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej;
2) co do roszczeń, które przysługują osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę – przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli;
3) co do roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa;
4) co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody;
5) co do roszczeń objętych umową o mediację – przez czas trwania mediacji;
6) co do roszczeń objętych wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej – przez czas trwania postępowania pojednawczego.
Powodzenia!
ODPOWIEDZ